Ez a legnagyobb tévhit a nátháról: a többség egyértelműen elhiszi
Lehet, hogy nem is tudod pontosan, honnan, kitől vagy mitől kaphattad el a megfázást.
A hideg időszakban az ember éppen csak kiheveri az egyiket, máris egy újabb betegség miatt nyomja az ágyat. Rossz a közérzete, az orrdugulás, orrfújás, köhögés miatt alig alszik. Dr. Holpert Valéria fül-orr-gégész, foniáter, a Fül-orr-gége Központ orvosa a nátha kezeléséhez és megelőzéséhez ad tanácsokat.
Csak a már náthás embertől lehet elkapni a betegséget?
A náthás embertől mindenki igyekszik minél nagyobb távolságot tartani, nehogy ráragadjon a betegség. A rossz hír, hogy a nátha a tünetek megjelenése előtt a legfertőzőbb, így nem igaz a tévhit, miszerint a náthás embertől lehet csak elkapni a betegséget.
Nagy eséllyel bárki elkaphatja azelőtt, hogy egy kollégája pirosló orral és forró teát szürcsölgetve jelenik meg reggel. Nem felesleges azonban távolmaradásra biztatni a beteget, hogy otthon pihenje ki a megfázást. Az első kettő-négy nap ugyanis szintén nagy kockázatot jelent fertőzés szempontjából a körülötte élőkre nézve.
Kilincs vagy kapaszkodó is fertőzhet
A nátha elsősorban cseppfertőzéssel terjed. Ezért fontos, hogy tüsszentéskor használj zsebkendőt, és rendszeresen moss kezet. Emellett a használati tárgyak időnkénti fertőtlenítése is segíthet megelőzni, hogy elkapd a betegséget. A kórokozók három órán keresztül is életképesek maradnak és fertőzhetnek, így nem is kell feltétlenül egy légtérben tartózkodnod a náthás személlyel. Akár a közös mosdó használata, a mobiltelefon billentyűzete és a tömegközlekedési eszközök kapaszkodói is terjeszthetik a betegséget.
Az antibiotikumtól nem lesz jobb
A náthát vírusok okozzák. A kórokozóknak mintegy kétszáz típusa ismert, a leggyakoribb pedig a rhinovírus. Az antibiotikumok a baktériumok által okozott fertőzések kezelésére valók, nátha ellen tehát hatástalanok. Szedésük nemcsak felesleges, de indokolatlan használatuk hozzájárul a rezisztens, vagyis az antibiotikumoknak ellenálló baktériumtörzsek kifejlődéséhez és terjedéséhez is.
Az orrváladék színe is árulkodó
A nátha kezdeti szakaszán az orrváladék színtelen, áttetsző. Amikor sárgás vagy zöldes színűvé változik, akkor a folyamat már előrehaladottabb. Ilyenkor a váladéknak ez a típusa utal arra, hogy bakteriális fertőzés zajlik a szervezetben. Ez arcüreg- vagy homloküreg-gyulladást is jelezhet. A fertőzés miatt érzékenyebb orrnyálkahártyát a gyakori orrfújások is felsérthetik, ezért idővel véres váladék is jelentkezhet.
Kiút a társfüggőségből - Hogyan szabadulj meg a mérgező kapcsolatoktól?
Knapek Éva klinikai szakpszichológus, tabuk nélkül beszél a társfüggőség jellemzőiről, és bemutatja a kialakulásának okait, a kapcsolati dinamikákat, és a felismeréshez vezető jeleket a saját életünkben, közeli kapcsolatainkban. A Femina Klub januári előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz hogyan léphetsz ki ezekből a helyzetekből, és hogyan alakíthatsz ki egészséges, egyenrangú kapcsolatokat.
További részletek: feminaklub.hu/
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2025. január 7. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
A stresszes ember könnyebben megbetegszik
Kutatások is igazolták, hogy a hosszabb ideje tartó stressz miatt könnyebben megbetegszik az ember. Ha a stressz már több mint egy hónapja jelen van az életedben, akár munkahelyi vagy családi környezetben, fogékonyabbá válhatsz a fertőzésekre.
Mennyi idő alatt gyógyul?
A nátha nagyjából hét nap alatt magától is gyógyul. Ám ha ezt az időszakot elblicceled, akkor könnyen jelentkezhetnek olyan szövődmények, amelyeket ennél tovább tart kikúrálni, és igénylik az antibiotikumot.
A leggyakoribb szövődmény az arcüreggyulladás, a torokgyulladás vagy a középfülgyulladás. Ahhoz, hogy ezt elkerüld, fontos, hogy legalább az első napokban pihenj, és igyál sok folyadékot. A meleg tea vagy húsleves ilyenkor valóban hatásos, mert megkönnyítheti az orrváladék távozását.
OLVASD EL EZT IS!
- nátha
- pszichoszomatikus
A nátha lelki okai: 3 gyakori probléma, ami hajlamosít a fertőzésre
- megelőzés
- influenza
Hatalmas tévhit a nátháról: ha bedőlsz neki, könnyen a szívedre is rámehet
- vírus
- tudomány