6 jel, hogy kevés az emésztőenzim a testben: súlyos baj lehet a háttérben
A puffadás és a székrekedés is jelezheti azt, hogy az enzimek hiányoznak a szervezetből.

- Jótékonysági főzés Dobó Ágival (x)
- Így biztosíthatod a higiéniát az otthonodban! (x)
- Thomas Anders Budapesten! (x)
- A természet ihletet ad (x)
- Tökéletes mosásra vágysz? Ezeket tartsd szem előtt! (x)
- „Szeretek vezető lenni, de még jobban szeretem, hogy nőként lehetek az” (x)
- Így okosítsd fel az irodát! (x)
- Extra dús, rugalmas, göndör fürtök hajsütő vas nélkül: így hasznosítsd újra a megmaradt műanyag szívószálakat »
- Gyönyörű cipők nyári kalandozásokhoz, ahogy még nem láthattad: a magyar márka kampányára mindenki felfigyel »
- A 47 éves Eva Longoria ezüst ruhában ragyogott a vörös szőnyegen: csodás ruhák a cannes-i filmfesztiválról »

- Melyik magyar városban van a képen szereplő székesegyház? Tippelj a kvízben!
- 10 kérdéses villámkvíz a magyar gasztronómiáról: milyen töltelék van a Gundel-palacsintában?
- Melyik oldalon található a máj? 8 kérdéses kvíz az emberi szervezet felépítéséről
- A 4 legrosszabb reggeli, amit mégis sokan fogyasztanak: pillanatok alatt megemelik a vércukorszintet
- Ennyi perc az ideális szex, mondják a kutatók - A többségnél a fele sincs meg
Az emésztőszervrendszer a bevitt élelmiszereket mikro- és makrotápanyagokra bontja, melyek azután felszívódhatnak a szervezetben. Ehhez a folyamathoz elengedhetetlen a megfelelő mennyiségű emésztőenzim: míg egyes enzimek a fehérjéket, mások a keményítőt vagy a zsírokat bontják le.
Noha az emésztés folyamata már a szájban elkezdődik, amennyiben az emésztőrendszerben egy-egy enzimből kevesebb termelődik, az adott tápanyagot a szervezet nem képes teljesen lebontani, így az emésztetlenül kerül be a vastagbélbe, kellemetlen tünetek sorát okozva ezzel.
Emésztőenzimek szerepe
A legtöbb emésztőenzim a hasnyálmirigyben termelődik: az amiláz enzim a keményítőt bontja le, a lipáz a zsírokat, a proteáz az állati fehérjéket. A vékonybél első szakaszában található enzimek közül a laktáz a tejtermékekben található laktózt bontja le, mások a diszacharidokat bontják egyszerű cukorrá, hogy azok a bélből a véráramba szívódhassanak fel.

Tünetek, ha kevés az enzim
Ha az emésztőszervekben hiány van az enzimekből, a vastagbélbe csaknem emésztetlenül kerülnek a tápanyagok, amiért nem tudnak megfelelőképp hasznosulni a szervezetben, és könnyen a baktériumok táptalajává válhatnak. Az általuk okozott puffadás, a hasi görcsök, az étkezések utáni erős hasfeszülés és a fokozott bélgáztermelődés jelzi a bajt legelőször, de a baktériumegyensúly felborulása miatt székrekedés vagy hasmenés is tünetként léphet fel.
Akadnak olyan enzimek is, amelyeket nem termel az emberi test. Egyes enzimek a nyers növények fogyasztása útján kerülnek a szervezetbe, így az ananászból fehérjebontó bromelaint, a papajából papaint nyerhet ki a szervezet, de a rostbontáshoz szükséges celluláz sem termelődik magától, ezért a magas rosttartalmú ételek is okozhatnak panaszokat.

Szűrővizsgálat házilag
Az emésztőrendszeri bajok sokszor egészen addig rejtve maradnak, amíg tüneteket nem okoznak. Épp ezért hasznos otthon is elvégezhető tesztünk, mert már a korai stádiumban kimutatja a szabad szemmel nem érzékelhető vérzéseket a székletben, aminek köszönhetően sok betegséget megelőzhetsz.
Bővebben itt olvashatsz a termékről.
Promóció
Az emésztőenzimek speciális, gyógyszertárakban vagy bioboltokban kapható étrend-kiegészítő készítményekkel jól pótolhatók. A legtöbb enzim szintje egy egyszerű, párperces vérvizsgálattal kiderül, ezért állandó puffadás vagy fájdalom esetén érdemes első körben egy rutin laborvizsgálatot elvégezni, ami segíthet rávilágítani a háttérben álló zavarra is.
Az enzimhiány hátterében enyhébb emésztési zavarok és súlyosabb problémák is állhatnak, köztük az irritábilis bél szindróma, a kontaminált vékonybél szindróma, az epeműködés zavara, az élelmiszer-érzékenység, a gyomorsavhiány, a Candida-fertőzés, a hasnyálmirigy-gyulladás, a Crohn-betegség, a cöliákia vagy akár a daganatos megbetegedések is.
OLVASD EL EZT IS!

- betegség
- fekélyes vastagbélgyulladás