Innen tudod, hogy bekapcsolt a szervezeted védekező mechanizmusa - A fejfájás és az evési rohamok is lehetnek tünetek

Az üss vagy fuss reakció sok egészségügyi problémát okozhat.

Az üss vagy fuss reakció tünetei
Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

A testünk veszélyes és stresszes helyzetekre aktiválódó védekező mechanizmusa fizikailag és lelkileg egyaránt megterhelő, ezért érdemes felismerni és elkerülni, hogy hosszú távon fennálljon. Cikkünkből megtudhatod, milyen tünetek jelezhetik számodra, hogy működésbe lépett az üss vagy fuss reakció, és arról is olvashatsz, hogyan tudod csökkenteni a stressz-szinted. 

Ezek az üss vagy fuss reakció tünetei

Ha valaki fenyegetve érzi magát, vagy fokozott stressz éri, a teste az úgynevezett üss vagy fuss védekező mechanizmussal reagál a problémás helyzetre. A válasz során a szervezet adrenalint és kortizolt bocsát ki a véráramba, megemeli a pulzusszámot és a vércukorszintet, megfeszülnek az izmok, kitágulnak a pupillák, és leáll egy időre az emésztés. A limbikus rendszer aktiválódik, és egy olyan üzenetet küld az agy központi részének, hogy tartsa fenn ezt az állapotot, azaz maradjon készenlétben.

GettyImages-1463765493
Fotó: Westend61 / Getty Images Hungary

Ez a reakció hasznos és normális, ha egy szafaritúrán egy oroszlánnal vagy tigrissel találnánk szembe magunkat, vagy ha egy tolvaj elől futnánk az utcán. De amint elmúlik a veszély, a stresszválasz is megszűnik, és a test működése az egyensúlyi, biztonságos állapotba kerül vissza - legalábbis ideális esetben. Van, hogy a vészreakció olyan esetekben is aktiválódik, amikor nincs valódi veszély. Ilyen lehet például a munkahelyi stressz, a magánéletünkben felmerülő kapcsolati vagy egyéb problémák, a gyermeknevelésből fakadó gondok, a számunkra igazságtalan helyzetek és az anyagi bizonytalanság is. Ez a gyakori felfokozott, megterhelő állapot pedig számos súlyos betegség melegágyává válhat.

A tartós stressz menstruációs cikluszavart, szorongást, depressziót, szexuális zavarokat és emésztési panaszokat okozhat. Ugyanakkor olyan krónikus betegségek kialakulásáért is felelős közvetve, mint a diabétesz és a szív- és érrendszeri megbetegedések. Ha arra is kíváncsi vagy, milyen természetes táplálékkiegészítőkkel csökkentheted a szorongást, az álmatlanságot és a depresszió tüneteit, ide kattintva elolvashatod

Az üss vagy fuss reakció tünetei

Az állandó és fokozott stressz hosszú távon olyan fizikai tüneteket okozhat, mint

  • fejfájás,
  • izomfájdalom és izomfeszültség,
  • falási rohamok,
  • ingerlékenység,
  • szexuális zavarok,
  • hasmenés, székrekedés, hányás,
  • alvászavarok, 
  • feledékenység és koncentrációs problémák
  • és állandó fáradtságérzet.

Emellett a stresszes emberek gyakran olyan viselkedést tanúsítanak, ami korábban nem volt jellemző rájuk. Elzárkóznak a barátoktól, túl sokat vagy túl keveset esznek, ingerlékenyek, vagy a dohányzáshoz és a túlzott alkoholfogyasztáshoz hasonló káros szokásokat vesznek fel.

A cikk az ajánló után folytatódik

A változókorról tabuk nélkül - Hogyan küzdj meg az életközepi válsággal nőként?

Iványi Orsolya, a menopauzaedukáció egyik legnagyobb hazai szószólója, tabuk nélkül beszél a változókor testi-lelki kihívásairól, és arról, hogyan élhetjük meg ezt az időszakot, mint új kezdetet. A Femina Klub novemberi előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz az életközepi krízisek kezelésére, és megtudhatod, hogyan értelmezhetjük újra önmagunkat, karrierünket és kapcsolatrendszerünket.

További részletek: feminaklub.hu/

Használd az „IVANYI” kuponkódot, és 20% kedvezménnyel vásárolhatod meg a jegyed!

Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.

Időpont: 2024. november 27. 18 óra

Helyszín: MOM Kulturális Központ

Promóció

Így védekezhetsz a stressz ellen

Számos lehetőség van arra, hogy csökkentsd vagy korlátozd a stresszorok hatását. Ezzel a néhány egyszerű módszerrel hatékonyan védekezhetsz a mindennapi problémák és stressz ellen:

  • sportolj rendszeresen,
  • végezz olyan relaxációs tevékenységeket, mint a meditáció, a jóga vagy a tajcsi,
  • kerüld a számodra egyértelmű stresszhelyzeteket, ha teheted
  • csökkentsd az alkohol- és koffeinbevitelt, és
  • tölts több időt a szeretteiddel.

Ha úgy érzed, nem tudsz egyedül megküzdeni a téged érő stresszel, fordulj szakemberhez. A terápia biztonságos környezetet biztosít a mélyebb beszélgetésekhez, és olyan megküzdési mechanizmusokat tanulhatsz alatta, amelyek hosszú távon jelenthetnek megoldást a problémákra. 

Így növelhető a testsúly egészségesen: nem a péksütemények és cukros üdítők a megoldás

Nagyon súlyos következményei lehetnek a nem megfelelő hízásnak.

Elolvasom

(A képek forrása: Getty Images Hungary)

Ezt is szeretjük