Annyit stresszel a magyar, mint egy háborús országban – 6 tipp a megszüntetéséhez
Egy friss kutatás szerint tragikusan kimerült és stresszes a magyar.
Magyarország lakossága egy friss kutatás szerint az egyik legkimerültebb a világon, ezenkívül kiemelkedően magas stressz-szinttel küzd. A rossz alvásminőség és a sok stressz kéz a kézben jár, amelyek hosszú távon egészségkárosodáshoz vezethetnek, ezért fontos, hogy megtanuljuk ezeket kezelni.
Szakértő segítségével néztük meg, hogy melyek azok a mindennapokba beépíthető technikák, amelyekkel csökkenthető a stressz, és javítható az alvásminőség.
Stressz és kimerültség Magyarországon
A 2024-es Global Emotions Report Negatív Élményindexe szerint a magyarok fáradtsági szintje kiemelkedően magas: a vizsgált 142 ország közül a 130. helyen állunk, ami azt jelzi, hogy a lakosság jelentős része krónikus fáradtsággal küzd. Továbbá a magyarok 32 százaléka számolt be a felmérést megelőző napon átélt stresszről, ami megegyezik az olyan országokban mért arányokkal, mint Etiópia, Németország, Szlovákia és Ukrajna. Ez különösen aggasztó, tekintve, hogy Ukrajnában háborús konfliktus zajlik, mégis hasonló stressz-szintet tapasztalnak a magyarok, mint az ukránok.
A tartós stressz rossz hatással van az alvásra: aki nappal stresszel, és nincs eszköze a feszültség levezetésére, annak az éjszakai alvásminősége is romlani fog. Az összefüggés a másik irányból is fennáll: a tartósan rossz alvásból fakadó kimerültség stresszt okoz a szervezet számára, valamint a nappali fáradtságból adódó levertség és gyengébb munkahelyi teljesítmény közvetetten is stresszt okoz az egyénnek.
Az alvászavar egy másik irányból is növeli a stresszt: a tartós alvászavar az agy limbikus rendszerén keresztül fokozza az érzelmi válaszok intenzitását. Vagyis a negatív érzelmeket sokkal erősebbnek éli meg az, aki rosszul alszik, ezek a rossz érzések pedig szorongást okoznak. A szorongás pedig fiziológiai szempontból ugyanaz a szervezet számára, mint a stressz.
Ezek a fő stresszforrások Magyarországon
A hazai lakosság stresszének legfőbb forrásai közé tartoznak a pénzügyi nehézségek, az egészségügy helyzete, a munkahelyi nyomás és a családi konfliktusok. Egy friss, hazai kutatásból kiderült, hogy a magyarok 36 százaléka számára az alacsony fizetések jelentik a legégetőbb problémát. A második legtöbb említést (34 százalék) az ezzel szorosan összefüggő megélhetési költségek kapták, míg harmadik helyre (30 százalék) az egészségügy állapota került.
Kiút a társfüggőségből - Hogyan szabadulj meg a mérgező kapcsolatoktól?
Knapek Éva klinikai szakpszichológus, tabuk nélkül beszél a társfüggőség jellemzőiről, és bemutatja a kialakulásának okait, a kapcsolati dinamikákat, és a felismeréshez vezető jeleket a saját életünkben, közeli kapcsolatainkban. A Femina Klub januári előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz hogyan léphetsz ki ezekből a helyzetekből, és hogyan alakíthatsz ki egészséges, egyenrangú kapcsolatokat.
További részletek: feminaklub.hu/
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2025. január 7. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
A tartós stressz segíti a rák kialakulását
A tartós stressz számos egészségügyi problémához vezethet, mint például a szív- és érrendszeri betegségek, az emésztési zavarok, az alvászavarok, a mentális egészségügyi problémák és az immunrendszer gyengülése. A tartósan fennálló stressz a rosszindulatú betegségek kialakulása szempontjából is kockázatot jelent, főleg a prosztata-, az emlő- és a vastagbélrák kialakulásában játszik szerepet.
– A stressznek van egy közvetett hatása a tumor kialakulására: gyengíti az immunrendszert, ami gyulladáshoz vezethet, ebből alakulhat ki a tumor. Ugyanakkor közvetlenül is felelős lehet a rákos sejtek megjelenéséért, mivel a stressz hatására emelkedik a szervezetben az adrenalinszint, ami gátolja a sérült sejtek önpusztítását. Ezekből a sérült sejtekből alakulhat ki a daganat – mondja dr. Tersztyánszky Rita, az Affidea Magyarország járóbeteg-ellátásért felelős orvosigazgatója.
Így csökkentsd a mindennapi stresszt
A minőségi alvás és az alacsony stressz-szint tehát kéz a kézben járnak, és mindkettő közvetetten vagy közvetlenül felelős lehet a daganatos betegségek kialakulásáért. Ha megtanuljuk kezelni a stresszt, akkor javulni fog az alvásminőségünk és egyúttal csökkenthetjük a tumorok kockázatát is. A stressz csökkentése érdekében dr. Tersztyánszky Rita szerint az alábbi módszerek ajánlottak:
- Rendszeres testmozgás: a fizikai aktivitás csökkenti a stresszhormonok szintjét, és javítja a hangulatot.
- Relaxációs technikák: a meditáció, mély légzés és jóga segíthetnek a feszültség oldásában.
- Egészséges életmód: a kiegyensúlyozott táplálkozás, a megfelelő alvás és a káros szokások kerülése hozzájárul a stressz csökkentéséhez.
- Támogató kapcsolatok: a családdal, barátokkal vagy szakemberekkel folytatott beszélgetések segíthetnek a stressz kezelésében.
- Egészségtudatosság: az egészségügyi problémákkal kapcsolatos stressz-szint csökkentése érdekében pedig különösen fontos az egészségtudatosság növelése és a rendszeres szűrővizsgálatokon való részvétel. A negatív eredmények már önmagukban megnyugvást jelenthetnek, egy esetleges eltérő eredménynél pedig szintén segíthet a stressz csökkentésében, ha időben diagnosztizálják a problémát, és így időben elkezdődhet a betegség kezelése.
- Megfelelő körülmények biztosítása az alváshoz.
Fáradtság és szédülés az első jelei: 15 tünet, ami súlyos vashiányra utal
Amikor állandó fáradtság és szédülés gyötri az embert, akkor érdemes lehet vashiányra gyanakodni, de ennek az állapotnak más figyelemfelkeltő tünetei is vannak.
Elolvasom(Képek forrása: Getty Images Hungary)
OLVASD EL EZT IS!
- magyarország
- vírus