Minél kevésbé tudsz elaludni, annál többször csinálod - Ez a rossz szokás csak tovább rontja az inszomniát
Ez a szokás rányomhatja bélyegét az éjszakádra.
Aludni szeretne az ember, de hosszú perceken át csak forgolódik. Mit tesz ilyenkor? Ránéz az órára, rosszabb esetben az okostelefonjára, hogy mennyi ideje van még az ébresztőóráig. Az elalvás előtti kék fény sokat tud rontani az alvás minőségén. Új kutatások szerint nem csupán a mobilozás, hanem az óra nézegetése is megnehezíti az álomba zuhanást.
Az álmatlanság hosszú távú egészségügyi problémákkal, szív- és érrendszeri betegségekkel, cukorbetegséggel és depresszióval hozható összefüggésbe. Azonban egy apró változtatás is sokat segíthet abban, hogy gyorsabban álomba zuhanj, és mélyebben aludj.
Ez a rossz szokás tovább rontja az inszomniát
Egy új kutatás szerint az elalvás közbeni óranézegetés súlyosbítja az álmatlanságot, és csökkenti az elalvás esélyét. A tanulmányban ötezer fős mintán kutatták a résztvevők alvási szokásait. Kérdőíves vizsgálatban mérték álmatlanságuk súlyosságát, illetve arra is kíváncsiak voltak, szednek-e altatót, vagy van-e mentális betegségük.
A résztvevők az alvásklinikán töltöttek egy éjszakát, ahol a kutatók azt vizsgálták, alvás előtt mennyi ideig figyelték saját viselkedésüket, mennyit gondoltak az időre és magára az elalvásra. Viselkedésük során kiemelkedő tevékenység volt az idő figyelgetése az órán vagy a telefonon. Ez a szokás az altatók hatását is gyengítette, és súlyosbította az álmatlanság tüneteit.
Spencer Dawson, az Indiana Egyetem pszichológiai és agytudományi tanszékének klinikai adjunktusa azt nyilatkozta, hogy az emberek hajlamosak azon aggódni, hogy nem alszanak majd eleget. Ilyenkor beindul az agyi aktivitás, elkezdenek számolgatni, mennyi időbe telhet, míg elalszanak, mikor kell felkelni, és így hány órát fognak összesen aludni. Természetesen ez csak ront a helyzeten, hiszen a stressz és az alvás közti kapcsolat ördögi kör. A több stressz kevesebb alváshoz vezet, ami aztán még több stresszhez.
Kiút a társfüggőségből - Hogyan szabadulj meg a mérgező kapcsolatoktól?
Knapek Éva klinikai szakpszichológus, tabuk nélkül beszél a társfüggőség jellemzőiről, és bemutatja a kialakulásának okait, a kapcsolati dinamikákat, és a felismeréshez vezető jeleket a saját életünkben, közeli kapcsolatainkban. A Femina Klub januári előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz hogyan léphetsz ki ezekből a helyzetekből, és hogyan alakíthatsz ki egészséges, egyenrangú kapcsolatokat.
További részletek: feminaklub.hu/
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2025. január 7. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
Ahogy az álmatlanság miatti frusztráció nő, az emberek nagyobb valószínűséggel használnak altatókat, hogy megpróbálják visszaszerezni a kontrollt. Bizonyos idő után az óra nézegetése beleivódik az ember bioritmusába. Szokássá válik, és megzavarja az alvást, így az egyén mindig ugyanabban az időben fog felkelni, hogy ellenőrizze, mennyi az idő. Az óra figyelése mellékhatása lehet a már meglévő alvásproblémáknak is, ami így csak súlyosbítja a tüneteket.
Ezt a rossz szokást fontos tehát elkerülni. A mobiltelefont érdemes jó messzire tenni az ágytól - már csak azért is mert veszélyes lehet az egészségre -, és az órákat egész egyszerűen letakarni.
Ha továbbra is nehezedre esik elaludni, éjjel az óra figyelése helyett relaxációs gyakorlatokat végezz. Ilyen lehet egy vezetett alvásmeditáció vagy különböző légzőgyakorlatok végzése - ezek mind kisegítenek majd az elalvás előtti szorongó gondolatok örvényéből. Amennyiben semmi nem segít, nyugodtan kelj fel az ágyból, és sétálj picit - de mindig figyelj arra, hogy lehetőség szerint ne kapcsolj villanyt, különben a melatonin nem áramlik tovább, és a tested kikapcsolja az "alvó üzemmódot".
8 tápanyag, ami segít alvászavar esetén - Olvass tovább!
A gyorsabb álomba merülést és a mély alvást elősegítik a megfelelő étkezési szokások is. Egyes tápanyagok a tanulmányok szerint kifejezetten elősegítik a jó alvást.
8 tápanyag, ami segít az alvászavarok ellen: így viheted be őket legegyszerűbben
Nézegess képeket!
Elolvasom(Képek forrása: Getty Images Hungary)