Mi növeli a stroke vagy a szívinfarktus kockázatát? Szakorvos sorolta a rizikófaktorokat
Bizonyos rizikófaktorok többszörösére növelhetik a szív-érrendszeri betegségek kialakulásának kockázatát.
Az orvosok számos tényezőt figyelembe véve tudják mérlegelni a szívinfarktus és a stroke kialakulásának kockázatát.
Dr. Sztancsik Ilona, a KardioKözpont kardiológusa, sportkardiológus, aneszteziológus, intenzív terapeuta szerint fontos tisztában lenni a fő kockázati tényezőkkel.
A szív- és érrendszeri megbetegedések rizikófaktorai
Azok az emberek, akiknek alacsony a koszorúér-betegségre vonatkozó rizikójuk, akár tíz évvel is tovább élhetnek, mint azok, akiknek magas - állítják az amerikai Johns Hopkins Egyetem kardiológusai.
Éppen ezért lenne nagyon fontos minél előbb megismerni és kezelni a rizikófaktorokat, hiszen közülük jó néhány nem adottság, hanem életmódbeli elem.
A, mint age, magyarul életkor, és más tényezők, amiken nem lehet változtatni
Önmagában az öregedés nem vezet koszorúér-betegséghez, de minél idősebb valaki, annál tovább lehet kitéve olyan rizikófaktoroknak, mint a magas vérnyomás vagy egészségtelen életmód - és ezek összessége vezethet a koszorúér-betegségek kialakulásához. Ebből a szempontból a 45 év feletti férfiak és a menopauzán átesett nők a legveszélyeztetettebbek.
Ugyancsak nem befolyásolható a szívbetegségek családi halmozódása, bár ha valaki tisztában van a hajlamával, gyakoribb szűrővizsgálatokkal megelőzheti a súlyosabb állapotokat. Különösen akkor tekinthető nagynak ez a kockázat, ha az apánk vagy a fiútestvérünk volt szív-érrendszeri beteg 55 kora előtt, illetve ha az anya vagy a lánytestvér volt ezzel diagnosztizálva 65 éves kora előtt.
B, mint blood pressure, azaz vérnyomás
Ha valakinek kezeletlen magasvérnyomás-betegsége van, az nagy nyomást jelenthet az artériákra és a szívre, ami nyilvánvalóan növeli a szívinfarktus és a stroke esélyét is.
C, mint cholesterol level, azaz a koleszterinszint
A magas koleszterinszint azt jelenti, hogy a vérben túl sok van a koleszterin nevű zsíros, viaszos anyagból. Akár az LDL-, „rossz” koleszterin szintje túl magas, akár a HDL-, „jó” koleszterin szintje túl alacsony, vagy mindkettő igaz - ezek pontos előrejelzői a szívbetegségeknek. A laborvizsgálatokkal ellenőrizhető többi vérzsírszint magas volta is rizikófaktornak számít.
D, mint diabetes, azaz a cukorbetegség
A magas vércukorszint hozzájárul a plakkok kialakulásához az erekben, amelyek szívbetegségeket eredményezhetnek. A cukorbetegség, különösen a 2-es típusú éppen ezért megduplázza a szív-érrendszeri kockázatot.
Vagyis az inzulinrezisztenseknek, cukorbetegeknek szorosan be kell tartaniuk a diabetológus, dietetikus, mozgásterapeuta által felépített tervet, hogy étkezéssel, mozgással és szükség esetén gyógyszerrel kordában tudják tartani a vércukorértéküket.
E, mint excess weight, tehát a hízás és más életmódfaktorok
Az ülő életmód és a mozgásszegénység közel duplájára emelheti a szív-érrendszeri ok miatt bekövetkező halálozás esélyét. A magas zsír-, cukor- és kalóriatartalmú étrend, valamint az ezek talaján kialakuló túlsúly és az elhízás szintén komoly rizikófaktor.
A változókorról tabuk nélkül - Hogyan küzdj meg az életközepi válsággal nőként?
Iványi Orsolya, a menopauzaedukáció egyik legnagyobb hazai szószólója, tabuk nélkül beszél a változókor testi-lelki kihívásairól, és arról, hogyan élhetjük meg ezt az időszakot, mint új kezdetet. A Femina Klub novemberi előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz az életközepi krízisek kezelésére, és megtudhatod, hogyan értelmezhetjük újra önmagunkat, karrierünket és kapcsolatrendszerünket.
További részletek: feminaklub.hu/
Használd az „IVANYI” kuponkódot, és 20% kedvezménnyel vásárolhatod meg a jegyed!
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2024. november 27. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
A dohányzás ugyancsak a legerősebb hatású szokásnak számít, még az alkalmi cigarettázás, sőt a passzív dohányzás is hozzájárul a plakkok kialakulásához. Azoknak a 35 feletti nőknek, akik a dohányzás mellett hormonális fogamzásgátlót használnak, további kockázattal is szembe kell nézniük.
Honnan lehet tudni, ki veszélyeztetett?
- A legfontosabb, hogy ha tisztában vagyunk vele, hogy több rizikófaktor is jelen van az életünkben, évente-kétévente vegyünk részt egy kivizsgáláson. A megelőző kezelések és az életmódváltás ugyanis jelentősen csökkentheti a katasztrófa bekövetkezésének esélyét - hangsúlyozza dr. Sztancsik Ilona, a KardioKözpont kardiológusa, sportkardiológus, aneszteziológus, intenzív terapeuta.
- A kivizsgálást természetesen nem szabad halogatni akkor sem, ha tünetek jelentkeznek. A szakorvosi viziten túl a szívinfarktus-megelőző vizsgálati csomagnak része kell, hogy legyen a nagylaborvizsgálat, a terheléses EKG, a szívultrahang, a boka-kar index megállapítása, a nyaki ér vizsgálata, az arteriográfia, ezenkívül pedig 24 órás Holter EKG is szükséges lehet. A rizikófaktorok szerepének jelentős visszaszorításához pedig komoly segítséget nyújthat az életmódorvoslás, amelynek programja hozzájárul többek közt a magas vérnyomás, a koleszterinszint és a testsúly csökkentéséhez.
Kipucolják az érrendszert, védik a szívet: 8 egészséges élelmiszer, amit érdemes gyakran fogyasztani
A kezelésben fontos szerepe van a helyes, szívbarát étrend kialakításának, amelyben dietetikus szakemberek segítségét érdemes kérni.
Kipucolják az érrendszert, védik a szívet: 8 egészséges élelmiszer, amit érdemes gyakran fogyasztani
Nézegess képeket!
Elolvasom(Képek forrása: Getty Images Hungary)