A 4 legbutább tévhit a kullancsokról
Rettegsz az apró vérszívóktól? Segítünk eloszlatni velük kapcsolatban néhány tévhitet.
A nyári kirándulások alkalmával egy nap alatt akár több kullancsot is összeszedhetsz. Nem elég, hogy az állat bőrödből való eltávolítása valószínűleg vegyes érzéseket kelt benned, még a fertőzés lehetőségével is számolnod kell. Ismerj meg néhány évtizedes tévhitet, melyek az apró vérszívókkal kapcsolatban keringenek! Ezek tudatában pedig hatékonyabban cselekedhetsz.
Minden kullancs fertőzést hordoz
Az utóbbi években annyit hallhattál a kullancsok által terjesztett betegségekről, hogy ha kirándulás után találsz magadban egy vérszívót, rögtön sokkos állapotba kerülsz? Nyugodj meg, és tudatosítsd magadban, hogy nem leszel szükségszerűen Lyme-kóros, illetve nem kapsz feltétlenül agyhártyagyulladást a kullancs-csípéstől.
Fertőzött kullancsok a statisztikák szerint elsősorban Nyugat- és Dél-Dunántúlon, az Északi-középhegységben, valamint a Balaton régióban élnek. Elsősorban tehát ezeken a területeken van fokozott figyelemre szükség.
Ugyanakkor, mivel Magyarországon akár 10-20%-os is lehet a fertőzött kullancsok aránya, légy tisztában a vérszívók által terjesztett betegségekkel, illetve azok tüneteivel! Korábbi cikkünkből többet is megtudhatsz róluk.
Amint a bőrbe fúródott, már fertőz is
Szerencsére több órád is van arra, hogy a bőrödbe fúródott kullancstól megszabadulj. A csípést követő első órákban ugyanis - bár az állat már szívja a véredet - a fertőzés veszélye még nagyon alacsony. Nem kell aggódnod, ha időben észreveszed a kullancsot, és 12 órán belül szakszerűen eltávolítod.
Ahogy azonban múlik az idő, az állat bélrendszerében lévő esetleges kórokozók megindulhatnak, és a kullancs nyálával az úgynevezett szúrcsatornán keresztül bejuthatnak az érrendszerbe. Amennyiben azt gyanítod, hogy több mint 24 órán át szívta a véredet, az eltávolítást következő hetekben figyeld a csípés helyét. Hogy pontosan mire kell figyelned? Korábbi cikkünkből megismerheted a fertőzött kullancs csípésének tüneteit.
Ha bennszakad a feje, nagy bajban vagy
Ősrégi tévhit, hogy ha eltávolítás közben bennszakad a kullancs feje, az komoly problémát jelent. Bár egyszerűbb helyzetben vagy, ha egészben sikerül kiszedni az állatot, akkor sincs tragédia, ha nem voltál ilyen ügyes. A kórokozók java része ugyanis nem az állat fejében van, hanem bélrendszerében. Ha pedig a feje a bőröd alatt marad, azt szervezeted néhány nap alatt kilöki magából. Tehát nem szükséges tűvel vagy más eszközökkel piszkálni, elegendő, ha alkohollal vagy jóddal fertőtleníted a csípés helyét.
Kiút a társfüggőségből - Hogyan szabadulj meg a mérgező kapcsolatoktól?
Knapek Éva klinikai szakpszichológus, tabuk nélkül beszél a társfüggőség jellemzőiről, és bemutatja a kialakulásának okait, a kapcsolati dinamikákat, és a felismeréshez vezető jeleket a saját életünkben, közeli kapcsolatainkban. A Femina Klub januári előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz hogyan léphetsz ki ezekből a helyzetekből, és hogyan alakíthatsz ki egészséges, egyenrangú kapcsolatokat.
További részletek: feminaklub.hu/
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2025. január 7. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
Kenj zsíros krémet a kullancsra!
Még mindig tartja magát az a tévhit, hogy a kullancs eltávolításának egyik lehetséges módja, hogy valamilyen zsíros krémet kell kenni az állatra, így az nem kap levegőt, és távozik. Valóban egyszerűbb megoldás lenne, mint csipesszel eltávolítani az állatot, ám valójában a krémmel csak súlyosbítod a helyzetet.
Ilyenkor ugyanis az állat az oxigénhiány következtében stresszhelyzetbe kerül, amire nem úgy reagál, hogy odébbáll, hanem beleöklendezi az esetlegesen kórokozókat tartalmazó nyálát a véredbe. A kullancsot tehát minden esetben csipesszel kell eltávolítani: korábbi cikkünkből megtudhatod, hogyan végezheted ezt szakszerűen.
OLVASD EL EZT IS!
- kisgyerek
- kullancs
Így szedd ki a kullancsot szakszerűen
- fejfájás
- kullancs
Fejfájás, nyakmerevség, hányinger
- megelőzés
- kullancs