Súlyos mentális betegségeket okozhat a légszennyezettség: a depressziótól a bipoláris zavarig

A légszennyezettség eddig nem ismert káros hatásaira mutattak rá a kutatók.

Légszennyezés hatása a mentális egészségre
Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

A légszennyezettség eddig nem ismert egészségügyi következményeire mutattak rá a kutatók egy nemzetközi tanulmány nyomán: kiderült ugyanis, hogy nemcsak a légzőszervekre, de a mentális egészségre is kockázatos lehet.

Évről évre százezrek halnak meg a légszennyezettség következményeként Európában, a most született gyerekek várható élettartamát ez a tényező a Health Effects Institute kutatóintézet jelentése szerint világszerte átlagosan húsz hónappal rövidíti meg. A legújabb kutatás pedig a mentális egészségre gyakorolt negatív hatására is rámutatott.

A légszennyezettség káros hatásai

A PLOS Biology című folyóiratban publikált tanulmány szerint a levegőszennyezettség egyes súlyos mentális betegségek, így a depresszió, a skizofrénia, valamint a bipoláris személyiségzavar kialakulásának kockázatát is megnövelik a közvetlen érintettek körében.

A Chicagói Egyetem tudósai több mint 152 millió egyesült államokbeli és dániai lakos adatait elemezték, összehasonlítva az adott helyen a légszennyezettség mértékével. Míg Amerikában minden korosztályt megvizsgáltak, a dánok körében 10 éves korig nézték az összefüggéseket.

Sokkal nagyobb skizofréniakockázat

A tanulmány eredményei szerint Dániában a nagyobb légszennyezettségnek kitett gyermekek körében 148%-kal nagyobb volt a skizofrénia kialakulásának kockázata, míg a depresszió 50%-kal, a bipoláris személyiségzavar pedig 29%-kal nagyobb valószínűséggel érintette őket.

A cikk az ajánló után folytatódik

Lehangoltság? Nyerd vissza az életkedved!

Ha tartósan lehangoltnak, fásultnak, kedvetlennek érezzük magunkat, és nem tudunk úrrá lenni rosszkedvünkön, segít az orbáncfű kivonatát tartalmazó Remotiv extra. Ez a patikában, vény nélkül kapható növényi gyógyszer javítja a hangulatot, fokozza a motivációt és csökkenti az enyhe depresszió további tüneteit.

A Remotiv extra vény nélkül kapható, orbáncfűkivonat-tartalmú gyógyszer.

A KOCKÁZATOKRÓL ÉS A MELLÉKHATÁSOKRÓL OLVASSA EL A BETEGTÁJÉKOZTATÓT, VAGY KÉRDEZZE MEG KEZELŐORVOSÁT, GYÓGYSZERÉSZÉT!

Promóció

A kutatás amerikai része - mely tehát a teljes lakosságra vonatkozott - megerősítette a dán adatokat a bipoláris zavar és a depresszió kapcsán is, előbbire vonatkozóan a legszennyezettebb vidékeken ugyancsak 29%-kal megnövekedett kockázatra derült fény, míg utóbbi 6%-kal volt gyakoribb. Ám itt nem mutattak ki jelentős összefüggést a skizofrénia, az epilepszia vagy a Parkinson-kór kapcsán.

A tudósok a hipotézisüket arra alapozták, hogy korábbi állatkísérletek tanúsága szerint a levegőben levő szennyezőanyag-részecskék a légzőszerveken át az agyba jutnak, és gyulladást okoznak, amely pszichiátriai betegségekhez vezethet. 

Akadnak viszont tudósok, akik rámutattak: korai lenne következtetéseket levonni az eredményekből, a bizonyítás ugyanis további vizsgálatokat igényel. Amennyiben viszont beigazolódnának a légszennyezés újabb humánegészségügyi kockázatai, talán jobban fel lehetne lépni a kockázatok csökkentése érdekében. 

A légszennyezettség szerepe az Alzheimer-kórban

Korábban egyébként egy mexikói kutatócsoport végzett vizsgálatokat a légszennyezésnek kitett gyermekek körében, ám az ő eredményeik sem voltak megnyugtatóbbak: az asztma, a tüdőrák, a szívbetegségek mellett adataik szerint az Alzheimer-kór kialakulásában is szerepe lehet a tényezőnek. 

Alzheimerhez vezethet a rossz levegő? Megvizsgálták, hogyan hat a memóriára

Közvetlen hatással van a memóriára a levegő állapota.

Elolvasom

(Képek: Getty Images Hungary.)

Ezt is szeretjük