Ezért lehet életveszélyes az egyszerű nátha: ilyenkor nagyon kell vigyázni!

Vannak esetek, amikor a nátha nagy bajt is okozhat.

Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

A nátha legtöbbször ártalmatlan állapotnak tűnik, ám egészen más a helyzet akkor, ha történetesen cukorbetegséggel is küzd az ember mellette.

Ilyenkor ugyanis a vércukorszint drasztikusan megváltozik, ami a betegekre nézve komoly következményekkel is járhat.

Van kapcsolat a vércukorszint és a nátha között

A témában dr. Polyák Annamária, a Budai Endokrinközpont diabetológusa a következőket mondta el. A vér szállítja a glükózt, amelyet a test energiává alakít a működéséhez, ehhez pedig a sejteknek fel kell venniük a vérből a cukrot, amihez inzulinra van szükségük.

Utóbbi hormont a hasnyálmirigy speciális sejtjei termelik, és mennyisége egészséges ember esetében igazodik a vér cukorszintjéhez. A cukorbetegség egy anyagcsere-rendellenesség, amikor a glükóz felvétele problémássá válik. Két formáját különítjük el. Az egyes típusnál a hasnyálmirigy nem termeli az inzulint, így azt kívülről kell pótolni. A kettes típusú cukorbetegség a szerzett formája a kórnak, melynek hátterében a nem megfelelő táplálkozás és a mozgásszegény életmód áll.

A nátha plusz terheket ró az immunrendszerre

Cukorbetegség esetén a vér cukorszintje folyamatosan magas lesz, amihez a hasnyálmirigy extra munkája szükséges, hogy a megfelelő mennyiségű inzulin a vérbe jusson. A folyamatosan magas inzulinszint azonban két oldalról is gondot jelent. Egyrészt a sejtek rezisztenssé válnak a hormonra, vagyis adott cukormennyiség felvételéhez több inzulinra van szükség. Másrészt a hasnyálmirigy az extra terhelés miatt elfárad, csökken, vagy akár teljesen le is áll a hormon termelésével.

Amikor az ember megfázik, akkor az immunrendszere megkezdi a védekezést. A stresszhormonok termelődése fokozódik, a vércukorszint nő, károsodik az inzulin hatása a szervezetben, ami azt is eredményezi, hogy a cukorbetegek addigi kezelése változtatásra szorulhat.

Ha orvoshoz mész, fő az őszinteség!

Sokan nem vallják be az igazat az életmódjukkal kapcsolatban, ha az orvos kérdezi őket. Mutatjuk, mi az, amit szívesen elhallgatnak az emberek, pedig saját maguknak ártanak az titkolózással.

5 dolog, amiről a legtöbb ember hazudik az orvosának: nagyon-nagyon rossz ötlet

Nézegess képeket!

Elolvasom

Miért veszélyesebb ez az állapot?

A szakértő elmondta, hogy abban az esetben, ha a cukorbeteg az elővigyázatosság ellenére megfázik, mindenképpen érdemes a kezelőorvossal konzultálnia. A gyulladás hatására felborult szénhidrátháztartás ketoacidózist okozhat, ami egy hányással járó tünetegyüttes.

Ekkor a vérben túl sok sav halmozódik fel, ami akár életveszélyessé is válhat.
Az inzulin nem megfelelő hasznosulása azt is eredményezi, hogy hiába szed a beteg gyógyszert, vagy injekciózza magát egy adott inzulinadaggal, az ilyenkor kevésnek bizonyulhat.

Az állapot rosszullétbe fordul, amit a nátha miatt nem egyszerű észrevenni. Sajnos a végkifejlet akár diabetészes kóma is lehet, így mindenképpen nagyon oda kell figyelnie a betegnek saját magára ebben az időszakban.

A változókorról tabuk nélkül - Hogyan küzdj meg az életközepi válsággal nőként?

Iványi Orsolya, a menopauzaedukáció egyik legnagyobb hazai szószólója, tabuk nélkül beszél a változókor testi-lelki kihívásairól, és arról, hogyan élhetjük meg ezt az időszakot, mint új kezdetet. A Femina Klub novemberi előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz az életközepi krízisek kezelésére, és megtudhatod, hogyan értelmezhetjük újra önmagunkat, karrierünket és kapcsolatrendszerünket.

További részletek: feminaklub.hu/

Használd az „IVANYI” kuponkódot, és 20% kedvezménnyel vásárolhatod meg a jegyed!

Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.

Időpont: 2024. november 27. 18 óra

Helyszín: MOM Kulturális Központ

Promóció

Mi a teendő ilyenkor?

Ha a cukorbetegséggel küzdő ember náthás lesz, akkor a vércukorszint ellenőrzését érdemes többször elvégezni, akár háromóránként is. Emellett a megfázás kezdetén szükséges konzultálni diabetológussal, aki dönthet a gyógyszer- vagy akár az inzulinadagok megemeléséről is.

Nagyon fontos az is, hogy a náthával jelentkező étvágytalanságról is beszámoljon a beteg az orvosnak, hiszen a diabétesznél előírt szénhidrátadagok elfogyasztása szükségszerű, a bevitt elegendő mennyiségű szénhidrát aránya nem borulhat fel.

Ezt is szeretjük