6 jel, hogy kevés az emésztőenzim a testben: súlyos baj lehet a háttérben
A puffadás és a székrekedés is jelezheti azt, hogy az enzimek hiányoznak a szervezetből.
Az emésztőszervrendszer a bevitt élelmiszereket mikro- és makrotápanyagokra bontja, melyek azután felszívódhatnak a szervezetben. Ehhez a folyamathoz elengedhetetlen a megfelelő mennyiségű emésztőenzim: míg egyes enzimek a fehérjéket, mások a keményítőt vagy a zsírokat bontják le.
Noha az emésztés folyamata már a szájban elkezdődik, amennyiben az emésztőrendszerben egy-egy enzimből kevesebb termelődik, az adott tápanyagot a szervezet nem képes teljesen lebontani, így az emésztetlenül kerül be a vastagbélbe, kellemetlen tünetek sorát okozva ezzel.
Emésztőenzimek szerepe
A legtöbb emésztőenzim a hasnyálmirigyben termelődik: az amiláz enzim a keményítőt bontja le, a lipáz a zsírokat, a proteáz az állati fehérjéket. A vékonybél első szakaszában található enzimek közül a laktáz a tejtermékekben található laktózt bontja le, mások a diszacharidokat bontják egyszerű cukorrá, hogy azok a bélből a véráramba szívódhassanak fel.
Tünetek, ha kevés az enzim
Ha az emésztőszervekben hiány van az enzimekből, a vastagbélbe csaknem emésztetlenül kerülnek a tápanyagok, amiért nem tudnak megfelelőképp hasznosulni a szervezetben, és könnyen a baktériumok táptalajává válhatnak. Az általuk okozott puffadás, a hasi görcsök, az étkezések utáni erős hasfeszülés és a fokozott bélgáztermelődés jelzi a bajt legelőször, de a baktériumegyensúly felborulása miatt székrekedés vagy hasmenés is tünetként léphet fel.
Akadnak olyan enzimek is, amelyeket nem termel az emberi test. Egyes enzimek a nyers növények fogyasztása útján kerülnek a szervezetbe, így az ananászból fehérjebontó bromelaint, a papajából papaint nyerhet ki a szervezet, de a rostbontáshoz szükséges celluláz sem termelődik magától, ezért a magas rosttartalmú ételek is okozhatnak panaszokat.
A változókorról tabuk nélkül - Hogyan küzdj meg az életközepi válsággal nőként?
Iványi Orsolya, a menopauzaedukáció egyik legnagyobb hazai szószólója, tabuk nélkül beszél a változókor testi-lelki kihívásairól, és arról, hogyan élhetjük meg ezt az időszakot, mint új kezdetet. A Femina Klub novemberi előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz az életközepi krízisek kezelésére, és megtudhatod, hogyan értelmezhetjük újra önmagunkat, karrierünket és kapcsolatrendszerünket.
További részletek: feminaklub.hu/
Használd az „IVANYI” kuponkódot, és 20% kedvezménnyel vásárolhatod meg a jegyed!
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2024. november 27. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
Az emésztőenzimek speciális, gyógyszertárakban vagy bioboltokban kapható étrend-kiegészítő készítményekkel jól pótolhatók. A legtöbb enzim szintje egy egyszerű, párperces vérvizsgálattal kiderül, ezért állandó puffadás vagy fájdalom esetén érdemes első körben egy rutin laborvizsgálatot elvégezni, ami segíthet rávilágítani a háttérben álló zavarra is.
Az enzimhiány hátterében enyhébb emésztési zavarok és súlyosabb problémák is állhatnak, köztük az irritábilis bél szindróma, a kontaminált vékonybél szindróma, az epeműködés zavara, az élelmiszer-érzékenység, a gyomorsavhiány, a Candida-fertőzés, a hasnyálmirigy-gyulladás, a Crohn-betegség, a cöliákia vagy akár a daganatos megbetegedések is.
A 10 legerősebb zöldség hasi görcsök és puffadás ellen: megnyugtat, és gyorsan segít
Nézegess képeket!
Elolvasom- emésztés
- emésztőrendszeri betegség
- vitamin
- ásványi anyag
- rost
- fehérje
- szénhidrát
- zsír
- puffadás
- hasfájás
- hasmenés
- székrekedés
- Életmód
OLVASD EL EZT IS!
- betegség
- fekélyes vastagbélgyulladás