A gyakori vizeletürítés mögött 2-es típusú cukorbetegség is állhat: így ismerd fel a tüneteket
A 2-es típusú cukorbetegség gyakran tünetszegényen zajlik, ezért sokan nem is tudnak a kialakulásáról.
A 2-es típusú cukorbetegség bizonyos szempontból enyhébb, mint az 1-es, ugyanakkor két okból kifolyólag is nagyon komolyan kell venni.
Az egyik, hogy ha kezeletlenül marad, súlyos szövődményeket okozhat, a másik pedig, hogy nehéz felismerni. A tünetek ugyanis ártalmatlannak tűnhetnek, és sokáig elhúzódhatnak, holott vannak jelzések, amik időben felhívhatnák rá a figyelmet.
Egyre több embert érint
A 2-es típusú cukorbetegség esetében hiába termel a szervezet valamennyi inzulint, az nem tudja a megfelelő mértékben csökkenteni a vércukorszintet - ezért is hívják nem inzulinfüggő diabétesznek. Jellemzően a harmincadik életév után jelentkezik azoknál, akik genetikailag hajlamosak rá, vagy nem megfelelő életmódot folytatnak. Ez utóbbi főleg az elhízásra vonatkozik, de a nagymértékű stressz és a magas vérnyomás is komoly rizikófaktorok.
Olyan egyéb betegségek is hajlamosíthatnak rá, mint a hasnyálmiriggyel vagy hormonháztartással kapcsolatos problémák. A 2-es típusú cukorbetegség sajnos ma már nem csak az idősebb korosztályt érinti, egyre gyakoribb a túlsúllyal küzdő gyerekek körében is.
Enyhének látszó tünetek
A tünetek nagy része megegyezik az 1-es típusú cukorbetegség tüneteivel, ám a 2-es esetében a tünetek akár évekig is fennállhatnak anélkül, hogy a betegséget beazonosítanák. Jellemző az állandó szomjúságérzet és a gyakori vizeletürítés, melyek összefüggnek: mivel a fölösleges cukor egy része a vizelettel távozik, így vizet visz el magával, és azt akarja pótolni a szervezet. A diabétesz szó is azt jelenti görögül: bőséges vizelés.
Az állandó fáradékonyságérzet és a jellegzetesen acetonszagú lehelet is a cukorbetegség tünete lehet. Ha valaki túlsúllyal küzd, ám hiába fogyókúrázik állandóan, mégsem történik súlyveszteség, az is gyanakvásra adhat okot. A probléma fordítottja pedig inkább az 1-es típusra jellemző: amikor valaki szinte állandóan éhségérzetet tapasztal, de hízás helyett csak fogy.
A 2-es típusú cukorbetegség tipikus velejárója a lassú sebgyógyulás és a baktériumok által okozott, gyakran megjelenő bőrfertőzések is. Sok esetben a hónalj vagy a lábujjak gyakori gombásodásával jár, de nőknél a visszatérő és sokáig elhúzódó hüvelyi gombásodás mögött is állhat a betegség.
Látásvesztés és veseelégtelenség is lehet következmény
A 2-es típusú cukorbetegség lappangó tünetei miatt sokan csak 10-20 év elteltével kapják meg a diagnózist, amikor már kialakultak bizonyos szövődmények. A legsúlyosabbak közé tartozik a látásromlás vagy látásvesztés, a végtagi érelmeszesedés, a krónikus veseelégtelenség, az idegrendszer károsodása.
A változókorról tabuk nélkül - Hogyan küzdj meg az életközepi válsággal nőként?
Iványi Orsolya, a menopauzaedukáció egyik legnagyobb hazai szószólója, tabuk nélkül beszél a változókor testi-lelki kihívásairól, és arról, hogyan élhetjük meg ezt az időszakot, mint új kezdetet. A Femina Klub novemberi előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz az életközepi krízisek kezelésére, és megtudhatod, hogyan értelmezhetjük újra önmagunkat, karrierünket és kapcsolatrendszerünket.
További részletek: feminaklub.hu/
Használd az „IVANYI” kuponkódot, és 20% kedvezménnyel vásárolhatod meg a jegyed!
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2024. november 27. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
Ha időben sikerül diagnosztizálni a betegséget, elég lehet egy orvos által meghatározott diéta, azonban sokszor gyógyszeres kezelésre van szükség. A kezdő lépés az inzulinrezisztencia felismerése, ami a kezdeti szakaszra jellemző, ezért a cukorbetegség előszobájának is szokták nevezni: ezt egy vérvizsgálattal ki lehet mutatni.
Gyógyteák, amik stabilizálják a vércukorszintet
Ezeket a gyógynövényeket nyugodtan fogyaszthatják a cukorbetegek is. Megelőzésképpen is hatékonyak, mivel csökkentik a szövődmények kockázatát.
9 gyógynövény, ami jó hatással van a vércukorszintre: cukorbetegek is fogyaszthatják
Nézegess képeket!
Elolvasom(Képek forrása: Getty Images)
- inzulinrezisztencia
- 2-es típusú cukorbetegség
- vércukorszint
- gyakori vizelési inger
- cukorbetegség
- Életmód
OLVASD EL EZT IS!
- betegség
- cukorbetegség