Milyen betegségről árulkodik a járásod?

Jelek, amikre figyelj fel

A szakavatottak rögtön kiszúrják a helytelen járást, és azt is tudják, mi okozhatja.

A járásunk sokkal beszédesebb, mint gondolnád. A lépések hossza, határozottsága, tempója, és ahogy az egész test megmozdul járás közben, sok mindent elárul rólunk - nemcsak a személyiségünkről, hanem egészségi állapotunkról is. Ha tudatosan figyelsz a jelekre, megtudhatod, mire kell odafigyelned, mielőtt komolyabb bajok alakulnának ki.

A karok mozgásának hiánya

Ha valaki kevéssé mozgatja a karjait járás közben, annak a háta, különösen a hát alsó része nincs jó állapotban. Az enyhe csavarodó mozgás, amit felsőtestünk végez séta közben, ilyenkor megterhelővé válik, és inkább ennek elhagyása mellett dönt a test. Ha ilyet tapasztalsz magadon, vagy akár ismerőseid körében, akkor a komolyabb hátfájdalmak, gerincproblémák elkerülése érdekében ajánlatos valamilyen háterősítő mozgást választani, akár úszás, akár erősítő gerinctorna keretében.

Rövid lépések

A lábak hossza és a lépések hossza természetesen összefügg, de ha valaki alkatához képest túl rövideket lép, akkor a térd vagy a csípő mozgásának bemerevedése sejthető a háttérben. A szervezet a lépés hosszának rövidítésével igyekszik tehermentesíteni a berozsdásodott ízületeket, azonban ez a fajta járás sem használ a hátnak. A változatos és az ízületeket kímélő testmozgás segíthet újra mozgékonyabbá tenni a lábakat.

Van, amikor csak fordulásnál, illetve kanyargós ösvényeken való járáskor jelentkezik változás a járásban, és rövidülnek le a lépések. Ez az egyensúlyozásban való bizonytalanság miatt alakul ki, ami a középfülben lévő zavarra vagy a diabétesz hatására kialakult idegrendszeri rendellenességekre utalhat. De állhat mögötte kóros vitaminhiány és alkoholprobléma is.

X alakú vagy ollózó járás

Amikor a térdek túl közel haladnak el egymás mellett, akár össze is ütközve, miközben a bokák a szokottnál távolabbra kerülnek, akkor az agyban vagy a gerincoszlopban kialakult elváltozás lehet a felelős, esetleg a máj működésének elégtelensége. Ez már egy komolyabb elváltozás, amellyel mindenképp érdemes ortopédushoz fordulni.

Ahhoz, hogy megőrizd egészségedet, és fitt maradj, mindennapos mozgásra van szüksége szervezetednek! Ez jelenthet egy aerobikedzést, egy rövid sétát, vagy akár a lift helyett a lépcső használatát. Nézd meg, a szakértők hogy javasolják felépíteni a heti mozgásszükségletet! Ez még a te idődbe is bele fog férni!

Rugózó járás

A ruganyos járással ellentétben a rugózó járást azoknál figyelték meg, akik túl sokat hordanak magassarkút. Ez sem tesz jót a lábaknak, hiszen a vádli izomzatának bemerevedését eredményezheti, és gátolja a természetes járást, ami szintén komolyabb gerincproblémákat okozhat.

Milyen a helyes járás?

A rossz tartás hamar helytelen járáshoz is vezet. Az elő lépés tehát az egészséges járáshoz az, ha megtanuld a helyes testtartást. Húzd ki magad, a gerinced legyen egyenes, a nyakad a gerincoszlop folytatásaként egyenesen álljon, a vállaidat ne húzd fel, és ne is ejtsd előre. A popsidat pedig húzd magad alá, ne told ki hátra a vonzóbb megjelenésért, mert ez csak tönkreteszi a derekadat.

Ha a helyes tartás megvan, akkor könnyedén lépkedj, de ne próbáld a modellek kifutón használt járását utánozni, mert az nem az egészséges, még ha csábos is. A lábaidat mozgasd egymással párhuzamosan, és hagyd, hogy a törzsed kényelmesen csavarodjon a járás ritmusában.

Cipőválasztás

Sok esetben a rosszul megválasztott cipőviselet okozza a helytelen járást, ami később a vázrendszer deformálódásához, és akár komoly betegségek kialakulásához vezethet. Viselj olyan cipőt, amely nem szorítja össze a lábadat, de tartja rendesen a bokát és a lábfej boltozatát. A magas sarkú cipő sarka ne öltsön szélsőséges méreteket, és váltogasd laposabb talpú cipőkkel őket.

A változatos testmozgást pedig ne hanyagold el, iktass be minél több sétát és intenzívebb testedzést a mindennapjaidba, hogy az ízületeidet karbantartsd.

Ezt is szeretjük