A 7 legerősebb természetes recept megfázás ellen
Ha köhögsz, fáj a torkod, és náthás vagy, szerencsésebb természetes szerekhez nyúlnod.
A természetes módszerek az elmúlt pár évben egyre nagyobb szerepet kaptak, mind a megelőzés, mind a gyógyítás terén. Nem véletlen, hiszen használatuk - a szintetikus gyógyszerekhez képest - jóval kíméletesebb, és kevesebb mellékhatással jár. Ismerj meg most néhány bevált módszert, mely hatékonyan enyhíti a megfázás tüneteit.
Nátha ellen
Inhalálj kámforral!
Tegyél fél teáskanál gyógyszertári, kámfortartalmú balzsamot egy liter, forrásban lévő vízbe, majd vedd le az edényt a tűzről. Hajolj fölé, és tegyél a fejedre egy törölközőt, majd tíz percig lélegezd be a felszálló gőzt. Mivel a kámfor ingerelheti a szemet, a módszer gyermekeknek nem ajánlott, és te is tartsd csukva a szemed. Az inhalálást követően fontos, hogy rögtön ágyba bújj, különben könnyen megfázhatsz.
Inhalálás kamillavirággal
A kamillát - Matricaria chamomilla - jótékony hatásai miatt mindig is előszeretettel alkalmazták a népi gyógyászatban. Hasznos illóolajokat, flavonoidokat és nyákanyagokat tartalmaz. Mindezek nyugtató, gyulladásgátló, sebgyógyulást elősegítő és görcsoldó hatásúak. Emellett baktériumölők, és védik a nyálkahártyát is. A gyógynövénnyel történő inhalálás tehát szintén a nátha egyik remek ellenszere.
Tegyél két evőkanálnyi szárított kamillavirágot egy liter forrásban lévő vízbe, majd az edényt vedd le a tűzről. Ezt követően az inhalálás menete megegyezik a kámfornál leírtakkal.
Öblítés tengeri sóval
A fertőtlenítő hatású és ásványi anyagokban gazdag tengeri só szintén hasznos lehet a megfázás elleni harc során. Az orr öblítésére szolgáló tengeri só oldata kapható a drogériában vagy patikában is, de te magad is készíthetsz ilyet. Oldj fel kilenc gramm sót egy liter vízben. Egyenként fogd be az orrlyukakat, és lélegezd be a langyos oldatot. Egy-két óránként öblítsd az orrodat.
Torokgyulladásra
Tea lándzsás útifűből
A lándzsás útifű - Plantago lanceolata - legfőbb hatóanyaga az aukubin glikozid, de tartalmaz még C-vitamint, cserzőanyagot és polifenolokat is. Mindennek köszönhetően kiváló baktérium- és vírusölő hatással bír. Két teáskanál szárított lándzsás útifűlevelet tegyél egy csésze hideg vízbe.
Egy-két óra hosszat hagyd állni, szűrd le, majd kicsit melegítsd. Naponta többször gargarizálj vele, vagy igyál belőle, de ilyenkor is tartsd minél tovább a szádban, mielőtt lenyelnéd. Ha nincs kedved otthon elkészíteni a teát, a gyógyszertárban vásárolhatsz lándzsás útifűszirupot is.
Zsályatea
Az orvosi zsályát - Salvia officinalis - a kamillához hasonlóan évszázadok óta alkalmazza a népi gyógyászat. A zsályalevél legfontosabb hatóanyagai az illóolajok, a cser- és keserűanyagok, valamint a flavonoidok. A cseranyagok főleg az összehúzó hatást okozzák, míg az illóolajok baktérium- és vírusölő, valamint emésztésserkentő tulajdonsággal bírnak.
Két teáskanálnyi szárított zsályalevelet forrázz le egy csésze vízzel, hagyd állni öt-tíz percig, majd szűrd le. Naponta többször gargarizálj vele. Ha nem kapsz a gyógynövényboltban zsályalevelet, tégy 15 csepp zsályás illóolajat egy csésze vízbe, és ezzel gargarizálj.
Köhögés ellen
Kakukkfűtea
A kakukkfű - Thymus vulgaris - egészségügyi szempontból előnyös tulajdonságait elsősorban timol nevű illóolajának köszönheti. Közvetlenül oldja a hörgőkben a nyákot, valamint baktérium-, vírus- és gombaölő hatással is rendelkezik. Forrázz le egy csésze vízzel két evőkanál szárított kakukkfüvet, öt-tíz percig hagyd állni, majd szűrd le. Ízesítheted mézzel. Naponta többször igyál belőle.
Kiút a társfüggőségből - Hogyan szabadulj meg a mérgező kapcsolatoktól?
Knapek Éva klinikai szakpszichológus, tabuk nélkül beszél a társfüggőség jellemzőiről, és bemutatja a kialakulásának okait, a kapcsolati dinamikákat, és a felismeréshez vezető jeleket a saját életünkben, közeli kapcsolatainkban. A Femina Klub januári előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz hogyan léphetsz ki ezekből a helyzetekből, és hogyan alakíthatsz ki egészséges, egyenrangú kapcsolatokat.
További részletek: feminaklub.hu/
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2025. január 7. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
Méz édesköményből
Az édeskömény - Foeniculum vulgare - köhögéscsillapító hatását elsősorban termésének olaja adja, mely 70%-ban anetolból áll. Ez a vegyület serkenti a légutak szőröcskéinek mozgását, nyákoldó hatású, valamint baktériumölő tulajdonságú.
Morzsold szét tíz gramm édeskömény termését, majd keverd száz gramm mézbe, és hagyd állni néhány napig. Ezután szűrd le, és egy-két teáskanál édesköményes mézet oldj fel egy csésze langyos vízben vagy teában. Naponta többször fogyassz belőle.
Évszázadok kolostori gyógyítóinak tudását foglalja össze a könnyen kezelhető kötetben Kilián atya. Bemutatja a szerzetesek és apácák által alkalmazott legfontosabb gyógynövényeket, a bennük lévő hatóanyagokat.
Megtudhatod, milyen panaszok esetén hatékonyak, sőt, részletesen leírja azt is, hogyan készíthetsz belőlük teát, tinktúrát, esetleg kenőcsöt. Kilián atya arra ad ötleteket, hogy a leggyakoribb megbetegedések gyógyítására mely gyógynövényeket, illetve milyen formában használhatod otthon is megelőzésre vagy kiegészítő terápiára.
Kiadja az Athenaeum.
Ára 3490 forint.
A könyvet itt rendelheted meg. »
OLVASD EL EZT IS!
- tea
- gyógynövény
Az 5 leggyakrabban használt gyógyszer alternatívái
- migrén
- megfázás
Migrén, ízületi gyulladás és megfázás ellen
- tanulás
- táplálkozás