Székrekedés, vesekő és szájszag ellen

Még mire jó a petrezselyem?

Nem is sejted, a zöld levelű, fodros növény milyen sok egészségügyi szempontból hasznos vonással bír.

Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

A petrezselymet - Petroselinum hortense - az ókorban inkább gyógynövényként, mint konyhai fűszerként tartották nagy becsben. Az antik Rómában gladiátoroknak adták a harc előtt, mert azt gondolták, hogy nemcsak a bátorságuk, hanem a bicepszük terjedelme is megduplázódik tőle. A görög orvosok úgy vélték, a petrezselyem a legerősebb vizelethajtó gyógynövény. Ismerd meg néhány egészségügyi szempontból előnyös tulajdonságát, és használd!

Eredete és termesztése

Az ernyősvirágúak - Apiaceae - családjába tartozó petrezselyem eredetileg a földközi-tengeri térség délkeleti részéről származik, és ma már világszerte termesztik. Alapvetően két alfajt különböztetünk meg: a sima vagy fodros levelű levélpetrezselymet, illetve a gyökérpetrezselymet.

A petrezselyem vegyületei

A petrezselyem gyógyászatban alkalmazott gyökere és zöldje vizelethajtó és emésztést serkentő hatású illóolajat tartalmaz. Ebben a petrezselyemolajban fenilpropán, petrezselyem-apiol van, ami azonban nagy adagban mérgező: görcsöket okoz az anyaméhben, és károsítja a májat, vesét és a szívet. Tekintve a kockázatot, ma már nem javasolható a petrezselyem termésének alkalmazása, mert abban különösen nagy mennyiségű illóolaj van.

Alkalmazási területei

Tudományosan elismert a petrezselyem zöldjének és gyökerének alkalmazása a vese átöblítésére a húgyutak megbetegedésekor, valamint a vesehomok megelőzésére és kezelésére. Hasznosnak bizonyult a petrezselyem gyomor- és bélpanaszok kezelésében és az emésztés segítésében. Ezenkívül a természetgyógyászatban a petrezselyemgyökeret menstruációs panaszokra és az anyatej termelődésének elősegítésére alkalmazzák.

A 14 legjobb ötlet szájszag ellen

Nézegess képeket!

Elolvasom

Így használd a petrezselymet!

Emésztésserkentésre és vesekő ellen

Amennyiben gyakran okoz számodra problémát a székrekedés, a szilvalekváron és a rostdús étrenden kívül kipróbálhatod a petrezselyemteát. Ha hajlamos vagy a vesekőképződésre vagy más húgyúti betegségekre - például a felfázásra -, ugyancsak hatásos lehet a petrezselyemtea. Forrázz le egy evőkanál petrezselyemzöldet és -gyökeret egy csészényi vízzel. Lefedve hagyd állni 10-15 percig, majd szűrd le. Hólyaghurut, illetve vesekő kezelésére naponta háromszor egy csészével fogyassz, és mindig igyál rá két pohár vizet.

Búcsú a rossz lehelettől

A kellemetlen lehelet hátterében meghúzódhatnak szuvasodó fogak vagy valamilyen komolyabb betegség is. Amennyiben kizárhatóak ezek az okok, a táplálkozásodra kell jobban odafigyelned. Ha például a szereted a fokhagymát, gyakori fogyasztásával jót teszel a keringési rendszerednek, ám az üde leheletnek búcsút inthetsz. Amennyiben nem szeretnél lemondani az aromás fűszernövényről, próbáld ki az alábbi trükköt. Fokhagymafogyasztás után rágcsálj el egy kevés petrezselymet. A benne található vegyületek semlegesítik majd az erős illatokat.

Az anyaság kihívásai cukormáz nélkül

A Femina Klub júniusi vendége Ráskó Eszter humorista lesz, akivel Szily Nóra, az estek háziasszonya többek között az anyaság és a nőiség kihívásairól beszélget. Vajon létezik-e recept a gyerekneveléshez? Miért olyan káros a tökéletes anya mítosza? Hogyan lehet az önazonosság és az önfelvállalás révén a nőknek felvértezni magukat a 21. századi normákkal szemben?

További részletek: femina.hu/feminaklub

Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.

Időpont: 2024. június 3. 18 óra

Helyszín: Thália Színház

Promóció

Ellenjavallatok és mellékhatások

Petrezselyemgyökér- vagy -hajtáskészítményeket terhesség alatt lehetőleg ne alkalmazz, mert nagyobb mennyiségben fogyasztva vetélést idézhetnek elő. A szív- vagy vesebetegség által okozott ödémánál se használj ilyen készítményeket.

Ha bőröd érzékeny, ügyelj arra, hogy megfelelő napvédő szert használj, mivel a petrezselyemben lévő furanokumarinok fokozhatják ezt a tulajdonságot, fényérzékenységet okozhatnak.

Cikkünk az Athenaeum Kiadó Kis kolostori patika című könyve alapján készült.

Ezt is szeretjük