5 biztos házi gyógymód makacs felfázás ellen

A hideg időben gyakran okoz gondot a felfázás? Sok mindent tehetsz a probléma ellen. Bemutatunk néhány természetes megoldást!

Húsvéti tojásvadászat
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

A nők 50%-a legalább egyszer felfázik élete során, 20%-uk pedig többször is - sokan akár évente több alkalommal is tapasztalják a kellemetlen betegség jeleit. Ha te is érintett vagy, cikkünkből megismerhetsz néhány kiváló házi gyógymódot, mellyel néhány nap alatt elmulaszthatod a tüneteket.

Mi okozza?

A hólyagfertőzések leggyakoribb kórokozója az E. coli baktérium, mely a végbélben normál körülmények között is jelen van. Ha azonban a húgycsőbe, majd a húgyhólyagba jut - ahol irritálja annak falát -, nagyon kellemetlen panaszokat okozhat. Emellett okozhatja megfázás is a gyulladást.

A felfázás tünetei

  • Gyakori vizelési inger.
  • Alhasi fájdalom.
  • Csípő vizelet.

Szedj C-vitamint!

Napi körülbelül 1000 milligramm C-vitamin bevitele savas kémhatásúvá teszi a vizeletet, ami gátolja a baktériumok szaporodását. Ha azonban antibiotikumot is szedsz a felfázásra, mindenképpen beszéld meg orvosoddal a C-vitamin-kúrát. Néhány antibiotikum ugyanis hatástalan savas kémhatású vizelet esetén. Ilyenkor előfordulhat, hogy a fokozott vitaminbevitellel többet ártasz, mint használsz.

Vegyél forró fürdőt!

Ez a gyógymód sok nő fájdalmát enyhíti. A pontos mechanizmus nem tisztázott, ám a gyakorlati tapasztalatok szerint a forró fürdő gyakran segít gyulladás esetén. Még jobb, ha szárított kamillát vagy cickafarkot teszel a fürdővízbe - mindkettő gyulladáscsökkentő -, és tíz percig ülsz benne.

Tőzegáfonya

Felfázás esetén az egyik legjobb természetes gyógymódnak a tőzegáfonya bizonyul. Mind nyersen, mind kapszula, illetve folyadék formájában segít megelőzni és enyhíteni a tüneteket. Egyik anyaga ugyanis megakadályozza az E. coli baktériumok megtelepedését a húgyhólyag falán.

A leggyakoribb női fertőzések természetes ellenszerei

Nézegess képeket!

Elolvasom
Anyukád tanácsa
Az sem árt, ha megfogadod anyukád jó tanácsát, és a hideg idő beköszöntével rétegesen felöltözöl. A téli hónapokban hanyagold a miniszoknyát, és ne ülj hideg helyre. Ellenkező esetben szinte garantált, hogy gyakran szenvedsz majd a felfázástól.

Sok folyadék

Az egészség és a jó közérzet szempontjából egyaránt fontos a kellő mennyiségű folyadékbevitel. Lehet, hogy csak vizeletürítés közben tapasztalod a felfázás kellemetlen tüneteit, így nem szívesen iszol folyadékot, ez azonban a lehető legrosszabb megoldás.

Valójában minél tovább van a vizelet a hólyagban, annál több lesz benne a baktérium. A több kórokozó pedig súlyosabb gyulladást, nagyobb fájdalmat jelent. Ha meg akarsz szabadulni az égető érzéstől, igyál minél több folyadékot, így kimoshatod a gyulladást okozó baktériumokat. Ha a vizeleted tiszta, szalmasárga, eleget ittál. Ha elszíneződött, sötétsárga, még több folyadékra van szükség.

Csalántea

A tőzegáfonya után talán a csalán a második leghatékonyabb gyógynövény, melyet felfázás esetén teaként fogyaszthatsz. A legjobb, ha nem a filteres fajtát választod, hanem gyógynövényboltban szerzed be a szárított csalánlevelet. Ásványi sókban és vitaminokban egyaránt gazdag, és segít a tünetek enyhítésében. Fél liter vízzel forrázz le egy maroknyi levelet, majd hagyd állni 15 percig. Az így elkészült teát mézzel, citrommal ízesítheted.

Ha komolyra fordul a dolog

Előfordulhat, hogy nem válnak be a házi gyógymódok, vagy a fertőzés súlyosabbra fordul. Amennyiben derék- vagy lágyéktájéki fájdalmat tapasztalsz, belázasodsz, vagy véres a vizeleted, mindenképp keresd fel az orvosodat. Ha elhanyagolod a fertőzést, akár vesebetegséged is kialakulhat. A szakember által felírt antibiotikum segítségével már néhány nap alatt enyhülnek a kellemetlen tünetek.

Cikkünk a Reader'S Digest Szakorvosi tanácsadó - Házi gyógymódok című könyve alapján készült.

Ezt is szeretjük