Milyen műkönny ajánlott viszkető, száraz szem esetén? Szakorvos beszél a lehetőségekről
A szemcseppek és műkönnyek megkönnyíthetik a száraz szemmel küzdők életét, de érdemes megfontoltan kiválasztani a legjobbat.
Ma már óriási a kínálat a műkönnyekből: ha viszket, ha szúr, ha száraz, ha vörös - szinte minden problémára létezik megfelelő megoldás.
De honnan lehet tudni, hogy mikor melyik szemcsepp a megfelelő? Érdemes egyáltalán ezeket megvásárolni? Mindig beválnak, vagy árthatnak is? Többek közt ezeket a felvetéseket válaszolja meg dr. Szalai Irén, a Budai Szemészeti Központ szemész szakorvosa.
Sokan a szemcseppeket hívják segítségül
A szem különösen érzékeny szerv, amely folyamatosa reagál környezeti hatásokra: irritálhatja a szennyezett levegő, a por, a füst, a légkondicionáló, a fűtés, a víz klórtartalma, a szemfesték, de hatással lehet rá az időjárás, egy átmulatott éjszaka vagy a hosszan tartó televíziónézés, monitor előtt ülés is.
Az egyik leggyakoribb szempanasz a pirosság-vörösség, mely annak köszönhető, hogy a kötőhártyában található hajszálerek az irritáció miatt kitágulnak, és a szem tele lesz vörös, pókhálószerű vonalkákkal. Ilyenkor sokan hívnak segítségül szemcseppet, ami sok esetben enyhülést hozhat. A rendszeresen visszatérő problémát azonban mindenképp érdemes orvosnak megmutatni, és megtalálni a hosszú távú megoldást. A szem vörössége mellett gyakori panasz a szemszárazság, melynek hátterében többféle ok is állhat.
A monitor folyamatos nézése nagyon megviseli a szemet
Az egyik leggyakoribb szemszárazságot okozó eset, hogyha sok időt tölt valaki a monitor előtt, a koncentrálás miatt elfelejt megfelelő gyakorisággal pislogni, így a szemfelszínt borító könnyfilm nem tudja megfelelően betölteni a védőszerepét, és megjelenik az égő, szúró érzés, enyhe vörösség a kötőhártyán, fényérzékenység, sőt a látás is elhomályosodhat.
- Az elektronikai eszközök képernyőjét úgy érdemes használni szemünk egészsége érdekében, hogy körülbelül 45 perc monitor előtt töltött idő után tartunk 10 perc pihenőt, amikor le tudjuk hunyni a szemünket, vagy egyszerűen a koncentráció nem gátol minket a rendszeres pislogásban, és a monitortól távolabbi pontra is lehetőségünk van tekinteni. A monitor állása sem elhanyagolható: ha munka közben lefelé nézünk, akkor szűkebb lesz a szemrés, és kisebb felületen párolog el a könny - magyarázza a szakorvos.
Krónikus szemszárazság esetén nem szabad halogatni az orvosi kivizsgálást
A krónikus szemszárazság főként a 45 feletti hölgyeket érinti, előfordulása 10-30% közé tehető. A könny több fázisból áll, melyeknek megfelelő mennyiségben és minőségben kell jelen lenni ahhoz, hogy ne lehessen irritáltnak érezni a szemet.
- A szemszárazság két főbb fajtáját a csökkent könnytermelés, illetve annak fokozott párolgása okozza. Az elégtelen könnytermeléshez elsősorban a könny vizes fázisának termeléséért felelős könnymirigyek alulműködése vezet, míg a szemhéjban lévő Meibom-mirigyek nem megfelelő működése következtében túl sok könny párolog. Ezért is fontos, hogy ne csak a szemfelszín, de a szemhéj is egészséges legyen. A krónikus szemszárazság terápiájában is gyakran alkalmazunk különböző típusú műkönnyeket önmagukban vagy egyéb kezelések kiegészítésére - mondja dr. Szalai Irén.
Milyen műkönny ajánlott?
A jó műkönny feladata, hogy használatával a könny mennyisége és minősége is normalizálódjon. A megfelelő műkönny kiválasztásához elsősorban azt kell kideríteni, hogy mi okozza az alapproblémát. A könny vizes fázisának pótlására alkalmazott műkönnyek mellett számos szemcsepp tartalmaz a természetes könnyfilm alkotóelemeihez hasonló viszkozitási tulajdonságokkal rendelkező összetevőket, amelyek biztosítják a könnyfilm tapadását a szaruhártyához, és lassítják a párolgást.
Kiút a társfüggőségből - Hogyan szabadulj meg a mérgező kapcsolatoktól?
Knapek Éva klinikai szakpszichológus, tabuk nélkül beszél a társfüggőség jellemzőiről, és bemutatja a kialakulásának okait, a kapcsolati dinamikákat, és a felismeréshez vezető jeleket a saját életünkben, közeli kapcsolatainkban. A Femina Klub januári előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz hogyan léphetsz ki ezekből a helyzetekből, és hogyan alakíthatsz ki egészséges, egyenrangú kapcsolatokat.
További részletek: feminaklub.hu/
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2025. január 7. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
Az elégtelen mennyiségben termelődő könnypótlásra sokszor az igen gyakori szemcsepphasználat a megoldás, ezért fontos követelmény, hogy ne legyen semmilyen mellékhatása, lehetőleg ne tartalmazzon cetrimid és benzalkónium-kloridos (BAK) tartósítószert, ami hosszú távon károsíthatja a szemfelszínt. A modern műkönnyek már kíméletesebb, a becseppentést követően lebomló tartósítószereket tartalmaznak, vagy tartósítószer-mentesek. Ökölszabályként elmondható, hogy ha ötnél többször kell egy nap műkönnyet használni, akkor tartósítószer-mentes változat kerüljön a kosárba.
Kontaktlencse mellé mindig javasolt a műkönny használata
A rendszeres kontaktlencse-használat sokaknak okoz szárazszem-érzetet. Kontaktlencse mellé érdemes műkönnyet használni naponta több alkalommal. Itt még inkább érdemes tartósítószer-mentes terméket vásárolni, mivel a lágy lencsék anyagai hajlamosak nem megfelelően reagálni a tartósítást szolgáló összetevőkkel.
Ha felmerül a krónikus szemszárazság gyanúja, vagy a patikában ajánlott műkönny nem hoz enyhülést, akkor mindenképp érdemes szakorvossal egyeztetni, hogy az egyéb szemészeti problémák kizárásra kerüljenek, és tanácsot adjon a megfelelő terápia kiválasztásában.
Csökkentik a gyulladást, és védik a retinát: 10 étel, ami jót tesz a szemnek
Tudatos táplálkozással sokat javulhat a szem egészsége.
Csökkentik a gyulladást, és védik a retinát: 10 étel, ami jót tesz a szemnek
Nézegess képeket!
Elolvasom(Képek forrása: Getty Images Hungary)
OLVASD EL EZT IS!
- autoimmun betegség
- fáradtság
Szemszárazságot autoimmun betegség is okozhat - Ezek a Sjögren-szindróma tünetei
- allergia
- tünetek és betegségek