Hatástalan a koronavírus ellen, és nagyon veszélyes: az átverésekre figyelmeztetett a WHO
Számos tévhit és veszélyes megelőzési módszer kapott szárnyra a koronavírus kapcsán.
Világszerte már csaknem 170 ezer főt fertőzött meg a SARS-CoV-2, azaz a kínai Vuhan tartományból induló koronavírus-járvány, és Magyarországon is számos fontos korlátozás életbe lépett az elmúlt időszakban, amelyet mindenki a bőrén érez.
Az ember mindent megpróbál megtenni a megelőzés érdekében, melynek talán két legfontosabb feltétele a társas interakciók minimálisra szorítása és a megfelelő higiénia.
Veszélyes módszerek a koronavírus ellen
Az előbbi érdekében az iskolák, óvodák, bölcsődék, közintézmények, a szórakozási egységek már bezártak, a munkáltatók egy része otthoni munkavégzést rendelt el, elhalasztottak rendezvényeket, és a közlekedésben is változások indultak el, hogy a vírus terjedése lassítható legyen. A pánikhelyzetet azonban sajnos a csalók is felismerték, és hatástalan, olykor egyenesen veszélyes módszereket ajánlanak a megelőzésre.
A hivatalos szervek a gyakori szappanos kézmosást és a fertőtlenítést ajánlják. A fertőtlenítőszereket azonban minden esetben külsőleg kell használni, azt elfogyasztani rendkívül mérgező, akár életveszélyes is lehet.
Klór-dioxid: tilos meginni a veszélyes mérget
Az amerikai FDA - Élelmiszer-biztonsági és Gyógyszerészeti Hivatal - már számtalanszor figyelmeztette az embereket, hogy ne dőljenek be a módszernek, az interneten mégis a mai napig árusítanak, sőt, újra meg újra fel is kapják a klóros cseppeket: az MMS-csepp nátrium-kloritból áll, amely a savas aktiváló folyadékkal vegyülve klór-dioxiddá alakul, amely nem más, mint a fertőtlenítőszerként ismert hipó alapja. Ez belsőleg fogyasztva akár életveszélyes mérgezést is okozhat, tilos elfogyasztani.
A változókorról tabuk nélkül - Hogyan küzdj meg az életközepi válsággal nőként?
Iványi Orsolya, a menopauzaedukáció egyik legnagyobb hazai szószólója, tabuk nélkül beszél a változókor testi-lelki kihívásairól, és arról, hogyan élhetjük meg ezt az időszakot, mint új kezdetet. A Femina Klub novemberi előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz az életközepi krízisek kezelésére, és megtudhatod, hogyan értelmezhetjük újra önmagunkat, karrierünket és kapcsolatrendszerünket.
További részletek: feminaklub.hu/
Használd az „IVANYI” kuponkódot, és 20% kedvezménnyel vásárolhatod meg a jegyed!
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2024. november 27. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
Alkoholos fertőtlenítés: csak 70 fok fölött, külsőleg
Az alkoholos fertőtlenítőszerek hatékonyak, ennélfogva használatuk javasolt is a védekezésben. Mivel a kézfertőtlenítő szerek hamar fogynak a boltok, drogériák polcairól, elkezdett terjedni a vodkás alternatíva is, amely azonban sajnos már nem hatásos. A szeszesitalnak ugyanis általában 38-40 alkoholfokkal bír, a vírus ellen pedig legalább 70%-osnak kell lennie - ilyen egyébként kis kiszerelésben a gyógyszertárakban még kapható.
A kézfertőtlenítők csomagolásán feltüntetett összetevőket is érdemes alaposan megnézni, ugyanis közülük több alacsony alkoholtartalmú is kapható, amely nem elég hatékony vírusok ellen.
Félreértés az is, hogy az alkohol vagy a klór testre permetezve elpusztítja a már bekerült vírusokat - írja a WHO. A felületek fertőtlenítésében ugyan hasznosak, a fertőzött testre permetezni viszont nem érdemes, nagy mennyiségben csak a bőrt és a nyálkahártyát teszi tönkre. Ugyanígy belsőleg alkalmazva sem véd meg az alkohol a vírusfertőzéstől, ellenben a bélflóra rombolásával gyengíti az immunrendszer védekezőképességét is.
Tévhitek az UV-lámpától a forró fürdőig
A koronavírus kapcsán számos tévhit él a fejekben, ezért a WHO a közleményében felhívta a figyelmet néhány alapvetésre. A gyűjtésükből megtudhatja az olvasó, hogy a vírusfertőzés elkerülésére hatástalan a forró fürdő - ugyanúgy, ahogy a forró tea sem öli meg a vírust -, és az UV-lámpa használata sem megoldás sterilizálásra, sőt, akár bőrirritáció is lehet a vége a gyakori lámpázásnak.
A WHO azt is hozzátette, az eddigi tapasztalatok alapján a forró, párás területeken is megjelent a vírus, így nem törvényszerű, hogy véget vet a járványnak a meleg évszak, ugyanígy a hideg sem jelentett akadályt a terjedésének. Így mindkét feltételezés téves a vírus szaporodásával kapcsolatosan.
A jelenlegi információk szerint a szúnyogoktól nem kell tartania senkinek, nincs bizonyíték arra vonatkozóan, hogy a rovarok képesek lennének a vírus közvetítésére, elsősorban cseppfertőzéssel terjed. Egyelőre arról sincs információ, hogy háziállat megkapta volna az embertől a fertőzést, így a kedvenceit biztonságban tudhatja az ember.
A szervezet továbbá felhívta a figyelmet arra, hogy a fokhagyma sem megoldás a koronavírus-fertőzés ellen, noha hozzátették: az élelmiszer valóban egészséges, és bizonyítható antimikrobiális tulajdonságokkal bír, így mértékkel érdemes fogyasztani, ám önmagában nem elégséges a fertőzés ellen.
Nem megoldás az antibiotikum
Az antibiotikumok nem jelentenek megoldást a vírusfertőzésre, így influenza vagy koronavírus esetén sem gyógyítják meg az alapbetegséget, mivel azok csak a baktériumokra hatásosak. Az orvos az influenzánál is legfeljebb a bakteriális eredetű szövődménybetegségek kezelésére ír fel ilyet.
A vírusra a gyógyszer kutatás alatt áll január óta, ám a vakcina kifejlesztése sokáig eltarthat, így jelenleg minden országban csak a tünetek enyhítésével és szigorú karanténnal tudnak védekezni ellene a megelőzés mellett.
Amit megtehetsz a koronavírus ellen
A vírusfertőzés megelőzése érdekében rendkívül fontos a gyakori, szappanos kézmosás, ha ez nem lehetséges, a kézfertőtlenítés. Zsebkendőbe kell tüsszögni, köhögni, amit azonnal el kell dobni, esetleg könyökhajlatba. Az óvintézkedések ellenére is jelentkezhetnek koronavírus-gyanús tünetek, ilyenkor tudni kell, mi a teendő.
Mi történik, ha valakinél felmerül a koronavírus gyanúja? Ez a teendő, ha észleled a tüneteket
A koronavírus elleni védekezésről beszélt az országos tisztifőorvos.
Elolvasom(Képek: Getty Images Hungary.)
- koronavírus
- vírus
- fertőzés
- fertőző betegség
- megelőzés
- betegségmegelőzés
- veszélyes anyagok
- veszélyes
- mérgező
- who
- Életmód
OLVASD EL EZT IS!
- fizetés
- munkaügyek