10 szupererős gyógynövény a légúti betegségekre: tisztítják a tüdőt, könnyítik a légzést

Gyógyteákkal is enyhíthetők a légúti betegségek kínzó tünetei.

Gyógynövények légúti betegségekre

A téli időszakban különösen gyakoriak a meghűléses betegségek, és a gyengébb immunrendszer a légúti fertőzésekkel is nehezebben veszi fel a harcot. A légzőszervi betegségek, a nátha, a nehezebbé váló légzés és a köhögés megkeserítheti a mindennapokat.

A légúti betegségek ellen számos szirup és tabletta bevethető, de a tünetek enyhítésére, a nagyobb bajok megelőzésére a házi patika erős hatású gyógynövényei is alkalmasak. Télen feltétlenül szerezd be őket!

Gyógyteák légúti betegségek ellen

A gyógynövényes teák sokat segítenek a légutak fertőtlenítésében, a gyulladások csökkentésében és a torokirritáció megszüntetésében is. Elhúzódó köhögés, fokozódó gyulladás esetén azonban feltétlenül keresd fel az orvosodat, aki kideríti a háttérben álló betegséget, hiszen akár antibiotikumos kezelés vagy más gyógyszerek szedése is szükséges lehet a súlyosabb szövődmények megelőzéséhez!

Az orvosi tüdőfű kovasavat, kempferol és kvercetin flavonoidokat tartalmaz. Hatásos köhögéscsillapító, köptető, bakteriális fertőzések esetén is alkalmazzák.
Fotó: Madeleine_Steinbach / Getty Images Hungary
Az orvosi zsálya kateincsersavat, fumársavat és más növényi savakat, fitoncidákat, elukaliptolt tartalmaz. Bakteriális megbetegedések, légzőszervi gyulladás ellen is bevethető.
Fotó: manuel_adorf / Getty Images Hungary
A kakukkfűből készült teát légzőszervi betegségek tüneteinek enyhítésére javasolják, jó köhögéscsillapító. A növényben sok a kámfortartalmú vegyület: timolt, azaz kakukkfűkámfort, továbbá p-cimolt, karvakrolt, borneolt tartalmaz.
Fotó: Mizina / Getty Images Hungary
A kerti izsóp glikozidákat, cser- és keserűanyagokat tartalmaz, melyek következtében hatékony köhögéscsillapító, de esetenként asztma és hörghurut gyógyítására is használják.
Fotó: Solstizia / Getty Images Hungary
Az orvosi hársfavirág a meghűléses időszak kedvelt gyógynövénye, izzasztó, köhögéscsillapító hatással is bír. Antibakteriális hatású farnezolt, flavonglikozidákat tartalmaz.
Fotó: ChamilleWhite / Getty Images Hungary
A kamillában azuléntartalmú illóolaj, érfalakat védő bioflavonok és légutakat nyugtató glikozidák is vannak. Csökkenti a légzőszervi gyulladást, antibakteriális hatással bír.
Fotó: ConstantinosZ / Getty Images Hungary
Az apróbojtorján légzőszervi és hurutos megbetegedések esetén hasznos, luteloint, kovasavat, glikozidákat és gyulladáscsökkentő flavonoidokat is tartalmaz.
Fotó: Hana Richterova / Getty Images Hungary
A lándzsás útifű a legjobb köhögéscsillapító gyógynövények egyike, de hasmenés és gyomorégés ellen is jó. Összehúzó hatású cseranyagot, glikozidákat, enzimeket is tartalmaz. Készül belőle szirup és cukorka is.
Fotó: Madeleine_Steinbach / Getty Images Hungary
Az orvosi veronikafű hatékonyan csillapítja a köhögést és a száraz hörghurutot, de eközben a gyomrot is védi, és tisztítja az ereket. Gyulladáscsökkentő iridoidokat, flavonoidokat, fahéjsavat tartalmaz.
Fotó: AllaSaa / Getty Images Hungary
Az édeskömény a gyomor barátjaként ismert, de a tüdőt is óvja a betegségektől. Az anetoltartalmú illóolajban, zsíros olajban, csersavban gazdag növény köhögéscsillapító, görcsoldó hatással bír, tisztítja a vért, véd a fertőzésektől.
Fotó: MKucova / Getty Images Hungary

(Borító- és ajánlókép: Getty Images Hungary.)

Ehhez a cikkhez ajánljuk

Ezt is szeretjük