Ingerlékeny vagy, és állandóan fáradt? Egy vérvételből kiderülhet, hogy a pajzsmirigyeddel van gond
Hangulatingadozások, koncentrációs zavar? Gondoltál már pajzsmirigybetegségre?
Idegesség, hangulatzavar és a napjainkban olyan sok problémát okozó pánikbetegség is jelentkezhet a pajzsmirigy rendellenes működésénél. Miért nem gondolnak a páciensek és a háziorvosok egyből pajzsmirigyzavarra?
Ezt is megtudod dr. Békési Gábor PhD-től, a Budai Endokrinközpont orvosától.
Népbetegség
A pajzsmirigy zavarai népbetegségnek számítanak, a teljes lakosságra nézve az alulműködés több mint 4%-ban, a túlzott működés pedig 1,4%-ban fordul elő. Sok esetben nem derül ki időben a probléma, mert a tünetei sokszor enyhék, nehezen felismerhetőek, éppen ezért nem gondol senki a pajzsmirigyzavarra, a háziorvosok többsége sem, és számos beutalót kiosztanak, amire a megfelelő helyre jut a beteg.
Pedig jó, ha tisztában vagy azzal, hogy a pajzsmirigyhormon szerepet játszik a szervezet anyagcseréjének szabályozásában, a növekedésben, a szexuális működésben és az agyi működésben is.
Számos szerv funkcióját befolyásolja
Dr. Békési Gábor PhD, belgyógyász-endokrinológus, a Budai Endokrinközpont orvosa elmondta: nem tesz jót a stresszes életmód, az állandó idegesség, a hangulatváltozás. Veszélyeztető tényező a stressz, a lelki trauma, a mozgásszegény életmód, a helytelen táplálkozás, valamint a dohányzás és az alkoholfogyasztás. Túlműködésnél igen jellemző tünet a szapora szívverés, az idegesség, alulműködésnél pedig a depresszió. Ezeknél a problémáknál - melyek rendszerint más tünetekkel együtt jelentkeznek - nem érdemes külön-külön szakmai segítséget kérni, például azonnal pszichológushoz fordulni, a kiváltó okra, betegségre kell fényt deríteni, és a hatékony terápia esetén idővel megszűnik a jelentkező tünet is - erre kiváló példa a hajhullás, melyet számos betegség okozhat, így pajzsmirigyzavar is, megfelelő kezeléssel pedig megszűnnek a problémák.
Egyetlen vérvétel!
A pajzsmirigybetegség kialakulásában fontos szerepet játszik az örökletes hajlam, így, amennyiben a családban előfordult már valamilyen pajzsmirigyprobléma, és megfigyelted magadon a különböző, pajzsmirigyzavarra jellemző tüneteket, fontos a vérvétellel történő szűrés - egyszerűen megállapítható a vérben lévő hormonok mennyisége különböző laborparamétereket figyelve -, melynek részleteit beszéld meg szakorvosoddal!
Kiút a társfüggőségből - Hogyan szabadulj meg a mérgező kapcsolatoktól?
Knapek Éva klinikai szakpszichológus, tabuk nélkül beszél a társfüggőség jellemzőiről, és bemutatja a kialakulásának okait, a kapcsolati dinamikákat, és a felismeréshez vezető jeleket a saját életünkben, közeli kapcsolatainkban. A Femina Klub januári előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz hogyan léphetsz ki ezekből a helyzetekből, és hogyan alakíthatsz ki egészséges, egyenrangú kapcsolatokat.
További részletek: feminaklub.hu/
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2025. január 7. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
A pajzsmirigybetegség jelei az arcon
A pajzsmirigybetegség tünetei olyan szemmel láthatóak is lehetnek, mint az arc formájának megváltozása. Gyógyszeres kezeléssel szerencsére kezelhető a puffadás, és visszanyerhető az eredeti arcforma.
Megváltozik az arc a betegségtől: mi mutatja, hogy a pajzsmiriggyel komoly baj van?
Nézegess képeket!
ElolvasomKépek: Getty Images.
- pajzsmirigy
- pajzsmirigy alulműködés
- ingerlékenység
- fáradtság
- egészségügyi hatás
- szűrés
- hormon
- hormonok
- hormonális zavar
- Életmód