A D-vitaminban sokkal több van, mint eddig gondoltuk - Fájdalomcsillapítóként is hat

Az ülőmunka okozta gerincbántalmak esetén is érdemes kipróbálni.

Fájdalomcsillapítás D-vitaminnal
Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Akit gyötört már komoly hátfájás, nyilván számtalan ellenszerrel próbálkozott már. Nemrégiben a D-vitaminról derült ki, hogy pozitívan befolyásolhatja a krónikus fájdalmakat.

Dr. Páll Zoltán, a Budai Fájdalomközpont sebésze, traumatológus, sportorvos a hatékony fájdalomcsillapító módszerekről beszélt.

A D-vitamin hosszútávon segíthet

Új-Zélandi kutatók szerint az orvosoknak sokkal szélesebb spektrumon kellene kezelni a krónikus mozgásszervi fájdalmakat. A University of Adelaide's School of Population Health tudósai kutatásukban különösen a D-vitamin pozitív hatásaira hívták fel a figyelmet. A vitamin beválik a tartós fájdalmak enyhítésében, ráadásul nincs ismert mellékhatása, és nem is drága. A pontos adagolást csak laboratóriumi vérvizsgálat után lehet meghatározni, és a hatás sem olyan gyors, mint a fájdalomcsillapítóké, de az eredmények biztatóak.

Ennyit kell szedni a nemzetközi ajánlások szerint

Hivatalos irányelvek híján a mozgásszervi fájdalmakkal foglalkozó orvosok eddig nem nyúltak ehhez a módszerhez. Most a szakemberek ajánlása szerint a magyar lakosságnak novembertől márciusig hetente négyszer 1500-2000 Nemzetközi Egység D-vitamint lenne ajánlott fogyasztania. Akik szteroidos készítményeket, koleszterinszintet csökkentő és idegrendszerre ható gyógyszereket szednek, vegyék figyelembe, hogy ezek is befolyásolhatják a szervezet D-vitamin anyagcsere-forgalmát. Az egyéni értékekről legkönnyebben vérvétel útján lehet megbizonyosodni.

A gyógyszeres és vitaminos kezelés mellett érdemes kipróbálni az akupresszúrát is mellékterápiaként.

7 pont a testeden, amit nyomj erősen, ha nagyon fáj a derekad

Nézegess képeket!

Elolvasom

A mozgás csökkenti a fájdalmat  

Aki hátfájós és mégsem mozog, belekerül egy lefelé tartó spirálba, amelyben a mozgáshiány egyesül a fájdalommal, és még rosszabb végkifejletet vetít előre. Meg kell találni a megfelelő mozgásformát. Ez a jógán kívül lehet például Pilates, gerinctréning, kinézis, Body Art, Callanetics, gerinctréning, tánc, lovaglás, úszás. Mindenekelőtt a személyre szabott funkcionális gyógytornát ajánlott elkezdeni, mert ez erősítheti meg a gerinc menti izmokat annyira, hogy a további mozgásformák is szóba jöhessenek.

A cikk az ajánló után folytatódik

Kiút a társfüggőségből - Hogyan szabadulj meg a mérgező kapcsolatoktól?

Knapek Éva klinikai szakpszichológus, tabuk nélkül beszél a társfüggőség jellemzőiről, és bemutatja a kialakulásának okait, a kapcsolati dinamikákat, és a felismeréshez vezető jeleket a saját életünkben, közeli kapcsolatainkban. A Femina Klub januári előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz hogyan léphetsz ki ezekből a helyzetekből, és hogyan alakíthatsz ki egészséges, egyenrangú kapcsolatokat. 

További részletek: feminaklub.hu/

Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.

Időpont: 2025. január 7. 18 óra

Helyszín: MOM Kulturális Központ

Promóció

Ezt teheti az orvos

Vannak olyan orvosi módszerek, amelyek hatékonyan és szteroidmentesen csökkentik a fájdalmat, és kezelik az okokat. A lökéshullám-terápia például oldja a mozgásszervi fájdalmat okozó problémát, élénkíti a vérkeringést és az anyagcserét. Emellett nemcsak a fájdalmat csökkenti, de a valódi okot is megszüntetheti a sérült szövetek fokozatos regenerálásával.

A kezelés során nagy energiájú lökéshullámot juttat az orvos a kijelölt helyre, amely enyhe fájdalommal járhat, de az eredmények magukért beszélnek. A diagnózistól függően nagy segítség lehet az orvosi kollagéninjekció is, amely a gyulladást csökkenti, és helyreállítja a mozgási funkciókat, és kúraszerűen alkalmazva jelentős életminőség-javulást eredményez.

Ezt is szeretjük