Így mutatja a test a magas stresszhormonszintet: hízás és bőrproblémák is jelezhetik a problémát
A magas kortizolszint az egész szervezetre hatással van.
A mellékvesekéregben termelődő kortizol fontos szerepet játszik a szervezet stresszválaszában, így aztán stresszhormonként is emlegetik.
Termelődése egészséges esetben napszaki ingadozást mutat, a kora reggeli órákban a legmagasabb, a nap folyamán pedig egyre csökken a mennyisége. Tartós stressz, az agyalapi mirigy vagy a mellékvese problémái, illetve bizonyos gyógyszerek mellékhatására is előfordulhat, hogy a kelleténél magasabb a hormon szintje. A magas kortizolértékek gyakran kéz a kézben járnak az inzulin- és vércukorszint-eltérésekkel, hosszú távon az állapot egyebek mellett magas vérnyomáshoz, csontritkuláshoz, izomgyengeséghez vezethet.
A magas stresszhormonszint tünetei
A magas kortizolszint tünetei jellegzetesek, ám nem közismertek, így az érintettek nem feltétlenül fognak gyanút. Nőknél jellemző tünet a menstruációs ciklus felborulása. Koncentrációzavar, fejfájás, fáradékonyság is jelentkezhet, de egyes látható elváltozásokra is érdemes felfigyelni. A tartós fáradtság kortizolhiány jele is lehet.
A változókorról tabuk nélkül - Hogyan küzdj meg az életközepi válsággal nőként?
Iványi Orsolya, a menopauzaedukáció egyik legnagyobb hazai szószólója, tabuk nélkül beszél a változókor testi-lelki kihívásairól, és arról, hogyan élhetjük meg ezt az időszakot, mint új kezdetet. A Femina Klub novemberi előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz az életközepi krízisek kezelésére, és megtudhatod, hogyan értelmezhetjük újra önmagunkat, karrierünket és kapcsolatrendszerünket.
További részletek: feminaklub.hu/
Használd az „IVANYI” kuponkódot, és 20% kedvezménnyel vásárolhatod meg a jegyed!
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2024. november 27. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
(Képek: Getty Images Hungary.)
OLVASD EL EZT IS!
- stressz
- lelki háttér