Idén többeket érinthet a szezonális depresszió: ezekre a tünetekre figyelj a környezetedben
A járványhelyzet miatti korlátozások és bizonytalanságok a mentális egészséget is veszélyeztethetik.
Az ősz nem csak a színesedő leveleket és a rövidebb nappalokat hozza el, sokaknál ebben az évszakban jelentkezik a szezonális affektív zavar, más néven a szezonális depresszió.
Számukra számos nehézséget hordoz ez az időszak, akár a mindennapi feladatok elvégzését is gátolhatja - nem pusztán szomorúságról van tehát szó. A szakértők pedig figyelmeztetnek: idén többeket és komolyabban érinthet a zavar.
A járvány ronthat a helyzeten
A szezonális depresszió a depresszió egy fajtája, amely ciklikus ingadozást mutat, minden évben közel azonos időszakban, általában az őszi és a téli hónapokban jelentkezik, amikor jóval kevesebb a napfény. Mivel jellemzően télen a leggyakoribb, téli depressziónak is nevezik. A tavasz érkeztével a tünetek enyhülése várható. A világosabb órák számának csökkenése beleavatkozhat a szervezet biológiai órája, a cirkadián ritmus működésébe, és több kutató az agy kémiai egyensúlyának felbomlását is a lehetséges kiváltó tényezők közé sorolja, ám a pontos okok nem ismertek. Ritkábban ugyan, de az is előfordulhat, hogy valaki tavasszal és nyáron tapasztalja a tüneteket.
Az idei évet az élet minden területén jelentősen befolyásolta a Covid-19. A járványhelyzet sokaknak óriási stresszforrást jelentett, és jelent még most is, akkor is, ha egyébként nem kapták el a vírust. A Healthline-nak nyilatkozó szakértők egybehangzó véleménye szerint a szociális távolságtartás, a szabadidős tevékenységek korlátozása és az otthoni munkavégzés mind súlyosbító tényezők lehetnek a szezonális depresszióval élők számára.
A változókorról tabuk nélkül - Hogyan küzdj meg az életközepi válsággal nőként?
Iványi Orsolya, a menopauzaedukáció egyik legnagyobb hazai szószólója, tabuk nélkül beszél a változókor testi-lelki kihívásairól, és arról, hogyan élhetjük meg ezt az időszakot, mint új kezdetet. A Femina Klub novemberi előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz az életközepi krízisek kezelésére, és megtudhatod, hogyan értelmezhetjük újra önmagunkat, karrierünket és kapcsolatrendszerünket.
További részletek: feminaklub.hu/
Használd az „IVANYI” kuponkódot, és 20% kedvezménnyel vásárolhatod meg a jegyed!
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2024. november 27. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
Itthon is többen javasolták, hogy a szociális, társadalmi távolságtartás helyett a fizikaira kéne helyezni a hangsúlyt, utóbbi ugyanis nem feltételezi, hogy megbomlana a családtagokkal, közeli ismerősökkel való kapcsolat. Az elszigetelődés és a pandémia miatt kialakult bizonytalanság a mentális egészséget veszélyezteti.
Figyelmeztető jelek
A szezonális depresszió jeleire sem szabad legyinteni, ugyanis segítség nélkül az érintettek tartós depressziós epizódokat, súlyos szociális elszigeteltséget, a mindennapi, például munkahelyi feladatok nehezítettségét élhetik át. A tünetek változatosak lehetnek, az alábbiak jellemzők:
- tartós rossz hangulat, szomorúság,
- érdeklődés elvesztése a korábban kedvelt tevékenységek iránt,
- változások az étvágyban, általában fokozottabb étvágy, szénhidrátok utáni sóvárgás,
- változások az alvásban, megnő az alvással töltött órák száma,
- energiaszint csökkenése,
- koncentrációzavar, döntéshozás nehezítettsége,
- társas kapcsolatok hanyagolása,
- önvád, borús jövőkép,
- ingerlékenység.
Fiatal felnőtteknél, főleg nőknél, illetve olyan személyeknél, akiknek a családjában már előfordult a megbetegedés, magasabb a szezonális depresszió kialakulásának kockázata. Amennyiben valaki a környezetében élő embereknél hasonló jelekre lesz figyelmes, mindenekelőtt érdemes biztosítania a figyelméről és támogatásáról, valamint beszélgetnie vele a lehetséges kezelési módokról, ha szükséges, felkutatni azokat. Fontos szem előtt tartani, hogy az illető nem vidítható fel egy csapásra, sok esetben nem jelent segítséget, ha pusztán szabadidős tevékenységekre buzdítják.
A tünetek enyhítésében életmódbeli tényezők is segíthetnek: a testmozgás, a séta a szabad levegőn, az otthoni környezet világosabbá tétele, a stresszkezelés, valamint a társas kapcsolattartás, legyen szó akár telefonos vagy skype-os beszélgetésről, e-mailezésről, mind jótékony hatással lehetnek. Súlyosabb esetben szükségessé válhat a pszichoterápia, a fényterápia vagy a gyógyszeres kezelés is.
Ilyen a mániás depresszió: egy nő rajzokon keresztül mutatta meg az érzéseit
A bipoláris zavar tüneteiről sokszor a betegek nem tudnak beszélni, éppen ezért valamilyen más kifejezőeszközt kell találni érzelmeik megmutatására. A 25 éves Sofía Románt 16 éves korában diagnosztizálták bipoláris zavarral, közismertebb nevén mániás depresszióval - rajzolással fejezte ki a benne dúló érzelmi viharokat.
Ilyen a mániás depresszió: egy nő rajzokon keresztül mutatta meg az érzéseit
Nézegess képeket!
Elolvasom(Képek forrása: Getty Images Hungary.)