Tartós és látványos fogyást hoz ez az étrend: kalóriaszámolás nélkül fogyaszt, és a bevásárlás is olcsóbb lesz

A teljes értékű növényi étrend nem csak az egészségnek, a környezetnek és az alakformálásnak tesz jót, hanem még a bevásárlás is olcsóbb lesz.

Teljes értékű növényi étrend
Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Bármi is legyen az oka annak, hogy valaki növényi alapú étrendet követ, legyen szó a környezetvédelemről, az állatok iránt érzett együttérzésről vagy ételintoleranciáról, nagyon fontos odafigyelni a makrotápanyagok megfelelő bevitelére.

A teljes értékű növényi étrend támogatja az egészséget, feltölt energiával, követésével súlyos, krónikus betegségek előzhetőek meg. Tehát nemcsak a környezetnek segít, hanem a szervezetnek és az alakformálásnak is. 

A teljes értékű növényi étrend

A növényi étrend a hasi elhízással járó, kettes típusú betegség megelőzésében is segíthet, csökkenti bizonyos rákok kockázatát, azonban sokan nem tudják, hogy vágjanak bele. Fokozatosan érdemes áttérni az állati eredetű élelmiszerekről a növényire, először a húskészítményeket, a tojást, majd a tejtermékeket érdemes kiiktatni, hogy tartható legyen az életmódváltás.

GettyImages-1365808240

A teljes értékű azt jelenti, hogy olyan természetes eredetű élelmiszerekből áll, amiket nem, vagy csak nagyon minimálisan dolgoztak fel. Ide számítanak a zöldségek, gyümölcsök és a teljes kiőrlésű gabonák is. A növényi alapú pedig azt jelenti, hogy hús-, tejtermék-, tojásmentes, és még a méz fogyasztását is tiltja. Van különbség azonban a vegán és a teljes értékű növényi étrend között.

A vegán étrend magába foglal feldolgozott húspótló vagy sajtpótló készítményeket, míg a TÉNÉ étrend a feldolgozott és ultrafeldolgozott készételeket is mellőzi. Az alábbi öt kategóriából épül fel az étrendje.

  • Gyümölcsök, bármilyen típusú.
  • Zöldségek, szintén bármilyen típusú, gombák is.
  • Gumók, azaz keményítőtartalmú gyökérzöldségek, mint a burgonya, édesburgonya, csicsóka.
  • Teljes kiőrlésű gabonák, mint a quinoa, teljes kiőrlésű búza, zab.
  • Hüvelyesek közül bármelyik.

A cikk az ajánló után folytatódik

A változókorról tabuk nélkül - Hogyan küzdj meg az életközepi válsággal nőként?

Iványi Orsolya, a menopauzaedukáció egyik legnagyobb hazai szószólója, tabuk nélkül beszél a változókor testi-lelki kihívásairól, és arról, hogyan élhetjük meg ezt az időszakot, mint új kezdetet. A Femina Klub novemberi előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz az életközepi krízisek kezelésére, és megtudhatod, hogyan értelmezhetjük újra önmagunkat, karrierünket és kapcsolatrendszerünket.

További részletek: feminaklub.hu/

Használd az „IVANYI” kuponkódot, és 20% kedvezménnyel vásárolhatod meg a jegyed!

Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.

Időpont: 2024. november 27. 18 óra

Helyszín: MOM Kulturális Központ

Promóció

Mértékkel fogyasztandó

  • Diófélék.
  • Olajos magvak.
  • Növényi alapú italok.
  • Teljes kiőrlésű liszt.
  • Tofu.
  • Avokádó.

A diéta nem igényel kalóriaszámolást, mégis az étrend segítségével folyamatosan lehet fogyni, olcsóbb lesz a bevásárlás, és csökken az ember ökológiai lábnyoma is.

A fogyást segítő hatását egy 2020-ban végzett átfogó kutatásban is vizsgálták. Kiderült, hogy a növényi alapú étrendet követők mind vesztettek a testsúlyukból. Hatékonysága a kalóriasűrűségben rejlik, a tiltólistás tejtermékek és feldolgozott élelmiszerek magas kalóriatartalommal bírnak, viszont alacsony az emésztést támogató rosttartalmuk, ellenben a teljes értékű növényi élelmiszerek alacsony kalóriatartalommal bírnak, mégis rosttartalmuknak hála laktatnak, és nagyon táplálóak.

GettyImages-1333222728

Mindamellett, hogy ezek a legegészségesebb és legfenntarthatóbb élelmiszerek, a legolcsóbbak is. Ha a konyhában barna rizs, burgonya, szárított bab kap helyet, akkor több ezer forintot lehet spórolni az étkezéseken, megannyi étel alapját szolgálhatják

Fehérjeforrásaik közül is a tofu, a tempeh és a hüvelyes zöldségek emelkednek ki, zsírok tekintetében a magvak, mint a lenmag, az olívaolaj és például a mogyoróvaj. A szénhidrátot pedig a komplex szénhidrátok fogyasztásával, mint a rozsbúza, búzakorpa, zab, hajdina és egyéb teljes kiőrlésű gabonákból, szezonális zöldségekből, gyümölcsökből lehet pótolni. Azonban némely vitamin főleg állati eredetű táplálékokban található meg, ezeket érdemes vegán étrend-kiegészítő formájában pótolni, ilyen a D-vitamin, B12-vitamin, a vas, a jód, a cink és a szelén.

Mivel helyettesítsd a vajkrémet és a fehér lisztet a diétában?

Egyszerű ételcserékkel is be lehet indítani a fogyást az áhított súly elérése érdekében - észrevétlenek, mégis sokat számítanak.

Mivel helyettesítsd a vajkrémet és a fehér lisztet a diétában? 8 étel, ami tele van üres kalóriával

Nézegess képeket!

Elolvasom

(Képek forrása: Getty Images Hungary.)

Ezt is szeretjük