A krónikus fájdalomnak lelki okai is lehetnek: szerteágazó tünetekkel jelentkezik a zavar
A fájdalom érzete valós, mégis sokan beletörődnek abba, hogy egyszerűen hipochondriában szenvednek, pedig ennél sokkal összetettebb a krónikus fájdalom szindróma.
A tartós fájdalmak miatti szenvedés néhány esetben csupán „hisztinek” tűnik a környezet számára, holott sokszor egy jó ideje ismert jelenségről, a krónikus fájdalom szindrómáról van szó.
Dr. Arnold Dénes Arnold MSc, a FájdalomKözpont sebésze, fájdalomspecialista, a neurálterápia és a HKO/TCM szakorvosa szerint ugyanakkor teljes körű kivizsgálással és mélyreható kikérdezéssel a rejtett fájdalom oka sokszor fellelhető, és megfelelő módszerekkel enyhíthető is az.
Testi és lelki vonatkozása is van
A testi ok nélkül kialakulható fájdalmat pszichogén fájdalomnak nevezzük, vagyis itt elsődleges a lelki eredő. Amennyiben létezik testi ok is, az ezzel járó fájdalom jóval nagyobb, mint ezt a biológia indokolná. Ez azonban nem jelenti azt, hogy ez a fájdalom nem igazi, de mindenképpen utána kell járni, milyen jellegű a mögötte álló szervi probléma, és mi az, ami már pszichés okok miatt jelentkezik.
- Az ilyen összetett fájdalom rendkívül szerteágazó tüneteket okozhat, leggyakrabban hátfájás, gyengeség, szédülés, fáradtság, hányinger, fejfájás jelentkezik, de előfordulhatnak olyan ritkább állapotok is, mint némaság, ájulás. Természetes, hogy ezeket tapasztalva a beteg egyre kétségbeesettebbnek érzi magát, gyakran a környezete is azt jelzi vissza, hogy elég már a hipochondriából, különösen, ha nem mutattak ki egy konkrét szervi okot a háttérben. Ilyenkor sokan feladják, és elhiszik, hogy rajtuk nem lehet segíteni. Ez a gondolkodás pedig még mélyebbre taszítja őket a fájdalom és reménytelenség ördögi körében - ismerteti Arnold doktor.
Milyen tünetek utalhatnak krónikus fájdalom szindrómára?
- Ha a fájdalom komoly szenvedést vagy a szociális, munkahelyi vagy más fontos funkciók romlását okozza.
- Ha egy vagy több anatómiai területre vonatkozó fájdalom jelentkezik, amely elég súlyos ahhoz, hogy ne lehessen figyelmen kívül hagyni.
- Ha a tünetet vagy deficitet a személy nem szándékosan produkálja vagy színleli.
- Ha a fájdalom nem magyarázható kizárólag hangulatzavarral vagy pszichotikus zavarral.
- Van még néhány olyan figyelmeztető jel, amely felett nem szabad elsiklani, akkor is nagyon komoly kivizsgálást igényelnek, ha a beteg nem rendelkezik olyan lelettel, ami indokolná a fájdalmait - ismerteti dr. Arnold Dénes Arnold MSc, a FájdalomKözpont sebésze, fájdalomspecialista, a neurálterápia és a HKO/TCM szakorvosa.
Kiút a társfüggőségből - Hogyan szabadulj meg a mérgező kapcsolatoktól?
Knapek Éva klinikai szakpszichológus, tabuk nélkül beszél a társfüggőség jellemzőiről, és bemutatja a kialakulásának okait, a kapcsolati dinamikákat, és a felismeréshez vezető jeleket a saját életünkben, közeli kapcsolatainkban. A Femina Klub januári előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz hogyan léphetsz ki ezekből a helyzetekből, és hogyan alakíthatsz ki egészséges, egyenrangú kapcsolatokat.
További részletek: feminaklub.hu/
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2025. január 7. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
- Ha felmerül a rejtett okú krónikus fájdalom szindróma gyanúja, a kikérdezésnél például nem érdemes arra rákérdezni, hogy mi lehet a panasz oka, hiszen azt a beteg sem tudja, és ezért nyilván nyugtalankodik is. Inkább a körülményeket érdemes tisztázni olyan kérdésekkel, mint milyen gyakran fordul elő, milyen helyzetekben erősödik, gyengül, mire gondol fájdalom közben a beteg, mi előzi meg, mit tesz ellene, hogyan tudja esetleg leállítani. Ezek a kérdések abban is segítenek, hogy bevonjuk a pácienst a terápiás folyamatba, ne érezze annyira kiszolgáltatottnak magát.
A fájdalomcsillapítás és kezelés minden esetben komplex
- A krónikus fájdalom szindróma egy nagyon összetett kórkép, amelyet ennek megfelelően is kell kezelni. A legfontosabb, hogy az érintettek ne kételkedjenek az érzéseik valódiságában, és tudjanak róla, hogy elérhető a segítség. Az ilyen betegek többnyire több állomást is végigjárnak, míg pontos diagnózishoz és hatékony kezeléshez jutnak, ez pedig önmagában is tovább fokozza a fájdalmat - hangsúlyozza Arnold doktor.
- A körültekintő kikérdezés és vizsgálat alapján felállított diagnózis szinte már fél gyógyulás. Ha megtaláltuk a kiindulópontot, eldönthetjük, hogy milyen kezelés válik be leginkább, vagy hogyan, milyen kombinált kezelés lehet a legjobb hatásfokú. Ha valamiféle korábban nem diagnosztizált szervi problémáról van szó, el kell kezdődnie a célzott kezelésnek. Ezzel párhuzamosan jöhet a célzott injekciókúra éppúgy, mint a természeteshatóanyag-tartalmú eljárások, mint a hialuronsavas vagy orvosikollagén-injekciók, a lökéshullám-terápia. A komplementer medicina iránt is nyitott pácienseknek sokat segíthet az orvosi akupunktúra és a szintén csak orvos által végezhető neurálterápia is. Mindezt fontos megtámogatni funkcionális gyógytornával és pszichés segítséggel is - ezek nélkül nem számíthatunk gyógyulásra. A komplex fájdalomcsillapító és oki kezeléseknek éppen az a lényege, hogy több oldalról közelítsünk a krónikus fájdalom szindróma felé, és győzzük meg arról a kétségbeesett pácienst, hogy a javulás, a gyógyulás elérhető.
6 súlyos kórkép, ami mellkasi fájdalmat okozhat
A mellkasi fájdalom ijesztő jelenség, hátterében számos különböző betegség állhat.
6 súlyos kórkép, ami mellkasi fájdalmat okozhat: nem csak a tüdő és a szív jelezheti így, ha baj van
A mellkasi fájdalom ijesztő jelenség, hátterében számos különböző betegség állhat.
Elolvasom(Képek forrása: Getty Images Hungary)