Ez a betiltott adalékanyag még most is rengeteg élelmiszerben ott van: az EU nem ítélte biztonságosnak

Az egyik adalékanyagot nem biztonságosnak ítélték a szakértők, de még pár évig biztos, hogy akadnak olyan élelmiszerek, amik tartalmazzák.

A titán-dioxid betiltása
Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Az Európai Élelmiszer-biztonsági Hatóság (EFSA) 2021. május 6-i véleménye nem tekinti biztonságosnak a titán-dioxid használatát élelmiszer-adalékanyagként - jelent meg az OGYÉI oldalán

A titán-dioxid (E171) az élelmiszerek széles körében (48 élelmiszer-kategóriában) és gyógyszerekben is engedélyezett adalékanyag. Elsődleges technológiai funkciója az, hogy az élelmiszert/gyógyszert vizuálisan vonzóbbá tegye, megjelenését befolyásolja. Biztonságosságának kérdése az élelmiszeriparban már régóta foglalkoztatja a szakembereket.

A titán-dioxid betiltása

Az EFSA az összes jelenleg rendelkezésre álló dokumentum alapján 2021. május 6-án publikált biztonsági értékelésében megállapította, hogy az összes jelenleg rendelkezésre álló bizonyíték alapján, minden bizonytalanságot figyelembe véve - különös tekintettel arra a tényre, hogy a genotoxicitással kapcsolatos aggály nem zárható ki - nem tudja megerősíteni az E 171 biztonságosságát.

GettyImages-866268644

Az új értékelés során különösen figyelembe vették:

  • a titán-dioxid 2016-os újraértékelése után keletkezett adatokat,
  • az EFSA 2018. évi nanotechnológiai útmutatójának első használatához kapcsolódó adatokat, valamint
  • kutatások eredményeit, különös tekintettel a titán-dioxid nanorészecskékkel folytatott kutatásokra.

Véleményében az EFSA ugyan nem állapította meg, hogy az E 171 genotoxikus, tehát olyan mértékben károsítaná a DNS-t, ami rákot okozhatna, azonban a felmerülő aggályt kizárni sem tudta. A rendelkezésre álló adatok alapján a titán-dioxid elfogadható napi beviteli (ADI) értéke sem volt megállapítható.

Az EFSA véleménye alapján, a tagállamok és az EMA (Európai Gyógyszerügynökség) bevonásával az Európai Bizottság módosította az élelmiszer-adalékanyagokról szóló rendeletet (1333/2008/EK), mely módosítás 2022. január 18-án jelent meg az EU Hivatalos lapjában (Bizottság (EU) 2022/63 Rendelete). A módosító rendelkezés 2022. február 7-én lépett hatályba.

A cikk az ajánló után folytatódik

A változókorról tabuk nélkül - Hogyan küzdj meg az életközepi válsággal nőként?

Iványi Orsolya, a menopauzaedukáció egyik legnagyobb hazai szószólója, tabuk nélkül beszél a változókor testi-lelki kihívásairól, és arról, hogyan élhetjük meg ezt az időszakot, mint új kezdetet. A Femina Klub novemberi előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz az életközepi krízisek kezelésére, és megtudhatod, hogyan értelmezhetjük újra önmagunkat, karrierünket és kapcsolatrendszerünket.

További részletek: feminaklub.hu/

Használd az „IVANYI” kuponkódot, és 20% kedvezménnyel vásárolhatod meg a jegyed!

Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.

Időpont: 2024. november 27. 18 óra

Helyszín: MOM Kulturális Központ

Promóció

A rendelet értelmében a titán-dioxid (E 171) adalékanyag felhasználásával készült élelmiszerek 2022. augusztus 7-ig hozhatók forgalomba. Ezen időpontot követően a titán-dioxidot tartalmazó élelmiszerek a készlet kifogyásáig, de legkésőbb a minőségmegőrzési vagy fogyaszthatósági idejük végéig maradhatnak kereskedelmi forgalomban. A bizottság az Európai Gyógyszerügynökséggel folytatott konzultációt követően a rendelet hatálybalépésétől számított három éven belül a gyógyszerek esetében felülvizsgálja a titán-dioxid színezékként történő felhasználásának megtartását vagy tiltásának szükségességét.

Az E 171 többek között az instant levesekben, rágógumikban, szendvicsekben, drazsékban, a gyerekeknek készített szószokban, reggelizőpelyhekben, csokoládékban, gyümölcslevekben, sajtkészítményekben is megtalálható.

Olvass tovább: miben találhatók meg a rákkeltő „örök vegyületek”?

Az egészségre potenciálisan káros vegyületek jóformán kikerülhetetlenek.

Miben találhatók meg a rákkeltő „örök vegyületek”? Sajnos nagyon sok helyen ott vannak

Az egészségre potenciálisan káros vegyületek jóformán kikerülhetetlenek.

Elolvasom

(Képek forrása: Getty Images Hungary.)

Ezt is szeretjük