5 mindennapos étkezési szokás, ami felborítja a hormonrendszert: az is számít, hogy mit iszol
A hormonrendszer működését az étkezés jelentősen befolyásolhatja.
A hormonrendszer finomhangolt működését jelentősen befolyásolhatja az életmód, a stressz, a káros szenvedélyek és az alváshiány mellett a nem megfelelő táplálkozás is hozzájárulhat az endokrin zavarok kialakulásához.
A hormonok a szervezet legkülönfélébb funkcióit szabályozzák, hatással vannak egyebek mellett a hangulatra, az emésztésre, az alvásra és a szexuális étvágyra is. Amennyiben felborul a hormonális egyensúly, számos kellemetlen tünet nehezítheti a beteg mindennapjait. Ha az ember odafigyel az étkezésére, támogathatja az endokrin rendszerét, ehhez például a következő hibákat érdemes elkerülni.
Hormonrendszert felborító étkezési szokások
Túl sok cukor
A nyugati típusú étrendre jellemző, hogy sok finomított szénhidrátot tartalmaz. A túlzásba vitt cukorfogyasztás viszont többféleképpen is károsíthatja a szervezetet, egyebek mellett a hormonrendszerre is negatív hatással van. Fokozza a 2-es típusú cukorbetegség előszobájának tartott inzulinrezisztencia kockázatát, illetve az elhízás valószínűségét is.
Az IR megzavarhatja a hormonháztartást, befolyásolhatja az ösztrogén-, progeszteron- és tesztoszteronszinteket, gyakran kéz a kézben jár a policisztás ovárium szindrómával. A túlsúly nemcsak következménye lehet az endokrin kórképeknek, hanem a rizikófaktora is.
Cukormentes termékek, üdítők
A hozzáadott cukor elkerüléséhez jó megoldásnak tűnhet az úgynevezett cukormentes, vagyis édesítőszerrel készült termékek választása. Azonban ezekkel az élelmiszerekkel több probléma is lehet, sok esetben például magas a zsírtartalmuk. Emellett a mesterséges édesítőszerekkel kapcsolatban számos aggály felmerült, egyes vizsgálatok kimutatták, hogy kapcsolatba hozhatók az elhízással, a 2-es típusú cukorbetegség fokozott kockázatával, illetve beavatkozhatnak a bélflóra működésébe is. Ez utóbbi azért is fontos, mert a mikrobiom sok más mellett az ösztrogénszint szabályozásában is részt vesz.
Alkohol
A túlzásba vitt alkoholfogyasztás a hormonrendszer egyensúlyzavarához vezethet, beavatkozik az ösztrogén működésébe, rontja a vércukorszint kontrollját, szerepet játszhat a pajzsmirigyproblémák kialakulásában. Megfigyelések szerint emelheti a stresszhormonként ismert kortizol kiválasztását, illetve átmenetileg emelheti az inzulinszintet.
Nem megfelelő mennyiség
Azon túl, hogy mit eszik az ember, az is fontos, hogy mennyi kalóriát fogyaszt. A túlevés és a nem elegendő kalóriabevitel is felboríthatja a hormonháztartást, a testsúly ingadozása, az elhízás, illetve az alultápláltság rontja az endokrin rendszer működését. Már meglévő hormonális betegség is befolyásolhatja az étvágyat. A női nemi hormonok különösen érzékenyek a testsúlyváltozásokra, a normálisnál magasabb és alacsonyabb BMI is összefüggést mutat a termékenységet érintő hormonális problémákkal.
A változókorról tabuk nélkül - Hogyan küzdj meg az életközepi válsággal nőként?
Iványi Orsolya, a menopauzaedukáció egyik legnagyobb hazai szószólója, tabuk nélkül beszél a változókor testi-lelki kihívásairól, és arról, hogyan élhetjük meg ezt az időszakot, mint új kezdetet. A Femina Klub novemberi előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz az életközepi krízisek kezelésére, és megtudhatod, hogyan értelmezhetjük újra önmagunkat, karrierünket és kapcsolatrendszerünket.
További részletek: feminaklub.hu/
Használd az „IVANYI” kuponkódot, és 20% kedvezménnyel vásárolhatod meg a jegyed!
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2024. november 27. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
Műanyag csomagolású élelmiszerek
A műanyag élelmiszer-csomagolások úgynevezett endokrin diszruptor vegyületeket tartalmazhatnak, amelyek a szervezetbe jutva utánozhatják a hormonok működését. Az Európai Unió számos ilyen vegyület alkalmazását korlátozta már, ám így is érdemes figyelni rájuk, kerülni a műanyagba csomagolt élelmiszereket, illetve kulacs vásárlásakor üvegből készült vagy BPA-mentes terméket választani.
A fentieken túl kiemelten fontos a stressz csökkentése a mindennapok során, az elegendő mennyiségű és minőségű pihenésre, illetve a rendszeres testmozgásra is nagy hangsúlyt kell fektetni.
10 élelmiszer, ami támogatja a hormonredszert
A hormontermelés részben az étrenddel is befolyásolható: az egyensúly hozzájárul az energiaszint növeléséhez, a hangulatingadozás megszüntetéséhez, a stressz és a betegségek kockázatának csökkenéséhez, de segítséget nyújt a megfelelő testsúly elérésében is.
Rendbe teszik a hormonrendszert: 10 étel és ital, amiből sokkal többet kellene fogyasztani
Nézegess képeket!
Elolvasom(Képek: Getty Images Hungary.)
OLVASD EL EZT IS!
- egészség
- tünetek és betegségek