Mennyi a napi szénhidrátadagod? Ennyi a maximum, ha fogyni szeretnél
A szénhidrátbevitel korlátozása segít a fogyásban.
A tapasztalat azt mutatja, hogy még azok sem feltétlenül vannak tisztában a szénhidrát és a kalória közötti különbséggel, akik fogyókúráznak, sőt. Olyanok is akadnak, akik a kettőt egy kalap alá veszik, pedig valójában a szénhidrát mennyisége az, ami döntő szerepet játszik a súlycsökkentésben.
Ha szeretnél lefogyni, akkor nem árt, ha tudod, mennyi lehet a maximális szénhidrátbevitel.
Mik azok a szénhidrátok?
A szénhidrátok olyan alapvető tápanyagok, amelyek a szervezetben lejátszódó izommunkákban és az agyműködésben is lényegi szerepet játszanak: ebből nyeri ugyanis tested az energiát. Úgy is mondhatnánk, hogy a test üzemanyaga a szénhidrát, amely nélkül aligha indulhatna be bármilyen folyamat a szervezetben.
Ebből talán úgy tűnik, hogy a szénhidrátoknak fontos szerepük van az egészségmegőrzésben, ugyanakkor nem minden szénhidrát nevezhető jónak: a fehér liszt és a belőle készült ételek, valamint a kristálycukor sokkal inkább kalóriabombák, a lehető legalacsonyabb tápértékkel, ami korántsem tesz jót a testednek.
Az alacsony szénhidráttartalmú diéta
A már említett hasonlatnak azonban más fontos funkciója is van: ha a szervezetet egy motorként képzeled el, akkor láthatod, hogy mindenképpen szüksége van üzemanyagra, amelyből energiát nyerhet. Amennyiben ezt nem kapja meg szénhidrát formájában, akkor kénytelen azokhoz a zsírokhoz nyúlni, amelyeket ínségesebb időkre raktározott el, vagyis a plusz kilókhoz, amelyektől annyira szeretnél megszabadulni.
Napi szénhidrátfogyasztás
A fentebb írtak tükrében érthető, hogy miért van szükség a szénhidrátmennyiség csökkentésére, ahogyan az is, hogy a tartós fogyás és az alakmegőrzés érdekében az étrendváltoztatás, pontosabban -átalakítás a legfontosabb mozzanat. Ez azt jelenti, hogy napi étkezésednek legfeljebb 45%-át tehetik ki a szénhidrátok, a maradék 55%-ot pedig a zsírok - 30% - és a fehérjék - 25% - között kell elosztani. Ezen kívül az is nagyon fontos, hogy a napi menüben 30 gramm rost is szerepet kapjon. Ha ide kattintasz, nem csupán az egyes élelmiszerek kalóriaértékét, de szénhidrát, fehérje és zsírtartalmát is megtalálod!
Mintanap a helyes arányokhoz
Reggeli: egy tányér almás fahéjas zabkása, egy csésze zöld tea.
Tízórai: egy körte.
Ebéd: 15 dkg grillezett mozzarellás csirkemell paradicsomos barna rizzsel.
Uzsonna: egy kis pohár kefir pár szem korpás keksz.
Vacsora: 10 dkg citromos hengeri halfilé párolt zöldségekkel.
Mi helyett, mit?
Mivel a fehér lisztből készült pékáruk és a cukorban gazdag táplálékok a legmagasabb szénhidráttartalmú ételek, ezeket el kell hagyni az étrendből. Helyettük válaszd a rostban gazdag teljes kiőrlésű pékárukat, tésztaféléket, barna rizst, ha pedig édességre éhezel, akkor a magas kakaótartalommal rendelkező étcsokikat és gyümölcsöket részesítsd előnyben.
A változókorról tabuk nélkül - Hogyan küzdj meg az életközepi válsággal nőként?
Iványi Orsolya, a menopauzaedukáció egyik legnagyobb hazai szószólója, tabuk nélkül beszél a változókor testi-lelki kihívásairól, és arról, hogyan élhetjük meg ezt az időszakot, mint új kezdetet. A Femina Klub novemberi előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz az életközepi krízisek kezelésére, és megtudhatod, hogyan értelmezhetjük újra önmagunkat, karrierünket és kapcsolatrendszerünket.
További részletek: feminaklub.hu/
Használd az „IVANYI” kuponkódot, és 20% kedvezménnyel vásárolhatod meg a jegyed!
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2024. november 27. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
Mi legyen a kalóriákkal?
Ami a napi kalóriabevitelt illeti, egy felnőtt női szervezetnek átlagosan napi 2000 kalóriára van szüksége, amit legfeljebb 500 kalóriával szabad csökkenteni, ha fogyni szeretnél. Ennél nagyobb mértékű kalóriamegvonás már az anyagcsere-folyamataidat veszélyeztetné. Ha többet szeretnél tudni a kalóriákról, akkor olvasd el korábbi cikkünket!