3 rejtett betegség a rossz lehelet hátterében

Vedd észre időben!

A kellemetlen szájszag akár fogínygyulladásról vagy vesebetegségről is tanúskodhat.

FeminaShop

Látogass el a
Femina Shopba!

Megnézem
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

A rossz leheletért a nem megfelelő szájhigiénia felel - gondolják a legtöbben. Tény, hogy ez a legkézenfekvőbb ok, ám számos más probléma is meghúzódhat a háttérben. Ha hiába mosol fogat minden étkezés után - ráadásul a szájvíz és a fogselyem is része a mindennapi fürdőszobai rutinnak -, mégsem tudsz szabadulni a problémától, járj utána a kiváltó tényezőknek!

Teszteld a fogápolási szokásaid!
Ha kíváncsi vagy, tényleg mindent megteszel-e a megfelelő szájhigiénia érdekében, töltsd ki tesztünket!

Fogínybetegség - szájszag és vérző íny

A fogak és az íny közötti hézagokban könnyen megtelepedhetnek a baktériumok, melyek gyulladást okozhatnak, illetve bomlástermékeikből plakk képződik. Enyhébb esetben fogínygyulladás - más néven gingvitis - alakul ki, mely duzzanattal, kellemetlen lehelettel és ínyvérzéssel jár együtt.

Ha annyiban hagyod a dolgot, a betegség súlyosbodik, és a - mikroorganizmusokat, valamint szerves anyagokat tartalmazó - plakkok felhalmozódnak, fogkővé állnak össze. Ezek pedig hosszútávon a csontszövet pusztulását okozhatják, fogágybetegséghez és a fogak elvesztéséhez vezethetnek. Ebben az esetben már a rossz szájszag a legkisebb probléma, amivel szembe kell nézned. Amennyiben tehát nem tudsz szabadulni a kellemetlen lehelettől, és az ínyed gyakran vérzik, mielőbb keresd fel fogorvosodat.

Légúti megbetegedések - nátha és tüdőgyulladás

Az őszi-téli hónapokban gyakori légúti fertőzéseknek egyenes következménye lehet a kellemetlen lehelet. Ilyenkor az alsó vagy a felső légutakban elszaporodó baktériumok - illetve azok bomlástermékei - okozzák a rossz szájszagot. A felső légúti megbetegedések közé tartozik például a nátha, a torokgyulladás, az orrmelléküreg-gyulladás vagy a gégegyulladás. Az alsó légutak betegségei közé pedig a hörghurut, a szamárköhögés vagy a tüdőgyulladás sorolható.

A probléma kezelése attól függ, pontosan milyen kórokozó felelős a tünetért. A felső légúti fertőzéseket okozó vírusok ellen legtöbbször nincs hatékony gyógymód, csupán a tünetek enyhíthetők - míg az immunrendszer le nem győzi a mikroorganizmusokat. A tüdőgyulladás és más bakteriális alsó légúti fertőzés ellen pedig az antibiotikumos kezelés jelenthet megoldást.

Vesebetegség - ammóniaszagú lehelet

Azt talán már tudod, hogy a kezeletlen cukorbetegség acetonszagú leheletet okozhat, ám arról nem biztos, hogy hallottál, hogy a kellemetlen szájszag akár a vesebetegség jele is lehet. Az ammóniaszagú lehelet legtöbbször erre utal.

Ha ugyanis a vesék nem működnek megfelelően, képtelenek a káros anyagokat kiszűrni a vérből. Azok a vegyületek pedig, melyek normál körülmények között a vesék segítségével választódnak ki, és a vizelettel távoznak a szervezetből, ilyenkor a vérből a tüdőbe kerülnek. A légzés során ezek az anyagok kikerülnek a testből, és kellemetlen szájszagot okoznak. Ha tehát ammóniaszagú a leheleted, haladéktalanul fordulj orvoshoz!

Érzelmek logikája - Hogyan vannak jelen az érzelmek a logikus gondolkodásban?

A Femina Klub novemberi vendége Dr. Mérő László matematikus, pszichológus lesz, akivel Szily Nóra, az estek háziasszonya az érzelmek és az elme bonyolult viszonyáról beszélget. Körbejárjuk, mit jelent valójában az érzelmi intelligencia, megismerjük az érzelmek szerkezetét, és hogyan alkalmazhatjuk a felismeréseinket mindennapi problémáink megoldásában is.

Pontos részletek az estről itt olvashatók: femina.hu/feminaklub

Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.

Időpont: 2023. november 6. 18 óra

Helyszín: Thália Színház

Promóció

Leheletfrissítő tippek

Ha semmilyen komolyabb egészségügyi probléma nem áll a háttérben, pusztán nem elég üde a leheleted, fogadd meg az alábbi tanácsokat, és évente egyszer látogass el a fogorvoshoz!

  • Használj naponta szájvizet, így azokról a helyekről is kiűzheted a kórokozókat, ahová a fogkefe már nem ér el.
  • Rágcsálj petrezselymet! A benne lévő klorofillnak köszönhetően baktériumölő tulajdonságú, így semlegesíti a kellemetlen szagokat.
  • Körülbelül kéthavonta cseréld a fogkefédet, így a rajta megtelepedő baktériumok nem okozhatnak higiéniai problémát!
  • A szegfűszeg eugenolt és antibakteriális anyagokat tartalmaz. Ha nem elég friss a leheleted, rágcsálj el egy szemet, és élvezd kellemes hatását!
Ezt is szeretjük