Ezért éri meg savanyúságot enni a főétel mellé: segíti az emésztést, stabilizálja a vércukorszintet
A savanyúság számos áldásos egészségügyi hatással rendelkezik, ezek attól is függnek, hogy hogyan lett eltéve a táplálék.
A magyar konyhára jellemzőek az olyan nehéz fogások, amelyek szinte kikövetelik maguk mellé a savanyúságot. Könnyebben csúszik a szaftos pörkölt vagy a rántott hús is, ha közben savanykás lében eltett zöldségeket falatozol.
Azonban nem csak ezért éri meg savanyúságot enni: a frissítő finomság számos úton-módon támogathatja a szervezetet, segíti az emésztést, és még a cukorbetegek is jól járhatnak vele, ha körültekintően választanak.
Fermentált vagy ecetes?
A savanyúságoknak rengeteg változata létezik, minden családnak más és más a kedvence, van, ahol a cékla, van, ahol az uborka, máshol a káposzta nem hiányozhat a kamra polcáról. Az ízesítés és a tartósítási eljárás is különböző, népszerű az ecetes, cukros lében eltett változat, de a fermentálással, vagyis sós lében eltett verziók is hódítanak, főleg, mióta egyre több szó esik arról, hogy a folyamatban részt vevő baktériumok milyen jótékony hatással bírnak a szervezetre nézve.
Ami biztosan kijelenthető, az az, hogy az otthon készült savanyúság a legegészségesebb. A boltban vásárláskor érdemes a cukormentes termékeket előnyben részesíteni, különösen, ha valaki szénhidrátanyagcsere-zavarral él. Hogy pontosan milyen vitaminok és ásványi anyagok vannak az adott élelmiszerben, az a tartósított zöldség fajtájától is függ. Ezenkívül is megállapíthatók viszont bizonyos pozitív tulajdonságok, amelyek miatt jól teszed, ha a főétkezés során savanyúságot is eszel.
Fokozza a jóllakottságot, stabilizálja a vércukorszintet
A fermentált savanyúság tele van a bélflóra egészségét, változatosságát elősegítő jótékony baktériumokkal, probiotikumokkal. Fontos, hogy a bélflóra egyensúlyát és diverzitását megőrizze az ember, mert az az emésztésen túl kapcsolatban áll többek között az immunrendszer és az idegrendszer működésével is. A fermentált savanyúságok támogathatják a szervezet védekezőrendszerét és a mentális egészséget is. A probiotikumok egyes fajtái segíthetnek az LDL-koleszerin-szint, illetve a vérnyomás csökkentésében, ezért szív- és érvédőnek is tartják őket. Az emésztési panaszoktól, például az antibiotikumkúra következtében fellépő hasmenéstől is megszabadíthatnak.
A savanyúságok antioxidánsokban gazdag táplálékok, hozzájárulhatnak a sejtek károsító hatásokkal szembeni védelméhez.
Az ecetes verziók leginkább a vércukorszintre nézve előnyösek. Az ecetes lé a vércukorszint egyenletesen tartásában segít, mérsékelheti a vércukorszint étkezést követő kiugrását. Az ecet javíthatja az inzulinérzékenységet, a vércukorszint mellett pedig az inzulinválasz mértékét is csökkentheti. Ráadásul a vizsgálatok szerint növeli a jóllakottság érzését is, ami a diétázóknak különösen jó hír.
Bármennyire is egészséges és finom viszont a savanyúság, a bolti változatok sokszor jelentős sótartalma miatt nem ajánlott mértéktelenül fogyasztani belőle. Amennyiben az étrend sok nátriumot tartalmaz, megnő a magas vérnyomás, a stroke, a szív- és a vesebetegségek kockázata, gyengülhet a csontok szerkezete.
Prebiotikus ételek
A probiotikus baktériumtörzsek segítenek a bélflóra egészségének fenntartásában, de a fertőzések legyőzésében, az immunrendszer megerősítésében is. A hatásuk viszont a megfelelő prebiotikumokkal lesz csak kellően hosszú távú. A prebiotikumok is megtalálhatók az élelmiszerekben.
10 prebiotikus étel, ami rendbe teszi a bélrendszert: nélkülük hiába szedsz probiotikumot
Nézegess képeket!
Elolvasom(Képek forrása: Getty Images Hungary.)