A magas vérnyomás 8 jellemző tünete
A magas vérnyomás sokszor tünetmentes, ráadásul sok tévhit is kering körülötte. De van, amiből következtethetsz rá.
Az emberi vérnyomás az az erő, mellyel a szív az erek falára pumpálja a vért. Ha a szív gyorsan és erősen pumpál, vagy a vér nem áramlik megfelelő sebességgel, nő a nyomás az érfalon, és a vérnyomás értéke magas.
A vérnyomás egészséges értéke a különböző életkorokban az alábbiak szerint alakul:
- 10-30 év között: 120/80 Hgmm
- 30-40 év között: 125/85 Hgmm
- 40-60 év között: 135/90 Hgmm
- 60 év felett: 145/90 Hgmm
Ha ennél magasabbak az értékeid, akkor magas vérnyomásod van, ha alacsonyabbak, akkor pedig alacsony vérnyomásról beszélünk.
Okai
A magas vérnyomás okai sokszor ismeretlenek, ugyanakkor vannak olyan tényezők is, melyek nagyban hozzájárulnak a magas értékek tartós fennállásához.
- Öröklött, családi hajlam – ha van a felmenőid közt olyan, akinek van/volt magas vérnyomása, akkor nagy eséllyel számíthatsz rá te is
- túlsúlyosság
- mozgáshiány
- stressz
- túlzott sófogyasztás.
Ugyanakkor viszont nemcsak életmódbeli tényezők vannak, melyek befolyásolhatják a magas vérnyomás kialakulását, hanem vannak olyan betegségek is, melyek kísérője lehet, illetve melyek mentén megjelenhet.
- Túlsúlyosság
- magas koleszterinszint
- cukorbetegség
- hormonháztartás problémák
- vesebetegségek – ez utóbbi kettő esetében másodlagos magas vérnyomásról beszélünk.
A magas vérnyomás tünetei
Az esetek nagy részében a magas vérnyomás tünetmentes marad. Az esetek nagy részében nem is a vérnyomás magas értéke, hanem a magas érték miatt bekövetkezett szervi károsodás okoz tüneteket.
Ha azonban mégis tüneteket észlelsz, akkor azok az alábbiak lehetnek:
- orrvérzés
- látászavar
- mellkasi fájdalom
- szédülés
- fejfájás
- fáradtság-érzés
- nehézlégzés
- idegesség.
Következményei
Miután a vérnyomás nem az egészséges tartományon belül mozog - tehát vagy a szív ver gyorsan, vagy a vér nem áramlik megfelelő sebességgel –, hosszútávon a szervezetben különböző elváltozásokra lehet számítani.
A szív folyamatosan túlteljesít, hiszen sokkal gyorsabban és erősebben ver, mint kellene. Az állandó erőlködéstől a szív fala megvastagszik, mely akadályozza a megnövekedett munka ellátásában, melynek hatására szívelégtelenség léphet fel.
A magas vérnyomás azonban nemcsak a szívre hat. Mivel a szív mindenhova nagyobb mennyiségű vért pumpál, az agyba is túl sok vér áramlik. Az agyi erek falán ennek hatására kis hólyagszerű kitüremkedések keletkeznek, melyek repedéskor agyvérzést okozhatnak. Az érelmeszesedés vagy az agyi erek beszűkülése is járhat a magas vérnyomással, melyek szintén agyvérzéshez vezethetnek.
A magas vérnyomás hat a vesékre is. A vesék teljesítőképessége csökken, tehát egyre kevesebb salakanyagot képesek kiválasztani, melynek hatására veseelégtelenségre lehet számítani.
Kiút a társfüggőségből - Hogyan szabadulj meg a mérgező kapcsolatoktól?
Knapek Éva klinikai szakpszichológus, tabuk nélkül beszél a társfüggőség jellemzőiről, és bemutatja a kialakulásának okait, a kapcsolati dinamikákat, és a felismeréshez vezető jeleket a saját életünkben, közeli kapcsolatainkban. A Femina Klub januári előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz hogyan léphetsz ki ezekből a helyzetekből, és hogyan alakíthatsz ki egészséges, egyenrangú kapcsolatokat.
További részletek: feminaklub.hu/
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2025. január 7. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
Természetesen ezen következmények elsősorban a kezeletlen betegség hatására jelentkeznek. Ha időben észreveszed, kezelteted, és rendszeresen ellenőrizteted magas vérnyomásod, a halálos vagy súlyos kimenetelű következmények elkerülhetőek.
OLVASD EL EZT IS!
- emésztőrendszeri betegség
- munkahelyi ártalmak
Folyamatos időhiány? - 3 betegség, ami 10 éven belül utolér
- cukorbetegség
- magas vérnyomás
Ülőmunkát végzel?
- tünetek és betegségek
- munkahelyi ártalmak