Puffadás, mellfeszülés, idegesség
Ne törődj bele a kellemetlen tünetekbe! Tippek premenstruációs szindróma ellen.
A legtöbb nő ismeri a kellemetlen tünetekkel járó premenstruációs szindrómát. E testet-lelket egyaránt érintő állapot egyetlen biztos jele csupán annyi, hogy körülbelül egy héttel a menstruáció előtt kezdődik, azután a vérzés kezdetével elmúlik. Az állapot sok különféle tünettel hívhatja fel magára a figyelmet, és, bár a legtöbb nőnél csak néhány jelentkezik, ez is bőven elég ahhoz, hogy a normális életvitelt megzavarja.
A leggyakoribb tünetek
Sok nőnél a havi vérzése előtt néhány nappal sírógörcsök, édességek utáni sóvárgás, heves érzelmi kitörések jelentkeznek. A havi rendszerességgel jelentkező tünetek száma és erőssége változó.
További jelek
- Fáradtság, fejfájás.
- Haspuffadás, vizesedés.
-
Hátfájás, ízületi fájdalmak.
- Székrekedés vagy hasmenés.
- Emlőfájdalom és -érzékenység.
Mi okozza?
Hormoneltérés
Nem ismert, miért csak a nők egy részénél jelentkezik a premenstruációs szindróma, és miért vannak szerencsés kivételek. Némely szakember szerint ez azzal függhet össze, hogy a menstruációs ciklus második felében, a petesejt érését követően felborul a két női nemi hormon, az ösztrogén és a progeszteron egyensúlya. Ha túl sok az ösztrogén, és túl kevés a progeszteron, nem termelődik elegendő azokból az idegrendszeri vegyületekből, melyek a hangulatot és a fájdalomérzést szabályozzák.
Ez a hormoneltérés vezethet azután az érzelmi kilengésekhez és az édességek kívánásához. Az említett hormonok egyensúlyhiánya a prolaktin nevű hormon felszaporodását is kiválthatja, ami az emlőérzékenységet okozza.
Kevés a szerotonin?
Egy másik elmélet szerint a tünetegyüttest a szerotonin elégtelen mennyisége idézi elő. Ez a vegyület részt vesz az idegingerület továbbításában. Bár a szerotonin és a premenstruációs szindróma közötti összefüggést vizsgáló kutatások eredményei ellentmondóak, sok nő állítja, hogy tünetei enyhültek, miután szerotoninszint-emelő gyógyszereket szedett. Ezek a gyógyszerek egyébként a depresszió ellen is különösen hatékonyak.
Így szabadulj meg a problémától!
A menstruáció előtti tünetek megfelelő tápanyagokkal enyhíthetők. Ezek bevitelét biztosítani kell az egész menstruációs ciklus alatt, illetve bizonyos időszakában. Ha a premenstruációs szindrómára hagyományos gyógyszereket is szedsz, az alábbi kiegészítők alkalmazása előtt beszélj orvosoddal.
A változókorról tabuk nélkül - Hogyan küzdj meg az életközepi válsággal nőként?
Iványi Orsolya, a menopauzaedukáció egyik legnagyobb hazai szószólója, tabuk nélkül beszél a változókor testi-lelki kihívásairól, és arról, hogyan élhetjük meg ezt az időszakot, mint új kezdetet. A Femina Klub novemberi előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz az életközepi krízisek kezelésére, és megtudhatod, hogyan értelmezhetjük újra önmagunkat, karrierünket és kapcsolatrendszerünket.
További részletek: feminaklub.hu/
Használd az „IVANYI” kuponkódot, és 20% kedvezménnyel vásárolhatod meg a jegyed!
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2024. november 27. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
Barátcserje és kínai angyalgyökér
A barátcserje-kivonat az egyik legnépszerűbb szer a menstruáció előtti tünetegyüttes kezelésére. Az ösztrogén és a progeszteron termelését is irányító agyalapi mirigyre hatva segíthet helyreállítani a hormonháztartás egyensúlyát. Szedj naponta 200 mg barátcserje-kivonatot, amikor nem menstruálsz.
A kínai angyalgyökér nevű gyógynövény fokozhatja a barátcserje hatékonyságát. Fogyassz belőle naponta háromszor 200 mg-ot. Kapható a két szer kombinációját tartalmazó készítmény is.
B6-vitamin
A barátcserje helyett próbálkozhatsz B6-vitaminnal is, mely elősegíti a máj ösztrogénlebontását, növeli a vér progeszteronszintjét, továbbá serkenti az agy szerotonin-kiválasztását. Szedj naponta 50 mg B6-vitamint tabletta formájában.
Ligetszépeolaj és magnézium
A ligetszépeolaj esszenciális zsírsavakat tartalmaz, így csökkentheti az emlő érzékenységét és a szénhidrátok utáni sóvárgást. Ebből napi háromszor 1000 mg alkalmazása javasolt.
Sok nőnél, aki premenstruációs szindrómára panaszkodik, magnéziumhiányt mutattak ki, ennek az ásványi anyagnak a bevitele tehát ugyancsak hasznos lehet. Napi egy vagy két alkalommal 250 mg javasolt.
Hasznos tipp
Kezdd a kúrát barátcserje-kivonattal, illetve B6-vitaminnal, a peteéréskor egészítsd ki ligetszépeolajjal, egészen a menstruáció kezdetéig. Magnéziumot mindennap szedhetsz - a többi táplálékkiegészítő mellett. Ha a fő tüneted a depresszió vagy a szorongás, és minden igyekezet ellenére nem szűnik, próbálkozhatsz orbáncfűkivonattal is.
Cikkünk a Reader’s Digest Vitaminok, gyógynövények, ásványi anyagok című könyve alapján készült.
OLVASD EL EZT IS!
- hangulat
- depresszió
Puffadás, idegbaj, sírós hangulat
- mell
- táplálkozás
Fájdalmas mellfeszülés menzesz előtt?
- menstruáció
- női egészség