Ingerlékennyé és depresszióssá tehet ez a diéta: így hat a testi és lelki egyensúlyra a zsírszegény étrend
Az egészséges életmódra törekvők gyakran nyúlnak elsőnek zsírszegény étrendhez. Hiába, ugyanis a szervezet zsírtól való megvonása inkább negatív hatással van az egészségre.
Sokan, akik régebben kezdtek el diétázni, még mindig hihetnek abban, hogy a zsír egyöntetűen kizárandó az étrendből.
Pedig a zsírok nélkülözhetetlenek a szervezet számára, ezekből építkezik, segítségükkel vitaminokat köt meg. Szükségesek a stabil idegrendszeri és hormonális működéshez, és testünk legkisebb egységeiben is, a sejtmembránok alapvető építőelemeiként jelentős szerepet töltenek be.
A zsírszegény diéta veszélyei
A zsír az egyik makrotápanyag, és igaz, hogy lényegesen több benne a kalória, mint a fehérjékben vagy a szénhidrátokban, de nem okos dolog itt megspórolni a bevitt pluszenergiát. A zsírszegény étrend egyik veszélye, hogy a zsíros ételeket sokszor cseréljük nagy szénhidráttartalmú ételekre. A fölösleges szénhidrátbevitellel nem tud mit kezdeni a szervezet, így azt a máj zsírrá alakítja. Ennek következtében megnő a vér trigliceridszintje, és nő a kardiovaszkuláris megbetegedés kockázata.
Esszenciális tápanyagokat hiányol a szervezet
A zsírszegény étrend következtében több olyan táplálékot fogyaszthatunk, amik többszöri feldolgozás során érik el csökkentett zsírtartalmukat. Ez azt jelenti, hogy értékes tápanyagban kevésbé gazdagok, így a szervezet sem tud belőlük megfelelő mértékben építkezni. A megfelelő zsírfogyasztás segíti az A-, D-, E- és K-vitaminok felszívódását. Ezek zsírban oldódó vitaminok, amik leginkább magas zsírtartalmú ételekben találhatók meg. A zsírbevitel csökkentése az előbb említett vitaminok hiánybetegségeihez vezethet.
Az ízanyagok is nagyrészt zsírban oldódnak. Hogy a csökkentett zsírtartalmú ételek ízét jobbá tegyék, az élelmiszergyártók gyakran plusz cukor hozzáadásával szeretnék ételeiket fogyaszthatóbbá tenni. A gyenge ízvilágú, tápanyagban szegény és nem túl laktató ételektől a szervezet megzavarodik, sokszor a túlevés hibájába kergeti a fogyni vágyókat.
Az agyműködésre és a hormonháztartásra is negatív hatással van
Mivel az agyat is javarészt zsír alkotja, így azoknál az embereknél, akiknek alacsony a zsírbevitel, nagyobb eséllyel lépnek fel idegrendszeri gyengeség jelei, beleértve az alacsony stressztűrő képességet, agresszióra való hajlamot, impulzív és ingerlékeny megnyilvánulásokat, erős hangulatingadozásokat és depressziót.
A változókorról tabuk nélkül - Hogyan küzdj meg az életközepi válsággal nőként?
Iványi Orsolya, a menopauzaedukáció egyik legnagyobb hazai szószólója, tabuk nélkül beszél a változókor testi-lelki kihívásairól, és arról, hogyan élhetjük meg ezt az időszakot, mint új kezdetet. A Femina Klub novemberi előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz az életközepi krízisek kezelésére, és megtudhatod, hogyan értelmezhetjük újra önmagunkat, karrierünket és kapcsolatrendszerünket.
További részletek: feminaklub.hu/
Használd az „IVANYI” kuponkódot, és 20% kedvezménnyel vásárolhatod meg a jegyed!
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2024. november 27. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
Az agyalapi mirigy működése is felborulhat, ami hatással van a hormonháztartásra. Alábbhagyhat a szervezet tesztoszterontermelődése, aminek férfiaknál és nőknél is fontos szerepe van. A tesztoszteron termeléséhez is koleszterinre van szüksége a szervezetnek, így tartósan alacsony zsírbevitel esetén idővel menstruációs zavarok, terméketlenség és libidóvesztés léphet fel.
Olvass tovább: ezek az értékes zsírok a szervezetnek
Az eredményes és tartós fogyás érdekében nem szükséges koplalni. A hosszú távon betartható, életmódváltó programok segítségével lehet csak a felesleges kilókat leadni, illetve formásabb testalkatot elérni.
Egyél egyszeresen szaturálatlan zsírokat, és fogyj akár 20 kilót a Flat Belly nevű programmal
Elolvasom(Képek forrása: Getty Images Hungary.)