Rengeteg nőt érint: így lehet megelőzni a reumás ízületi gyulladást
Rengeteg nőt érint menopauza után a reumás ízületi gyulladás. Immunológus beszél a lehetséges megelőzési módokról.
A reumás ízületi gyulladás egy autoimmun betegség. Kialakulásának oka nem ismert, ám, ha a családban korábban már előfordult, az öröklődés miatt nagyobb rá az esély.
A tünetek elsősorban negyven év körüli nőknél jelentkezhetnek, Dr. Kádár János immunológus, az Immunközpont főorvosa ezért a megelőzés lépéseit ismertette.
A menopauza után fokozottan figyelni kell a tüneteket
A magas ösztrogénszint közrejátszhat a reumás ízületi gyulladás első tüneteinek megjelenésében. Több kutatás is igazolta, hogy a betegség első jelei a menopauza időszakában jelennek meg, illetve a már kialakult tünetek is erősödnek a hormonális változások miatt.
A betegség nem gyógyítható, de a tünetek csökkentéséhez és a jó életminőség megőrzéséhez fontos a korai diagnózis és az időben megkezdett kezelés. A menopauza időszakában ezért érdemes fokozottan figyelni, és, ha valaki az alábbiakat észleli, forduljon immunológushoz: általános rossz közérzet, levertség, étvágytalanság, fogyás, fáradtság, fájdalmas, duzzadt ízületek, elsőként a kéz, majd a boka területén, kezdetben jellemzően csak a test egyik oldalán, majd idővel máshol is.
A dohányzás súlyosbítja a tüneteket
Mint a legtöbb betegség megelőzésében, a reumás ízületi gyulladás esetén is nagyon fontos a dohányzás kerülése. Öröklött hajlam esetén a dohányfüst már gyermekkortól kezdődően növeli a betegség kialakulásának kockázatát, ezért fontos, hogy a lakás is füstmentes legyen. A már kialakult betegség esetén pedig a dohányzás rontja a kezelés hatékonyságát.
A változókorról tabuk nélkül - Hogyan küzdj meg az életközepi válsággal nőként?
Iványi Orsolya, a menopauzaedukáció egyik legnagyobb hazai szószólója, tabuk nélkül beszél a változókor testi-lelki kihívásairól, és arról, hogyan élhetjük meg ezt az időszakot, mint új kezdetet. A Femina Klub novemberi előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz az életközepi krízisek kezelésére, és megtudhatod, hogyan értelmezhetjük újra önmagunkat, karrierünket és kapcsolatrendszerünket.
További részletek: feminaklub.hu/
Használd az „IVANYI” kuponkódot, és 20% kedvezménnyel vásárolhatod meg a jegyed!
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2024. november 27. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
Egészséges táplálkozás, rendszeres mozgás
Az elhízás is növeli a betegség kialakulásának kockázatát, emellett épp úgy megnehezíti a kezelést, mint a dohányzás. A megelőzésben ezért fontos ügyelni a normál testsúly megtartására. Ehhez szükséges a rendszeres mozgás mellett a jól összeállított étrend is.
Egy, a Frontiers in Nutrition folyóiratban korábban megjelent kutatás szerint a gyulladáscsökkentő étrend meglévő betegségnél segít enyhíteni a tüneteket. Ennek fő pillére a nyers vagy alig párolt-főzött zöldségek, szezonális gyümölcsök, probiotikumok fogyasztása, amit kurkuma és gyömbér egészít ki.
Egészséges bélflóra
A mikrobiom az utóbbi években került a kutatások középpontjába, több is vizsgálja a reumás ízületi gyulladás és a bélflóra kapcsolatát. Összefüggést fedeztek fel például a P. copri baktérium jelenléte - a bélben - és a reumás ízületi gyulladás kialakulása között. Egy másik kutatás megerősítette, hogy bizonyos mikrobák bősége a bélben akár előre is jelezheti a betegség későbbi kialakulását.
A stressz feldolgozása segíthet
A gyermekkori traumáktól kezdődően felnőtt, stresszes mindennapjainkig minden hat az RA megjelenésére. Sőt, egy stresszesebb időszak a már tünetmentes betegekben is fellángolást okozhat.
Sok esetben nincs lehetőség a kiiktatására, de a napirend tudatos kialakítása, a pihenésre és kikapcsolódásra fordított idő beiktatása és a stresszcsökkentő technikák elsajátítása segíthet a káros hatások leküzdésében. A reumás ízületi gyulladás kezelése során tehát a lelki egyensúly szerepére is gondolni kell.
10+1 hasznos pont a kézen
A következő képeken sorra veszünk néhány hasznos pontot a kézen, melyek bármikor jó segítséget jelenthetnek. Tartós, szűnni nem akaró fájdalom esetén orvoshoz tanácsos menni, illetve fontos, hogy a pontok nem helyettesíthetik sem a gyógyszert, sem az orvosi segítséget.
10+1 hasznos pont a kézen, amit érdemes ismerni: mi történik, ha megnyomod?
Nézegess képeket!
ElolvasomKépek forrása: Getty Images Hungary.
- tünetek és betegségek
- reuma
- ízületi probléma
- hasznos tippek
- egészséges életmód
- menopauza
- hormonális változások
- Életmód
OLVASD EL EZT IS!
- reuma
- hát- és derékfájás
Az éjszakai csípőfájdalom rejtett okai: nőknél nem véletlenül gyakoribb
- autoimmun betegség
- köszvény