Idegesség, izomgörcs, szívbetegség
Nem elég a vitaminokra odafigyelni. A szervezet számára vannak más létfontosságú anyagok is.
A magnézium igen fontos szerepet játszik tested megfelelő működésében. Ennek ellenére a legtöbb ember a szükséges 300-350 mg-nál jóval kevesebb magnéziumot fogyaszt. Ez az ásványi anyag csaknem háromszáz enzim működését szabályozza. Ennek következtében hatással van szervezeted energiaforgalmára, anyagcseréjére, valamint a csontok növekedésére is. Ezenkívül szabályozza a simaizmok megfelelő működését – segít megakadályozni azok görcsös összehúzódását.
A magnéziumhiány tünetei
- Lábizomgörcs – különösen éjszaka
- Menstruáció előtti hangulatingadozás
- Általános nyugtalanság
- Migrén
Mi okozza a magnéziumhiányt?
A probléma legfőbb oka az egészségtelen táplálkozásban keresendő. A magnéziumhiányt okozhatják olyan divatos diéták, melyek nem tartják szem előtt a szervezet számára szükséges ásványianyag-mennyiséget. Ezenkívül felléphet olyan betegségek következtében is, melyek krónikus hasmenést okoznak. Ilyenkor ugyanis a szervezetnek nincs elég ideje arra, hogy az ásványi anyagokat felvegye a bélrendszerből. A magnéziumhiány egyik oka lehet a vesebetegség, illetve a vízhajtók szedése is – ezekben az esetekben ugyanis fokozódik a magnézium szervezetből való kiürülése. Továbbá megdöbbentő, de igaz, hogy az intenzív sportolás is állhat a magnéziumhiány hátterében. Ilyenkor ugyanis a fokozott izzadás következtében sok ásványi anyag ürül ki a szervezetből – melyek pótlása feltétlenül szükséges.
Milyen következményei lehetnek a magnéziumhiánynak?
Szívbetegségek
A magnézium nem csupán a vázizomzat, hanem a belső szervek és a vérerek simaizom-szövetének működését is befolyásolja. Épp ezért a szakemberek véleménye szerint a magnézium hiánya szerepet játszik a szívkoszorúerek nem megfelelő működésében, valamint a szívinfarktus kialakulásában is. A szívizomsejtek működéséhez ugyanis elegendő oxigén kell, ez a feltétel pedig magnéziumhiány esetén nem teljesül.
Premenstruációs szindróma
A magnéziumhiány szervezetedre gyakorolt egyik legtipikusabb hatása a premenstruációs szindróma felerősödése. Ez a kellemetlen tünetegyüttes rendszerint a menzeszt megelőző öt-tíz napban jelentkezik – a nők körülbelül egyharmadánál. Ha magnéziumhiányban szenvedsz, sokkal határozottabbnak fogod érezni a feszültséget, a hangulatingadozást, valamint a mellfeszülést ezekben a napokban.
Kiút a társfüggőségből - Hogyan szabadulj meg a mérgező kapcsolatoktól?
Knapek Éva klinikai szakpszichológus, tabuk nélkül beszél a társfüggőség jellemzőiről, és bemutatja a kialakulásának okait, a kapcsolati dinamikákat, és a felismeréshez vezető jeleket a saját életünkben, közeli kapcsolatainkban. A Femina Klub januári előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz hogyan léphetsz ki ezekből a helyzetekből, és hogyan alakíthatsz ki egészséges, egyenrangú kapcsolatokat.
További részletek: feminaklub.hu/
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2025. január 7. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
Izomgörcsök
A magnéziumhiány egy másik igen jellemző tünete az izomgörcs. Ez leggyakrabban éjszakai lábikragörcs formájában jelentkezik. Az izmok ilyenkor – az ásványi anyag hiányában – akaratlanul összehúzódnak.
Pótold a magnéziumot!
A táplálék-kiegészítők szerepe
A legkézenfekvőbb megoldás a kiegyensúlyozott táplálkozás volna. Ez azonban sajnos a hétköznapi rohanásban nem egykönnyen megoldható feladat. Ennek következtében jó módszer lehet, ha a tapasztalt tünetek esetén étrend-kiegészítőt szedsz.
Sok ásványvíz
Nem lehet elégszer hangsúlyozni, mennyire fontos a megfelelő mennyiségű folyadék fogyasztása. Tudományos kutatások szerint az emberi szervet az ásványvízből képes a legkönnyebben felhasználni a kiegyensúlyozott működéséhez nélkülözhetetlen ásványi anyagokat. Épp ezért szerencsés, ha a cukros üdítőkkel szemben előnyben részesíted az ásványvizet.
Fontos élelmiszerek
Természetesen a táplálék-kiegészítőknél jóval egészségesebb módszer, ha élelmiszerek formájában próbálod felvenni a magnéziumot. Fogyassz sok hüvelyes zöldséget, dió- és mogyoróféléket, banánt, zellert, spenótot, valamint halakat. Továbbá gazdag magnéziumforrás a borsó, a tökmag, a földimogyoró és a barnarizs.
OLVASD EL EZT IS!
- csontritkulás
- kalcium
Fogszuvasodás, töredező körmök, izomgörcs
- ásványi anyag
- vérszegénység
Ezeket edd a legveszélyesebb női hiánybetegség ellen!
- arc
- bőrbetegség