A kézfogás alig ismert, csodálatos hatása: még a fájdalmat is csökkenti a kutatás szerint

A kéz megérintése az egész emberi szervezetre meglepő hatással van.

Érintés fájdalomcsillapító hatása
Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Nem csupán egyszerű fizikai kontaktus jön létre, ha valaki megfogja egy szeretett személy kezét. A kutatások arra mutatnak rá, hogy az érintkezés segít a partnerek között szinkronizálni a légzést, a szívritmust, és még a fájdalmat is enyhíti.

A két ember között létrehozható szinkron már számtalanszor került a kutatások középpontjába. A Proceedings of the National Academy of Sciences of the United States of America című szaklapban publikált tanulmányban a Colorado Boulder Egyetemen vizsgáltak meg párokat. Az eredmények egyöntetűen alátámasztották a korábbi vizsgálatokat: két test automatikusan összhangba tud kerülni.

Csökkenti a fájdalmakat

A kísérlet alapötlete az egyetem vezető kutatójától, Pavel Goldsteintől származik, aki saját példájából vonta le a következtetést: számukra ugyanis úgy tűnt, felesége szülési fájdalmai enyhültek akkor, amikor a kezét fogta. Goldstein laboratóriumi körülmények között is tesztelni akarta a teóriát.

A vizsgálatban 22 pár vett részt, akik 23 és 32 év közöttiek voltak, és legalább egy éve tartott a kapcsolatuk. Az agyhullámokat elektroenkefalográf-, vagyis EEG-sapkák segítségével ellenőrizték a különböző forgatókönyvek alatt.

A pároknak először érintkezés nélkül, de egy légtérben kellett tartózkodniuk, majd megfogták egymás kezét, végül külön légtérben ültették le őket. A jelenetek leforgása alatt enyhe, forró fájdalmat generáltak a női alany karján.

Az agyhullámok szinkronja

Az eredmények szerint akkor, amikor a partnerek egy helyiségben tartózkodtak, észrevehető volt, hogy az agyhullámaik, a figyelem létrejöttét is segítő, úgynevezett mu-hullámok némiképp szinkronba lépnek. Ez a mechanizmus független volt attól, hogy egymáshoz érnek-e.

Intenzitásban viszont nagy különbségek voltak: az összehangoltság akkor volt a legerősebb, amikor egymás kezét fogták, és a nő fájdalmat érzett. Amikor a nő érezte ugyan a fájdalmat, de nem tudtak egymáshoz érni, az agyhullám szinkronja csökkent.

A cikk az ajánló után folytatódik

Kiút a társfüggőségből - Hogyan szabadulj meg a mérgező kapcsolatoktól?

Knapek Éva klinikai szakpszichológus, tabuk nélkül beszél a társfüggőség jellemzőiről, és bemutatja a kialakulásának okait, a kapcsolati dinamikákat, és a felismeréshez vezető jeleket a saját életünkben, közeli kapcsolatainkban. A Femina Klub januári előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz hogyan léphetsz ki ezekből a helyzetekből, és hogyan alakíthatsz ki egészséges, egyenrangú kapcsolatokat. 

További részletek: feminaklub.hu/

Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.

Időpont: 2025. január 7. 18 óra

Helyszín: MOM Kulturális Központ

Promóció

Goldstein úgy összegezte az eredményeket, hogy a fájdalom megszakítja ezt a személyek közötti, erős összhangot, de az érintés újra megteremti a kapcsolódást. Amellett pedig, hogy a férfi partner is kapcsolatba került a nő fájdalmával, az agyi aktivitásnak köszönhetően még a fájdalom is csökkenni kezdett.

Az érintés segít az agynak

A magyarázat megerősítésére további kutatások elvégzésére van szükség, de úgy vélik, a kézfogás következtében az ember megtapasztalja, hogy valakivel osztozhat az érzésében, ami pedig segít az agynak kezelni a fájdalmat. Bár itt egyelőre csak a párokat vizsgálták meg, azt feltételezik, hogy az érintés minden szerettünkre erős hatással lehet.

Korábbi kutatások szintén rámutattak a tapintás fájdalomcsökkentő hatására, akkor a pulzusszám és a légzés szinkronját vizsgálták meg. Egy tavalyi tanulmány szerint pedig a beszélgetésnek is komoly hatása van az agyhullámok közös rezgésére, akár vadidegenekkel is.

10 étel, amit a világ legöregebb emberei esznek: a hosszú élet titka rejtőzhet bennük

Nézegess képeket!

Elolvasom
Ezt is szeretjük