Tartós és egészséges fogyást hoz a makrobiotikus diéta: szívvédő, memóriajavító hatással is bír
A makrobiotikus diéta segítségével nemcsak tartósan, hanem egészségesen is lehet fogyni.
A makrobiotikus diéta alapötlete egészen 1826-ig nyúlik vissza, ekkor született meg Mikao Usui japán orvos gondolata arról, hogy bizonyos élelmiszerek támogatják az egészséget azáltal, hogy egyensúlyba hozzák az életenergiát az idő múlásával.
A módszert nem lehet fogyókúraként definiálni, ez igazából egy életmód, amelyben a fókusz az organikus, helyi, szezonális termékenyen van. Nemcsak a fogyásról szól, hanem a mentális egészségről és a fizikai aktivitásról is.
Nem csak fogyaszt, az egészséget is rendbe teszi a makrobiotikus diéta
Maga a makrobiotikus diéta kidolgozása és terjedése már jóval később zajlódott le, egy japán filozófus, George Ohsawa nevéhez kötődik, aki 1965-ben könyvet írt az egészséges táplálkozásról. A férfi hitte, hogy a jin-jangféle egyensúly az egyénben is létrehozható, amihez a helyes táplálkozáson, a rendszeres edzésen és a meditáción keresztül vezet az út. Nem véletlen, hogy a makrobiotikus kifejezés a görög "makros", azaz hosszú, és "bios", azaz élet szóból áll. Az 1960-as évek óta futótűzként terjed ez az életmód.
A diéta előírja a rendszeres evést és az ételek alapos megrágását. Felhívja a figyelmet a test igényeire, szabályai szerint csak éhségérzet esetén szabad étkezni, és akkor inni, ha szomjas valaki. A főzésnél a természetes anyagok használatát írja elő, mint a fa, üveg vagy a fém. Kerülendő a mikrohullámú sütő és az elektromos főzőlap alkalmazása. A vizet még felhasználása előtt, tehát főzés vagy szomjoltás előtt meg kell tisztítani. Mérsékeli a húsfogyasztást, főleg halak kerülhetnek a napi menübe.
Úgy tartják, a makrobiotikus étrend segíthet a szívbetegségek vagy a rák megelőzésében is, csökkentheti a koleszterinszintet, a vérnyomást és a vércukorszintet, emellett serkenti az agyműködést. Hatékony és tartós fogyást hoz, azonban figyelmet kell szánni arra, hogy a húsokat ne gyorsan felszívódó szénhidrátokkal pótolják a követői.
Rendszeres mozgást szab meg, ami lehet napi 30 perc sétálás, vagy 10-20 perces otthoni nyújtógyakorlat, rezisztenciaedzés, különböző saját testsúlyos edzések, jógázás vagy táncolás. A cél, hogy a hétköznapokban minél aktívabb legyen az ember, mindig meg kell ragadni a lehetőséget a mozgásra.
Miket szabad enni?
- 40-60%-ban teljes kiőrlésű gabonákból áll, mint a barna rizs, az árpa, a zab, a hajdina, a köles, a quinoa és a rozs.
- 20-30%-ban zöldségekből, mint a babfélék és más hüvelyesek, búzacsíra, paradicsom, paprika, spenót, illetve gyümölcsökből áll, mint a körte, az alma vagy a banán.
- 10-25%-ban fermentált zöldségekből, halakból, sózatlan magvakból áll, köztük lehet a mandula, a gesztenye és a szezámmag.
Miket nem szabad enni?
- Tejtermékek.
- Tojás.
- Feldolgozott élelmiszerek.
- Cukor.
- Fehér rizs.
- Vörös hús.
- Trópusi gyümölcsök, gyümölcslevek.
- Olyan zöldségek, amik nem szezonálisak.
- Tartósított élelmiszerek.
- Csípős ételek.
- Ízesített, koffeines vagy alkoholos italok.
Napi mintaétrend
A makrobiotikus diéta szigorúnak tűnhet, pedig sokkal rugalmasabb annál, mint elsőre látszik. Igazából az előírásai nincsenek kőbe vésve, minden az adott személy választásán múlik. Ami különleges benne, hogy szabályai szerint legalább ötvenszer meg kell rágni az ételeket, és napi két-háromszori étkezést javasol, a táplálkozást pedig még a jóllakottság érzete előtt be kell fejezni.
A változókorról tabuk nélkül - Hogyan küzdj meg az életközepi válsággal nőként?
Iványi Orsolya, a menopauzaedukáció egyik legnagyobb hazai szószólója, tabuk nélkül beszél a változókor testi-lelki kihívásairól, és arról, hogyan élhetjük meg ezt az időszakot, mint új kezdetet. A Femina Klub novemberi előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz az életközepi krízisek kezelésére, és megtudhatod, hogyan értelmezhetjük újra önmagunkat, karrierünket és kapcsolatrendszerünket.
További részletek: feminaklub.hu/
Használd az „IVANYI” kuponkódot, és 20% kedvezménnyel vásárolhatod meg a jegyed!
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2024. november 27. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
A makrobiotikus életmód a peszkateriánus étrendhez hasonlít, tehát növényi alapú, de engedélyezi időnként a halak és a tenger gyümölcsei fogyasztását, mellette alacsony só- és zsírtartalmú élelmiszerekből áll. Könnyű átalakítani vegánra vagy vegetáriánusra, esetenként B12-, D-vitamin vagy omega-3 zsírsav pótlása lehet szükséges étrend-kiegészítő formájában.
Reggeli
- 100 gramm zabkása, egy csésze zöld tea.
Tízórai
- Egy marék pörkölt mandula (elhagyható).
Ebéd
- Egy tányér rakott bab zöldségekkel.
Uzsonna
- Egy marék mazsola (elhagyható).
Vacsora
- Egy tányér csicseriborsó-saláta.
8 étel, ami nemcsak a fogyást segíti, de erős gyulladáscsökkentő is
A gyulladás csökkentése ugyanolyan fontos lehet a fogyás szempontjából, mint az étrend és a testmozgás.
8 étel, ami nemcsak a fogyást segíti, de erős gyulladáscsökkentő is: támogatják a szervezet működését
Nézegess képeket!
Elolvasom(Képek forrása: Getty Images Hungary.)