Miért kell nyújtani az izmokat edzés után?
Okok, amiért nem érdemes kihagyni a nyújtógyakorlatokat, sem edzés előtt, sem edzés után.
A nyújtás tipikusan olyan, mint az edzés előtti bemelegítés. Rendkívül fontos, de az emberek 90%-a egyáltalán nem, illetve nem megfelelően végzi, holott az izmok rugalmasságának megtartása és a sérülések elkerülése érdekében nélkülözhetetlenek a nyújtógyakorlatok.
A nyújtások fajtái
A nyújtás lehet statikus, dinamikus és ballisztikus. Statikus nyújtást edzés után végzünk, dinamikust az edzés elején. A ballisztikust - amikor a statikus nyújtás mozdulatait kombináljuk rugózással - kezdőknek nem ajánlja szakavatott edzőnk, Kremer Kaposi Péter, csupán annak, aki már elsajátította a pontos nyújtómozdulatok fortélyait.
A megfelelően végrehajtott edzés utáni statikus nyújtás - amikor kitartjuk a mozdulatokat 10-15 másodpercig - csökkenti a sérülések kockázatát, növeli, de legalábbis segít megőrizni az ízületek, inak, szalagok és izmok mozgástartományának mértékét, gyorsítja a regenerációt, csökkenti a kortizol-, vagyis a stresszhormonszintet, valamint növeli a hajlékonyságot.
A hétköznapi haszna mindenképpen az, hogy egy-egy hirtelen rossz mozdulattól nehezebben fogsz megsérülni, és csökken az esély mindenféle húzódásra és szakadásra.
A dinamikus nyújtás a bemelegítés része. Míg a lassan végrehajtott, óvatos bemelegítő mozdulatok - mint például a karkörzés és a térdkörzés - főként az ízületeket készíti fel az edzésre, úgy ezek dinamikus végrehajtása vérbőséget okoz az inakban, és ha úgy tetszik, bemelegíti az inakat és a szalagokat is.
Amíg nem vagy tisztában a pontos mozdulatokkal, érdemes videóról ellesni a nyújtás mikéntjét, edzőteremben pedig kérd edző segítségét, hogy valóban hasznodra váljanak ezek a mozdulatok.
OLVASD EL EZT IS!
- sport
- has
Így lesz lapos a hasad!
- cipő
- test
Milyen betegségről árulkodik a járásod?
- sport
- memória