Hogyan termessz otthon mikrozöldeket? Kis helyen bőséges friss vitamin
A mikrozöldségek tele vannak immunerősítő vitaminnal, antioxidánsokkal, és pár hét alatt termeszthetők otthon is.
Kora tavasszal még friss szezonzöldségek híján van az ember, pedig az immunerősítéshez a vitaminok pótlása a legjobb módszer: a szükséglet sok zöldség és gyümölcs fogyasztásával fedezhető a leghatékonyabban.
A télre elraktározható és az importzöldségek mellett az otthoni termesztéssel is érdemes megpróbálkozni: a csírák mellett a néhány hét alatt megnövő mikrozöldek is jól hasznosuló formában tartalmazzák a szervezetnek szükséges tápanyagokat.
Csírák és mikrozöldek
A csíráztatás és a mikrozöldségek termesztése között több lényeges különbség is van: a csírák néhány nap után fogyaszthatók, és csak sok nedvességre, párára van szükségük, földre nem. A mikrozöldeknek ezzel szemben termesztőközegként szükségük van a földre, és sok fényre is, ám kevésbé igénylik az állandó párás közeget, így a baktériumfertőzések esélye is kisebb.
A csírák termesztésére akár egy befőttesüveg is alkalmas, ám kisebb mennyiségben szüretelhetők. A mikrozöldségek nagy előnye velük szemben, hogy nem igényelnek speciális párás környezetet, és az immunerősítő vitaminok - így az E-, K- és C-vitaminok -, ásványi anyagok mellett már antioxidáns hatású zöld színanyagot, klorofillt is tartalmaznak, mely antibakteriális, gyulladáscsökkentő és sejtvédő, rákmegelőző hatású. Ezek 1-2 hét alatt lesznek fogyasztható állapotúak, ekkor jelennek meg első levélpárjaik.
Arra figyelni kell, hogy ez idő alatt szükségük van a folyamatos, de nem túlzott nedvességre, és napfényes helyre érdemes helyezni őket a lakásban. Nincs viszont akkora páraigényük, mint a csíráknak, így akár egy nagyobb balkonládában vagy tálcában is termeszthetők.
Kiút a társfüggőségből - Hogyan szabadulj meg a mérgező kapcsolatoktól?
Knapek Éva klinikai szakpszichológus, tabuk nélkül beszél a társfüggőség jellemzőiről, és bemutatja a kialakulásának okait, a kapcsolati dinamikákat, és a felismeréshez vezető jeleket a saját életünkben, közeli kapcsolatainkban. A Femina Klub januári előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz hogyan léphetsz ki ezekből a helyzetekből, és hogyan alakíthatsz ki egészséges, egyenrangú kapcsolatokat.
További részletek: feminaklub.hu/
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2025. január 7. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
Mikrozöldek termesztése lépésről lépésre
Az első teendő, ha mikrozöldséget termesztenél, hogy a nagyobb vetőmagokat - így a mungóbabot, a borsót vagy a céklát - néhány órán vagy akár egy éjszakán át áztasd be meleg vízbe. A kisebb magvaknál ez a lépés elhagyható.
Nagyon fontos, hogy csávázatlan, vegyszermentes magvakat válassz, hiszen ezt kibújás után közvetlenül fogyasztod. Szerencsére már minden kertészeti vagy barkácsüzletben kapható speciálisan mikrozöldségnek való vetőmag is.
A tálcát a magasságától függően legalább 2-3 centiméter mélyen, vagy nagyjából a háromnegyedéig kell megtölteni biopalánta vagy fűszernövény termesztésére alkalmas földdel, esetleg komposzttal keverve. A magokat egyenletesen, viszonylag sűrűn lehet ültetni, enyhén a földbe nyomkodva. A magokra takarásképp nagyjából fél centiméter földet vagy komposztot érdemes szitálni.
Kaphatók kész kókuszrost vagy kenderrost ültetőközegek is, azokat külön nem szükséges földdel befedni, ám az áruk jóval magasabb a nagy kiszerelésben is kapható földeknél.
A földet nedvesen kell tartani, de nem szabad a vízben állnia a magoknak, különben könnyen megfulladhatnak, és elrothadhatnak. Az öntözésre a legmegfelelőbb egy szórófejes flakon, amely egyenletesen és a magok elmozdítása nélkül osztja el a vizet az ültetőközegen. Hogy megelőzd a magok kiszáradását, naponta egyszer vagy kétszer nedvesítsd meg picit!
Tedd a tálcát meleg helyre, és miután kibújt a növény, helyezd a lakás napfényes pontjára, akár az ablakba! A magvak növénytől függően 2,5-3 centimétertől akár 8-10 centiméterig is nőhetnek, mikor betakaríthatóvá válnak. Ollóval közvetlenül a talaj felett vágd el a szárakat, és azonnal fogyaszd! Szendvicsekre, salátákba, turmixokba is tehetők, akár a csírák.
Érdemes megpróbálkozni a csípősebb ízű, antibakteriális hatású retekkel, zsázsával, mustárral, rukkolával, vörös káposztával, a lédús búzafűvel vagy az édeskés napraforgóval, céklával, de egyes fűszerfélék, így a kapor vagy a koriander is termeszthető mikrozöldként.
Csírák az egészségért
A csírák a megfelelő közegben néhány napon belül fogyaszthatóvá válnak, és tele vannak vitaminokkal, ásványi anyagokkal, flavonoidokkal.
Immunerősítő, olcsó, és erős antioxidáns: mutatjuk, melyik csíra mire jó
Nézegess képeket!
Elolvasom(Képek: Getty Images Hungary.)
- mikrozöldség
- vitamin
- ásványi anyag
- balkonnövények
- balkonnövények gondozása
- hasznos tippek
- immunerősítő
- legjobbotthon
- Életmód
OLVASD EL EZT IS!
- gyógynövény
- fűszernövény