12 tünet, ami májproblémáról árulkodik: étvágytalanság és puffadás is jelentkezhet
A hasi puffadás, krónikus fáradtság és az étvágytalanság is jelezheti a máj és a vele szorosan kapcsolatban lévő szervek betegségét.
A hepatológia kifejezés nem mindenki számára ismert, éppen ezért érdemes tudni arról, mivel is foglalkozik egy hepatológus, és milyen panaszokkal ajánlott hozzá fordulni.
Nemcsak a máj, de az epehólyag, az epeutak és a hasnyálmirigy betegségei is ehhez a szakterülethez tartoznak - árulta el dr. Németh Alíz, a Hepatológiai Központ gasztroenterológusa, hepatológus.
Mivel foglalkozik a hepatológia?
A hepatológiai az orvostudomány azon ága, amely a máj és a vele szorosan kapcsolatban lévő szervek, vagyis a hasnyálmirigy és az epe betegségeivel foglalkozik. Az orvoslás ezt a szakterületet csak néhány évtizede kezeli önálló szakágként, előtte a gasztroenterológiához tartozott ez a részterület is.
A fentiekből következik, hogy a hepatológusok foglalkoznak többek közt a májat érintő fertőzésekkel, az alkoholos és nem alkoholos zsírmáj kezelésével, a májmegnagyobbodással, májzsugorral és a májat érintő ritkább betegségekkel, mint például az autoimmun májbetegségek vagy a Wilson-kór.
A gomba ellenes plusz
A Micovag Plus hüvelykúp természetes eredetű összetevőkkel, tejsavval és kamillakivonattal egészíti ki a hüvelygomba kezelését. A tejsav visszaállítja a normál hüvelyi pH-t, így képes gátolni a gombák szaporodását, a kamillakivonat pedig enyhíti az égő érzést és csillapítja a kellemetlen viszketést. A Micovag Plus hüvelykúp a tünetek enyhítésével teszi teljessé a célzott gombaellenes terápiát. A gyógyszertárakban vény nélkül kapható gyógyászati segédeszköz.
A KOCKÁZATOKRÓL OLVASSA EL A HASZNÁLATI ÚTMUTATÓT, VAGY KÉRDEZZE MEG KEZELŐORVOSÁT!
Promóció
Ehhez kapcsolódóan a hepatológus számos vizsgálatot is elvégezhet, illetve elrendelhet - a laborvizsgálatoktól a hasi ultrahangig, a máj szerkezeti vizsgálattól a biopsziáig. Ezek a vizsgálatok szükségesek lehetnek a pontos diagnózis felállításához.
Milyen tünetekkel kell hepatológushoz fordulni?
Érdemes felkeresni a hepatológiát, ha az alábbi tüneteket tapasztalja valaki:
- állandó alhasi fájdalom,
- puffadás,
- krónikus fáradtság,
- étvágytalanság,
- nem szándékos fogyás,
- tartós hasmenés,
- hányinger, hányás,
- véres, túl világos vagy túl sötét széklet,
- gyors pulzus,
- ödéma a lábon, a bokán,
- sárgaság (a bőrön és a szemfehérjén).
- Természetesen ezen tünetek nagy része nagyon sokszor valamiféle általános betegség, esetleg enyhe fertőzés tünetei lehetnek, és néhány nap alatt maguktól rendeződnek. A tartós panaszokra, az erősebb tünetekre, illetve az olyan speciális tünetekre, mint a sárgaság, azonban mindenképpen fel kell figyelni - hangsúlyozta dr. Németh Alíz.
Hozzátette, bizonytalanság esetén a háziorvosi kivizsgálást érdemes elsőként beiktatni, ahol esetleg további hepatológiai vizsgálatot javasolhatnak.
Ugyanakkor, ha a családban már előfordult máj-, hasnyálmirigy- vagy epebetegség, illetve valaki személyesen már érintett ilyen betegségben, érdemes akár tünet nélkül is részt venni egy-egy kivizsgáláson. Ugyancsak ajánlatos ez, ha valaki több rizikófaktorral is rendelkezik. Rizikófaktornak számít többek közt az elhízás, az alkoholfüggőség, a cukorbetegség, a magas koleszterin- és vérzsírszint, a Crohn-betegség, a metabolikus szindróma.
10 gyógynövény, ami serkenti a májműködést
A májműködést serkentő gyógynövényeket akkor is ismerni kell, ha huzamosabb ideig gyógyszert szedsz.
10 gyógynövény, ami serkenti a májműködést: kúraszerűen is érdemes fogyasztani őket
Nézegess képeket!
Elolvasom(Képek: Getty Images Hungary)
OLVASD EL EZT IS!
- betegség
- alkoholizmus
Így fest egy 10 évig alkoholista ember mája: felkavaró képen mutatták meg
- májbetegség
- tünetek és betegségek