Hihetetlen, mennyire egészséges napi pár csésze zöld tea: sok magyart érintő betegség kockázatát csökkenti
A zöld teáról eddig is lehetett tudni, hogy egészséges, és az új kutatás csak megerősíteni tudta ezt.
Az utóbbi években egyre több kutatás támasztja alá, hogy a flavonoidokban gazdag ételek és italok, például a zöld és fekete tea fogyasztása jelentősen csökkentheti különböző krónikus betegségek kockázatát, köztük a kettes típusú cukorbetegségét is.
A zöld tea is segít a cukorbetegség ellen
A 2-es típusú cukorbetegség világszerte növekvő közegészségügyi problémát jelent, több mint 500 millió embert érint, és évente több mint egymillió halálesetért felelős, Magyarországon is százezrek szenvednek tőle. Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) adatai szerint a cukorbetegség előfordulása és az ezzel kapcsolatos halálozások száma folyamatosan növekszik.
Egy nemrég publikált kutatásban 113 097 résztvevő adatát elemezték a UK Biobank adatbázisából, és megállapították, hogy a flavonoidokban gazdag ételek, például a bogyós gyümölcsök és a tea fogyasztása javítja az inzulinérzékenységet, és csökkenti a cukorbetegség kockázatát. A Nutrition & Diabetes című folyóiratban megjelent új tanulmány részletesen vizsgálta a flavonoidokban gazdag étrend és a 2-es típusú cukorbetegség kialakulása közötti összefüggést.
A résztvevők napi átlagos flavonoidbevitele 805,7 milligramm volt, ennek a túlnyomó részét a polimerek - beleértve a proantocianidineket - és a flavan-3-olok tették ki, és a tea szerepelt a fő forrásként.
A tanulmány kimutatta, hogy napi hat adag flavonoidokban gazdag étel fogyasztása 28%-kal alacsonyabb cukorbetegség-kockázattal jár együtt, összehasonlítva az ettől elmaradó mennyiséggel. Napi egy további adag flavonoidforrás 6%-kal csökkentette a cukorbetegség kockázatát, míg négy csésze fekete vagy zöld tea napi fogyasztása 21%-kal csökkentette a rizikót. A zöld tea áldásos hatásairól bővebben itt olvashatsz.
Kiút a társfüggőségből - Hogyan szabadulj meg a mérgező kapcsolatoktól?
Knapek Éva klinikai szakpszichológus, tabuk nélkül beszél a társfüggőség jellemzőiről, és bemutatja a kialakulásának okait, a kapcsolati dinamikákat, és a felismeréshez vezető jeleket a saját életünkben, közeli kapcsolatainkban. A Femina Klub januári előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz hogyan léphetsz ki ezekből a helyzetekből, és hogyan alakíthatsz ki egészséges, egyenrangú kapcsolatokat.
További részletek: feminaklub.hu/
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2025. január 7. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
Már régóta ismert, hogy a javarészt növényi alapú étrend redukálja a cukorbetegség kockázatát. Azonban a növények különböző polifenolos vegyületeket tartalmaznak, amelyek biológiai hasznosulása és aktivitása eltérő. A flavonoidok, amelyek a polifenolos vegyületek egyik kategóriáját képezik, hat fő alcsoportba sorolhatók: flavanonok, flavonok, flavan-3-olok, flavonolok, antociánok és izoflavonok.
A flavonoidok csökkentik a gyulladást, segítik a vércukorszint szabályozását, javítják az inzulinérzékenységet és a vérzsírprofilt. Az eredmények arra utalnak, hogy a bennük bővelkedő étrend pozitív hatással bír a testsúly kezelésére, a cukor-anyagcserére, a gyulladásokra, valamint a vesék és a máj funkcióira, hozzájárulva a 2-es típusú cukorbetegség kockázatának csökkentéséhez - a diabétesz tüneteiről bővebben itt olvashatsz.
Bár a tanulmány eredményei nem feltétlenül általánosíthatók az Európán kívüli populációkra, mégis fontos támpontokat nyújtanak az étrendi ajánlások terén, és jól mutatják, hogy mindenkinek erősen javasolt növelni a flavonoidokban gazdag ételek fogyasztását.
Nemcsak a fogyást segíti, de csökkenti a gyulladást és a rák kockázatát is: 15 flavonoidban gazdag étel
A flavonoidok rendkívül hasznosak a szervezet számára.
Elolvasom(Képek forrása: Getty Images Hungary.)
- zöld tea
- hatás
- cukorbetegség
- kettes típusú cukorbetegség
- flavonoid
- antioxidáns
- gyulladáscsökkentő
- Életmód