A mirelit gyümölcs tényleg egészségtelenebb, mint a friss? 5 étkezési tévhit a dietetikustól
Rengeteg ételt feleslegesen húzunk ki az egészséges ételek listájáról.
Tojás, krumpli, kávé – temérdek olyan élelmiszer van, ami valamiért rossz hírnévre tett szert az utóbbi években. Nem csoda, hiszen a különböző táplálkozási trendek jönnek és mennek, a fogyasztók pedig elbizonytalanodnak, végül is mi egészséges, és mi nem az.
Most Dr. Maya Vadiveloo, a Rhode Island-i Egyetem táplálkozástudományi docense elárulja, mik azok az ételek, amiket tévesen kiáltottak ki egészségtelennek, vagy éppen egészségesebbnek, mint társaikat.
Étkezési tévhitek
A tojás elősegíti a szívbetegséget
A tojás talán az egyik legtöbbet tárgyalt élelmiszer, amit hol egészségtelennek, hol károsnak mondanak. A köztudatban sokáig az élt, hogy a tojásnak magas a koleszterintartalma, ezért hozzájárulhat a szívbetegség kialakulásához. A tudomány később megcáfolta ezt az elképzelést, és kimutatta, hogy az étkezési koleszterin és a vér koleszterinszintje másképp hat a szív egészségére.
Mindezek ellenére még mindig sok a tévhit a tojással szemben, pedig ez az étel remek fehérjeforrás, minden darab körülbelül 6 grammot tartalmaz. Emellett a tojás D-vitamin és kolin forrása is, amely tápanyag szerepet játszik az anyagcserében, a memóriában és az izomkontrollban.
A krumpli rossz és hizlal
Nem titok, hogy az ételek elkészítésének és fűszerezésének módja befolyásolja azok egészségességét. Így van ez a krumplival is, amit sokan teljes mértékben kiiktatnak étrendjükből, mondván, egészségtelen. Pedig önmagában nem az, viszont ha tejföllel, szalonnával és egyéb zsírokkal egészítjük ki, akkor már tényleg felejtős.
A gond ott van, hogy sokan olajban sütik ki, héj nélkül, ami pedig kifejezetten magas rosttartalmú, így segíti az emésztést. A burgonya tehát főzve-sütve vagy pürésítve nyugodtan fogyasztható bármelyik diétában.
Anyámtól a modellekig - Mit tudtam meg a nőkről életem első 50 évében?
Kajdi Csaba influenszer, saját élményeiből és tapasztalataiból kiindulva osztja meg gondolatait a női szerepek alakulásáról, az anyai minták hatásáról és arról, hogy hogyan határoznak meg minket. A Femina Klub januári előadásán körbejárjuk, hogyan befolyásolják a női szépségideálok és elvárások a nők önképét és döntéseit. Milyen női minták segítik vagy éppen gátolják az önmegvalósítást?
További részletek: feminaklub.hu/
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2025. február 19. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
És ha már krumpli: nem, az édesburgonya nem alakbarátabb és kalóriaszegényebb, mint a hagyományos verziója. Mindkét burgonyafajta ugyanolyan gazdag szénhidrátban, B6- és C-vitaminban, valamint rostokban. A különbség csupán az, hogy míg a hagyományos burgonya káliumban gazdagabb, addig az édesburgonya sokkal több A-vitamint tartalmaz.
A mirelit gyümölcs kevésbé tápláló
Valamiért van egy általános vélekedés, miszerint a fagyasztott gyümölcsök és zöldségek kevésbé egészségesek, mint friss társaik. Mindenkit megnyugtatunk: ez nincs így. A fagyasztott zöldségeket és fagyasztott élelmiszereket a tápanyagsűrűségük csúcsán szedik, majd gyorsfagyasztják. Így sok esetben magasabb tápanyagtartalmat őriznek meg, mint friss társaik. Ja és persze olcsóbbak is.
A tészta a leghizlalóbb köret
Életmódváltáskor sokan elfelejtik a tésztát, és helyette bulgurt és kuszkuszt készítenek köretként. Gyakori tévhit, hogy a kuszkusz teljes kiőrlésű gabona, ami sokkal egészségesebb egy szimpla tésztánál. Nos, a kuszkusz is csupán búzadarából készült apró tészta, aminek ugyanúgy fehér liszt az alapja. Önmagában tehát nem egészségesebb, mint a hagyományos tészta, hiszen ugyanannyi fehérjét, kalóriát, szénhidrátot, vitaminokat és rostokat tartalmaz, ráadásul a glikémiás indexe is megegyezik.
A köreteknél maradva érdemes pár szót említeni a rizsről is. A tészta démonizálásával óhatatlanul szóba kerül a rizs, mint opció, hiszen az „könnyebb”. Ez is nagy tévhit, a kettő között nincs komoly különbség se kalória-, se tápanyagtartalomban, így kis mennyiségben mindkettő nyugodtan beépíthető az étrendbe.
A kávé rossz
A tojás mellett a kávé is gyakran démonizálva van. Bár a túlzott koffeinbevitel függőséget, alvászavarokat és szorongást okoz, normális mennyiségben ilyentől nem kell félni. A kutatások szerint a kávé bizonyos mértékben hozzájárulhat a rák, a szívelégtelenség, a 2-es típusú cukorbetegség és akár a halálozás kockázatának csökkenéséhez. A lényeg, hogy napi három-négy csészénél ne fogyasszunk többet.
8 tévhit az emberi testről, amit rengetegen elhisznek: tudtad, hogy nem egy orrod van?
Sokan a mai napig igaznak hiszik az alábbi tévhiteket az emberi testről.
Elolvasom(Képek forrása: Getty Images Hungary.)
OLVASD EL EZT IS!
- egészséges életmód
- étel