Miért fontos a kardiológiai szűrés intenzív testmozgás mellett? Életet is menthet a vizsgálat
Szakorvos hívta fel arra a figyelmet, miért van szükség a hobbi- és élsportolók rendszeres kardiológiai szűrésére.
A sportolók szívének egészségére, illetve a rendszeres ellenőrzésre leginkább sajnos csak a hirtelen szívhalál esetén szokás gondolni. Holott a nagyobb kihívások, például egy sportági verseny előtt és az edzések során is fontos lenne a kardiológiai kontroll.
Az amatőr és a profi sportolóknak is ajánlott vizsgálatokról dr. Sztancsik Ilona, a KardioKözpont kardiológusa, sportorvos, aneszteziológus, intenzív terapeuta beszélt.
Problémák a terhelés során
A rendszeres mozgás növeli az állóképességet, segít a fittség megőrzésében, és számos egészségügyi probléma kialakulását megelőzi, sőt a gyógyuláshoz is hozzájárul. Aki sportol, egészséges - vélhetjük ezek alapján. Miért van szükség mégis a hobbi- és élsportolók rendszeres kardiológiai szűrésére?
A legfőbb indok, hogy számos öröklött vagy szerzett szívbetegség sokszor nem okoz tüneteket mindaddig, amíg intenzív terhelésnek nem tesszük ki szervezetünket. Ilyen például a koszorúér-betegség, a szívizom-elfajulás, a billentyűbetegségek, a kisebb-nagyobb fejlődési rendellenességek, szívritmuszavarok, vezetési zavarok.
A sportkardiológia lényege, hogy kiszűri és azonosítja az összes olyan tényezőt, ami sportolás közben szív-érrendszeri szempontból veszélyt jelenthet az egészségre.
Miben különbözik a sportkardiológia a kardiológiától?
- A sportkardiológiai vizsgálatok speciálisan a sportolók szűrésével foglalkoznak, ami azért fontos, mert a sportolók vizsgálati eredményei a normál értékektől akár jelentős eltéréseket is mutathatnak. Az eredményeket ezekben az esetekben speciálisan, személyre szabott módon, az adott sportág függvényében kell értelmeznie a sportkardiológiában jártas szakorvosnak. Intenzív sportolás esetén ugyanis jellemző lehet az átlagosnál, 70-80 ütés/percnél lényegesen alacsonyabb, 40-50 ütés/perc vagy akár még kisebb nyugalmi pulzusszám. A jól edzett személyek EKG-eredménye is eltérést mutathat az egészséges, de nem sportolókéhoz képest - ismerteti dr. Sztancsik Ilona, a KardioKözpont kardiológusa, sportorvos, aneszteziológus, intenzív terapeuta.
A rendszeres testmozgás hatására kialakulhat az úgynevezett sportszív is, hiszen egyrészt nő a szív tömege, javul a pumpafunkciója, másrészt a szívizomban olyan kis hajszálerek alakulnak ki, illetve nyílnak meg, amelyek növelik a szív oxigénellátottságát. A szívizomzat erősödését tehát egyenes ütemben követi a hajszálerek kialakulása, így a megnövekedett tömeget több ér ugyanolyan hatékonysággal lesz képes ellátni.
Az élsportolók körében ugyanakkor az intenzív terhelés hatására sajnos bekövetkezhet, hogy a hajszálerek kialakulása nem tudja követni a szív tömegének növekedési ütemét, így a korábbi érhálózat képtelen megfelelő mennyiségű oxigént biztosítani a megnövekedett szívizomzat számára. Ennek következtében még ép koszorúérrendszer esetén is kialakulhat szívinfarktus, kitágult, renyhén működő szívizomzat vagy mindezek talaján életveszélyes szívritmuszavar.
A sportkardiológia megelőzheti a hirtelen szívhalált
Miután a szakorvos vérvétellel, vizeletvizsgálattal, sportkardiológiai és anyagcsere-szakvizsgálattal, szívultrahanggal, nyugalmi és terheléses EKG-val feltérképezte a szív és a megelőzés szempontjából fontos szervek állapotát, összefoglaló szakvéleményében értékeli az aktuális egészségi állapotot. Ezenkívül javaslatot tesz a szűrés során felmerülő további szakvizsgálatokra, megbecsüli az esetleges hirtelen szívhalál kockázatát, illetve összegzi az elkerüléséhez szükséges teendőket.
Kiút a társfüggőségből - Hogyan szabadulj meg a mérgező kapcsolatoktól?
Knapek Éva klinikai szakpszichológus, tabuk nélkül beszél a társfüggőség jellemzőiről, és bemutatja a kialakulásának okait, a kapcsolati dinamikákat, és a felismeréshez vezető jeleket a saját életünkben, közeli kapcsolatainkban. A Femina Klub januári előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz hogyan léphetsz ki ezekből a helyzetekből, és hogyan alakíthatsz ki egészséges, egyenrangú kapcsolatokat.
További részletek: feminaklub.hu/
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2025. január 7. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
Sztancsik doktornő hangsúlyozza, hogy a versenyengedélyhez ma még a legtöbb országban, így hazánkban sem előírás a kardiológiai szűrés vagy a rendszeres kontrollvizsgálat, sőt, egyes országokban 18 éves kor alatt a sportorvosi szűrés sem! Éppen ezért fontos, hogy az élsportolók és hobbisportolók még inkább tisztában legyenek a saját megelőzési lehetőségeikkel, az elváltozások időbeni felfedezéséhez és a megelőzéséhez pedig elengedhetetlen a rendszeres kontroll. A legkisebb panasz esetén azonnal, egyébként évente javasolt a hobbisportolót kardiológiailag szűrni. A fizikálisan és lelkileg is megterhelt versenysportolók szűrése pedig még kiváló teljesítőképesség és panaszmentesség esetén is évente fontos lenne a hirtelen szívhalál kivédése érdekében.
Meghosszabbítja az életet, csökkenti a stroke kockázatát: a hosszútávfutást vizsgálták a kutatók
Rengetegen futnak csak hobbiszinten vagy a fogyókúra miatt, de azok, akik a maratonok aktív résztvevői, már tapasztalhatták a saját bőrükön is, hogy a hosszútávú sport sokkal többet tesz a testért, mint az általános erőnlét fenntartása.
Meghosszabbítja az életet, csökkenti a stroke kockázatát: a hosszútávfutást vizsgálták a kutatók
Sose késő elkezdeni futni, a hosszútávú kocogást a szervezeted is megköszöni majd.
Elolvasom(Képek forrása: Getty Images Hungary)
OLVASD EL EZT IS!
- egészség
- szívbetegség