A 4 legjobb alternatíva búzaliszt helyett, ha fogyni szeretnél: egészségesek, tele vannak rostokkal
Hosszabb jóllakottságot biztosítanak, támogatják az emésztést, és még a szív- és érrendszer védelmében is segíthetnek.
Amennyiben valaki fogyás céljából vagy egészségügyi probléma miatt diétázni kényszerül, gyakran az egyik első dolog a cukor mellett, amit helyettesítenie, illetve el kell hagynia az étrendjéből, az a fehér búzaliszt.
A finomított liszt értékes tápanyagokban, például rostokban jóval szegényebb, mint a teljes kiőrlésű társai, és az is igaz, hogy a búzafinomlisztnél számos egészségesebb opció létezik, amit érdemes lehet kipróbálnod a sütés-főzés során. Ezek egyike-másika új ízvilágot jelent, és olykor más arányban is kell felhasználni őket, ugyanakkor az előnyeik bőven felülírják az esetleges kezdeti kellemetlenségeket.
Egészséges lisztek búzaliszt helyett
Zabliszt
Ma már a legtöbb üzletben megtalálható a zabliszt, aminek gluténmentes és teljes kiőrlésű változataival is találkozhatsz a polcokon, de egy nagyobb teljesítményű robotgéppel egyszerűen elkészítheted otthon zabpehelyből.
A zabliszt előnye, hogy keményítőtartalma viszonylag alacsony, a rosttartalma viszont magas. Segíthet a koleszterinszint csökkentésében, valamint a vércukorszint stabilizálásában. A belőle készülő, egészséges, hozzáadott cukortól mentes finomságok kevésbé emelik meg a vércukorszintet, mint a fehér búzalisztet tartalmazók, így hosszabb jóllakottságérzést is biztosítanak.
Csicseriborsóliszt
A csicseriborsó fehérjében és rostokban gazdag hüvelyes, a többszörösen telítetlen zsírok jó forrása. A vércukorszint kontrolljában és a koleszterinszint csökkentésében is segíthet, rosttartalma miatt pedig támogatja az emésztést és a fogyókúrával kapcsolatos célokat is. Az éhségérzetet a ghrelin nevű éhséghormon szabályozásán keresztül mérsékelheti.
A csicseriborsóból készülő liszt esetében is hasonló előnyökkel lehet számolni, ráadásul a gluténmentes diétát folytatók is beilleszthetik az étrendjükbe. Kalóriaszegényebb, mint a fehér búzaliszt, a fehérjetartalma viszont magasabb, és több benne a vitamin. A sütés és főzés során viszont a hagyományos liszthez hasonlóan viselkedik.
Quinoaliszt
Az utóbbi években a quinoa nagy népszerűségre tett szert mint értékes tápanyagokban gazdag, gluténmentes köret, salátabetét. A quinoaliszt jó forrása a fehérjének, vasnak és a telítetlen zsíroknak. A quinoában antioxidáns hatású és gyulladáscsökkentő növényi vegyületek is megtalálhatók, figyelemreméltó a fehérje- és a rosttartalma.
Kiút a társfüggőségből - Hogyan szabadulj meg a mérgező kapcsolatoktól?
Knapek Éva klinikai szakpszichológus, tabuk nélkül beszél a társfüggőség jellemzőiről, és bemutatja a kialakulásának okait, a kapcsolati dinamikákat, és a felismeréshez vezető jeleket a saját életünkben, közeli kapcsolatainkban. A Femina Klub januári előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz hogyan léphetsz ki ezekből a helyzetekből, és hogyan alakíthatsz ki egészséges, egyenrangú kapcsolatokat.
További részletek: feminaklub.hu/
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2025. január 7. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
A fehérjetartalom az, ami miatt a quinoaliszt alkalmas a gluténmentes sütéshez, ugyanis többnyire nem kellenek hozzá adalékanyagok, hogy megfelelő szerkezetű legyen az adott pékáru, sütemény. A kész liszt meglehetősen borsos árú, ám otthon is elkészítheted: mosd meg a quinoát, várd meg, amíg teljesen megszárad, majd serpenyőben kavargatva pirítsd meg, vigyázva, hogy oda ne égjen - ezzel a kicsit kesernyés ízét veszed el. Ezt követően, ha teljesen kihűlt, körülbelül egy perc alatt daráld le nagy teljesítményű turmixgéppel.
Hajdinaliszt
A keserűfűfélék családjába tartozó álgabona, a hajdina egészséges és viszonylag olcsó szuperélelmiszer. B-vitaminokban gazdag, magas a rost- és a fehérjetartalma is, e két tulajdonságnak köszönhetően bérelt helye van az egészséget is szem előtt tartó diétákban. Nagyszerű köret, és a salátát is tartalmasabbá teheted vele.
A hajdinaliszt gluténmentes, tápláló alternatívája a búzalisztnek, ha a gluténmentesség nem célod, de süteményeid laktatóbbá tennéd, rost- és vitamintartalmukat növelnéd, kezdésként megpróbálhatod a szükséges fehér liszt negyedét helyettesíteni vele. Muffinokhoz, kenyerekhez, kekszekhez is gond nélkül hozzáadhatod ezzel a módszerrel.
Zsírégető magok, amik felpörgetik az anyagcserét
A magocskákat nem szabad alábecsülni méretük miatt, amilyen kicsik, olyan erős tulajdonságokkal rendelkeznek. Tele vannak értékes olajokkal, vitaminokkal, fehérjével és rostokkal, amik mind-mind segítik a fogyási folyamatokat.
8 zsírégető magocska, ami felpörgeti az anyagcserét és segíti a fogyást: ennyit fogyassz belőlük
Nézegess képeket!
Elolvasom(Képek forrása: Getty Images Hungary.)
- liszt
- egészséges étkezés
- diéta
- fogyókúrás tippek
- fehér liszt
- hajdina
- zabliszt
- csicseriborsó
- quinoa
- Életmód