Ekkor válik veszélyessé a túl sok alkohol: sokan észrevétlenül csúsznak bele
Az alkoholizmus nagyon veszélyes szenvedélybetegség, amibe szinte észrevétlenül is bele lehet csúszni.
Az alkoholizmus fokozatait megkülönböztetik egymástól a szakértők, a szenvedélybetegek szinte észrevétlenül válhatnak rabjává a szeszes italoknak.
Az Egészségügyi Világszervezet friss adatai szerint jelenleg Magyarországon a teljes népesség 21,2 százaléka alkoholbeteg, tehát durván a lakosság negyede, ami nagyon szomorú eredmény, hiszen ezzel hivatalosan is hazánkban a legmagasabb az alkoholfogyasztási zavarban szenvedők aránya.
A túlzott alkoholfogyasztás tünetei és fázisai
Ebből is látszik, hogy milyen égetően fontos a téma, amiről bármilyen kényelmetlen is, beszélni kell. A túl sok alkohol veszélyessé is válhat, így érdemes tudatosan, mértékkel fogyasztani, és lehetőség szerint kiszorítani a hétköznapokból.
A társasági ivók
Ez az a pont, amikor még semmilyen szinten nem fenyegeti az egészséget az alkoholfogyasztás. Ez azt jelenti, hogy nem részegségig, hanem néhány pohár italt elkortyol az ember a barátaival alkalomadtán valamilyen esemény vagy beszélgetés közben.
A binge drinking
A binge drinking, vagyis a túlzó alkoholfogyasztás stádiuma már problémához vezethet, 18-34 éves kor között jellemző. Ekkor ugyanúgy alkalomadtán történik az italozás, de gyakran lerészegedésig, bódultságig tart. Ez ugyan nem minden esetben, de már előrevetítheti az alkoholizmus kialakulását is.
A nagyivók
Ez a harmadik fokozat, ekkor már gyakrabban történik az alkoholfogyasztás, akár minden nap, mert az illetőt érzelmek kötik az italhoz, kifejezetten szeret alkoholt inni. Amikor társaságban történik az alkoholizálás, akkor is túlzó mennyiségben isznak - például ha valaki 2 óra alatt 5-nél több italt fogyaszt el, az már túlzó mennyiségnek számít.
A változókorról tabuk nélkül - Hogyan küzdj meg az életközepi válsággal nőként?
Iványi Orsolya, a menopauzaedukáció egyik legnagyobb hazai szószólója, tabuk nélkül beszél a változókor testi-lelki kihívásairól, és arról, hogyan élhetjük meg ezt az időszakot, mint új kezdetet. A Femina Klub novemberi előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz az életközepi krízisek kezelésére, és megtudhatod, hogyan értelmezhetjük újra önmagunkat, karrierünket és kapcsolatrendszerünket.
További részletek: feminaklub.hu/
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2024. november 27. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
Az alkoholfüggők
Amikor kialakul a függőség, az érintett már csak az alkoholtól érzi jól magát, kellemetlen tüneteket tapasztal, ha nem iszik, amiket alkoholelvonási tüneteknek hívnak. Ennek lehet pszichés vagy mentális háttere is.
Alkoholizmus/Alkoholbetegség
Az ötödik szakasz már maga az alkoholizmus. Amikor egy személy alkoholistává válik, akkor a viselkedése kifejezetten negatív hatást gyakorol az egészségére, valamint a személyes és szakmai életére. Az alkoholisták továbbra is isznak, annak ellenére, hogy számos negatív következménnyel szembesülnek.
Végstádiumú alkoholizmus
Végül az utolsó szakasz, amelyet az alkoholizmus végstádiumának neveznek, az a pont, ahol az alkoholbeteg nagyon súlyos egészségügyi és mentális problémákkal küzd, végzetes lehet a kimenetele. Először a máj károsodik, akár véglegesen. A máj zsírt vesz fel és gyulladást okoz, ami végül májhegesedéshez vezet. A károsodás eredménye gyakran olyan veszélyes májbetegség, mint a májcirrózis.
Ez is érdekes: 11 tünet, ami alkoholelvonás miatt jelentkezhet
Az alkoholelvonás különböző tünetekkel jelentkezhet, nem mindegy, hogy ki hogyan hagyja abba az ivást.
11 tünet, ami alkoholelvonás miatt jelentkezhet: így lehet biztonságosan abbahagyni az ivást
Az alkoholelvonás különböző tünetekkel jelentkezhet, nem mindegy, hogy ki hogyan hagyja abba az ivást.
Elolvasom(Képek forrása: Getty Images Hungary.)