A hosszú, egészséges élet kulcsa lehet, teljesen ingyen: 6 ok, hogy sétával kezdd a napot

A reggeli séta számos áldásos hatással bír a szervezetre nézve.

A reggeli séta hatásai
Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

A reggeli sietségben nem mindenkinek jut eszébe, hogy a nap kezdetére időzítse még a testmozgást is, pedig ebben a napszakban különösen jótékony hatással bírhat a szervezetre nézve. 

Természetesen nem muszáj azonnal a csapatsportokra vagy az edzőtermi gyakorlatokra, szervezett órákra gondolni, egy olyan egyszerű mozgásforma, mint a séta is járhat egészségügyi előnyökkel, ráadásul jóleső napindítóként vagy munkába menet is zökkenőmentesen beiktatható, teljesen ingyen.

A reggeli séta hatásai

A rendszeres testmozgás a hosszú, egészséges élet egyik titka lehet, a reggeli séta egészségügyi előnyei pedig kiváltképp szerteágazók: az egyszerű mozgásforma hatást gyakorol az immunitásra, a vércukorszintre, az éberségre, a szellemi teljesítményre, de még az esti alvásminőségre is. 

Segít a betegségmegelőzésben

A rendszeres, tempós gyaloglás az immunitásban is fontos szereppel bírhat, segíthet a különféle krónikus betegségek megelőzésében. Tanulmányok arra mutattak rá, hogy napi 30 perc séta 19%-kal csökkenti a szívbetegségek kockázatát. A korai elhalálozás gyakori okaként számon tartott szív-érrendszeri elégtelenség, valamint a rák rizikójának mérséklésével az élettartam meghosszabbítását is elősegítheti. Cukorbetegeknek is javasolt a vércukorszint csökkentése és stabilizálása érdekében.

Javítja a szellemi teljesítményt

A reggeli séta nem csupán a testnek ad egész napos lendületet, de a szellemi teljesítménynek is, javítja a koncentrálóképességet. Egy idősebb felnőttek körében végzett tanulmány is rámutatott arra, hogy aki reggeli sétával kezdi a napját, összességében jobb kognitív funkciókkal számolhat, összehasonlítva az ülő életmódot folytatókkal. Ráadásul a kreatív gondolkodást, egyúttal pedig a hatékony problémamegoldást is segíti a tudomány szerint.

Javítja az alvásminőséget

Egy 2017-ben, az 55-65 éves korosztályban végzett tanulmány arra mutatott rá, hogy az álmatlansággal küzdők panaszait hatékonyan mérsékelte a reggeli, rendszeres séta. További vizsgálatokra van azonban szükség ahhoz, hogy egyértelmű legyen, az időzítés csakugyan kiemelt szerepet játszik ebben.

Energikusabbá tesz

Tévedés azt feltételezni, hogy a reggeli séta már a nap kezdetén lefárasztja az embert, így pedig kevesebb energiával vetheti bele magát a munkába. Egy vizsgálat épp arra mutatott rá, hogy az alváshiánnyal küzdő résztvevők 10 perc lépcsőzés után energikusabbnak érezték magukat, mintha egy csésze kávét ittak volna meg. A tanulmányok szerint a tevékenység azonban a szabad levegőn az igazi: azon felnőttek, akik 20 percet sétáltak reggel a szabadban, jóval élénkebbnek érezték magukat, mint azok, akik beltéren mozogtak.

A cikk az ajánló után folytatódik

A változókorról tabuk nélkül - Hogyan küzdj meg az életközepi válsággal nőként?

Iványi Orsolya, a menopauzaedukáció egyik legnagyobb hazai szószólója, tabuk nélkül beszél a változókor testi-lelki kihívásairól, és arról, hogyan élhetjük meg ezt az időszakot, mint új kezdetet. A Femina Klub novemberi előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz az életközepi krízisek kezelésére, és megtudhatod, hogyan értelmezhetjük újra önmagunkat, karrierünket és kapcsolatrendszerünket.

További részletek: feminaklub.hu/

Használd az „IVANYI” kuponkódot, és 20% kedvezménnyel vásárolhatod meg a jegyed!

Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.

Időpont: 2024. november 27. 18 óra

Helyszín: MOM Kulturális Központ

Promóció

Javítja a hangulatot

A reggeli séta élettani előnyökkel is jár, a hangulatot is érezhetően képes javítani, csökkentve a stresszt, a szorongást és a depresszió kockázatát is. Napi 20-30 perc ilyen jellegű mozgás javasolt legalább heti öt napon a legjobb eredmény érdekében.

Formálja az alakot

A rendszeres testmozgás a sikeres fogyókúra kulcsa: egy tempós séta 30 perc alatt akár 150 kalória elégetésében is segít. A napi sétát az egészséges táplálkozás és az erősítő edzések kiegészítőjeként végezve még eredményesebb lehet az életmódváltás. Nem beszélve arról, hogy a lábizmok erősítésével formásabbá is teheti a testalkatot: a változatos terep, az emelkedők, lépcsők beiktatása, esetleg néha guggolások, kitörések beiktatása tovább fokozza ezt a hatást.

Így tedd a reggeli rutin részévé a sétát

A reggeli séta ráadásul sokak számára könnyebben beiktatható a napi rutinba, mint az esti testmozgás, hiszen ekkor kisebb eséllyel jön közbe valami, és tolódik el az edzés egyéb munkahelyi kötelezettségek, baráti, családi programok miatt. Sokat segíthet a rutin kialakításában, ha már este előkészíted a ruhát cipővel, zoknival, így időt spórolhatsz a nap kezdetén. Elég eleinte egy kis kör a lakótelepen, a közeli parkban, zöldövezetben: ha közeli helyszínt választasz, mindössze 30 perccel korábbra állított ébresztővel máris nagy eredményt érhetsz el.

Ha úgy könnyebb megtartani a motivációt, keress egy barátot, szomszédot a közelben, akivel reggel együtt tehetitek meg a sétát, vagy kezdj bele pároddal, ez arra ösztönöz, hogy biztosan útnak induljatok. Amennyiben pedig erre előreláthatólag nincs időd reggelente, fontold meg, hogy a gyaloglást a munkába járás részévé tedd: szállj le egy-két megállóval korábban a tömegközlekedési eszközről, vagy parkolj távolabb a munkahelytől, így szinte észrevétlenül beilleszthető a testmozgás a reggeli teendőkbe.

Szívbarát mozgásformák

Egyes mozgásformák különösen sokat segítenek a szívbetegség elkerülésében, és magas vérnyomással is végezhetők.

Segítenek megelőzni a szívinfarktust: a 10 leghatékonyabb mozgásforma a szív egészségéért

Nézegess képeket!

Elolvasom

(Képek: Getty Images Hungary.)

Ezt is szeretjük