6 élelmiszer, ami irritálhatja a húgyhólyagot: fertőzés esetén ezeket érdemes kerülni
Egyes ételek és italok fogyasztása húgyúti fertőzés esetén csak tovább ronthat az egyébként is kellemetlen tüneteken.
Ha valaki éppen felfázással, vagyis húgyúti fertőzéssel küzd, néhány étel- és italféleséget ajánlatos kerülnie.
Dr. Rákász István, az Urológiai Központ urológusa a részletekről beszélt, és azt is elárulta, mikor szükséges az orvosi kezelés.
Mit nem szabad enni-inni húgyúti fertőzés esetén?
A felfázásnak nevezett bakteriális húgyhólyaggyulladás főként a nőket érintő betegség, amelynek számos rizikófaktora van. Ilyenek többek közt bizonyos fejlődési rendellenességek, a nem rendszeres vizeletürítés, közös meleg vizes medence és nyilvános WC használata, a személyes higiéné hiányosságai, a húgyutak immunvédekezésének romlása miatt a kórokozók elszaporodása, hüvelyi és egyéb nőgyógyászati gyulladások, a menopauza és minden, az immunrendszer működését gátló betegség, pszichés stressz, gyógyszer. Húgyúti fertőzésre utalhat, ha valaki fájdalmas vizelést, gyakori ingert, hasfájást tapasztal, ha a vizelés égő érzéssel jár, ha a vizelet esetleg elszíneződik, megváltozik a szaga.
Ugyanakkor vannak olyan ételek és italok is, amelyek ronthatják az állapotot, ugyanis irritálhatják a húgyhólyagot, ezek az alább olvashatóak.
Kávé
A kávé sokak számára „életmentő”, de koffeintartalma miatt irritatív hatással lehet a hólyagra. Ezért a panaszok megléte esetén érdemes megpróbálkozni a koffeinmentes teák kortyolgatásával.
Alkohol
Azt már sokan tapasztalhatták, hogy alkohol reflux vagy gyomorfekély esetén irritálja a gyomrot, de ugyanez igaz a húgyhólyagra is, különösen, ha az éppen fertőzéssel küzd. Igaz ugyan, hogy a sok folyadék fogyasztása előnyös felfázáskor, de az semmiképp se legyen alkohol!
Üdítőitalok
Krónikus hólyaggyulladásnál már bebizonyosodott, hogy az üdítők rontanak az állapoton, és ez valószínűleg a felfázásnál is igaz. Különösen a citromízesítésű és a koffeintartalmú üdítők kerülendők ilyenkor, helyettük tiszta víz és áfonyalé ajánlott.
Savas gyümölcsök
Bár a gyümölcsök az egészséges táplálkozás részét kell, hogy képezzék, húgyúti fertőzésnél a magas savtartalmúak kerülendők, így például a citrom, a narancs, a grapefruit, a paradicsom. Egyeseknél az alma, a szőlő, a szilva, a málna, az ananász is irritáló hatású lehet, ezt egyénileg érdemes kitapasztalni.
A változókorról tabuk nélkül - Hogyan küzdj meg az életközepi válsággal nőként?
Iványi Orsolya, a menopauzaedukáció egyik legnagyobb hazai szószólója, tabuk nélkül beszél a változókor testi-lelki kihívásairól, és arról, hogyan élhetjük meg ezt az időszakot, mint új kezdetet. A Femina Klub novemberi előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz az életközepi krízisek kezelésére, és megtudhatod, hogyan értelmezhetjük újra önmagunkat, karrierünket és kapcsolatrendszerünket.
További részletek: feminaklub.hu/
Használd az „IVANYI” kuponkódot, és 20% kedvezménnyel vásárolhatod meg a jegyed!
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2024. november 27. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
Erős fűszerek
Minden erős, csípős fűszer és étel kerülendő, miközben a betegség zajlik. Érdemes a lágyabb, enyhébb ízeknél maradni, és a forró ételeket, italokat lehűteni.
Mesterséges édesítők
Nincsenek rá egyértelmű bizonyítékok, de krónikus hólyaggyulladásos eseteknél már megfigyelték, hogy a mesterséges édesítők felerősíthetik a panaszokat.
Krónikus betegségnél részletesebb vizsgálatok kellenek
- A hólyaghurut diagnózisát a jellegzetes tünetek és vizeletvizsgálat alapján tudjuk felállítani, persze sokszor olyan látványosak a tünetek, hogy az önmagában árulkodó. Kétséges esetekben vizelettesztcsíkot szoktunk használni, ha van rá lehetőség, akkor a vizeletüledék-vizsgálat a legpontosabb. Vizeletvizsgálat nélkül nem lehet hólyaghurutot megállapítani, mert más betegségek - például hüvelyi gyulladások, húgycsőgyulladás, húgyúti kövesség - a hólyaghurutéhoz nagyon hasonló tüneteket okozhatnak, a kezelésük azonban eltérő - hangsúlyozza dr. Rákász István, az Urológiai Központ urológusa.
- Ki-kiújuló és krónikus hólyaghurut esetén vizelettenyésztés, katéteres vizeletvizsgálat, hasi ultrahang, húgyhólyagtükrözés, natív vagy kontrasztos röntgenvizsgálatok, CT és további vizsgálatok is szükségessé válhatnak, hogy megállíthassuk, miért tér vissza újra és újra a betegség. Ha sikerült felállítani a pontos diagnózist, megkezdődhet a kezelés, amely lehet többek közt antibiotikumos és a háttérben álló betegséget célzó. A bőséges folyadékfogyasztás azonban minden ilyen esetben elengedhetetlen.
Gyógynövények a hólyaghurut ellen
Hólyaghurut vagy felfázás esetén is vannak olyan gyógynövények, amiket bátran lehet használni - mutatjuk a hatékony gyógyteákat.
Gyulladáscsökkentő, vízhajtó gyógynövényteák hólyaghurut ellen: elmulasztják a fájdalmas vizelést
Nézegess képeket!
Elolvasom(Képek forrása: Getty Images Hungary.)
OLVASD EL EZT IS!
- veszélyes
- hólyaghurut