A hüvelygyulladás, mióma és felfázás természetes kezelése

Cickafark

Ismerj meg egy ezerarcú gyógynövényt, mely számos női betegség hatékony ellenszere lehet!

Húsvéti tojásvadászat
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

A szerény külsejű, út menti növény komoly történelmi múltra tekint vissza. A druidák időjóslásra használták, a kínaiak pedig a Cickafark Orákuluma segítségével pillantottak a jövőbe. A közönséges cickafark - Achillea millefolium - a legenda szerint latin nevét a trójai csata nyomán kapta, mivel Achilleus vele gyógyította harcostársai sebeit. A gyógynövény egészségügyi szempontból jótékony hatásait tehát már időszámításunk előtt ismerték.

Mi mindenre jó?

Számos hatóanyagának köszönhetően a cickafark többféle tulajdonsággal is rendelkezik. Flavonoidjai csökkentik a felfázással járó fájdalmakat, keserűanyagai fokozzák a bélfalak működését - így székrekedés esetén kiváló gyógymód lehet a cickafarkból készült tea. A benne található luteolin a menstruációs fájdalmakat enyhíti, az achillin és az azulén pedig gyulladásgátló, illetve baktériumölő hatású - tehát a nőgyógyászati gyulladások természetes ellenszere lehet.

Gyógyító növényi részek

A virágos hajtásvégeket, a magokat és a leveleket is hasznosítják. A gyógynövényt virágzása alatt - júliustól-októberig - gyűjtik be, szárított cickafarkot azonban az év bármely szakában vásárolhatsz a gyógynövényboltokban. A szárított növény esetében fontos egészségügyi előírás, hogy száz gramm cickafark 0,3% illóolajat tartalmazzon.

Hatóanyagai

A virágzatában 0,2-0,5%, leveleiben 0,02-0,07% illóolaj van - mely 8% cineolból, acet-észterekből és azulénból áll. Tartalmaz még achillint, görcsoldó hatású flavonoidokat, keményítőket, gyantát, foszfort és káliumot is.

Ellenjavallt

A közönséges cickafark recept nélkül alkalmazható, azonban bizonyos esetekben nem árt óvatosnak lenned vele. Használata során felléphetnek allergiás reakciók - várandós, illetve szoptatós kismamáknak ezért nem javasolt.

Felfázás és hüvelygyulladás ellen

Ha gyakran szenvedsz a felfázástól, vagy a hüvelygyulladás rendszeresen megkeseríti mindennapjaidat, megelőzésként, illetve kiegészítő kezelésként próbáld ki a cickafarkos ülőfürdőt. Mindkét betegség gyakran kínozza a szebbik nem tagjait. Az előbbi különösen a téli hónapokban okoz kellemetlen panaszokat, míg utóbbit az év bármely szakában előidézheti bakteriális vagy gombás fertőzés.

A leggyakoribb női fertőzések természetes ellenszerei

Nézegess képeket!

Elolvasom

Ülőfürdő

Áztass száz gramm cickafarkot öt liter hideg vízbe, majd hagyd ázni 12 órán át - hogy a hatóanyagok jól kioldódhassanak. Melegítsd fel a levet, majd öntsd a fürdővízhez - a víz lepje el a vesetájékot. Körülbelül húsz percig ülj benne, majd lehetőleg megtörölközés nélkül bújj fürdőköpenybe, és feküdj ágyba egy fél órára.

Mióma ellen

A mióma a méhben fejlődő jóindulatú daganat.

Viszonylag gyakori nőgyógyászati probléma: a 35 év feletti nők 20-40%-át érinti. A mióma kialakulásáért hormonális okok tehetők felelőssé - a szervezet ösztrogéntúlsúlya okozza a problémát. Kezelése történhet gyógyszer segítségével - akár fogamzásgátló tablettával is -, illetve műtéti úton. Ha azonban nem okoz panaszokat, és rendszeresen - legalább félévente - jársz nőgyógyászati ellenőrzésre, elegendő lehet, ha bevetsz néhány természetes megoldást. Ilyen lehet például a fent említett, cickafarkból készített ülőfürdő.

Daganatellenes hatás

Japán tudósok a közönséges cickafark összetevői között sikeresen izoláltak egy új, a szeszkviterpének csoportjába tartozó vegyületet, melyet achillicinnek neveztek el. Leukémiás egereket vizsgálva a kutatások során kimutatták az anyag daganatellenes hatását.

Emésztési bántalmakra

A gyógynövény emésztésserkentő, illetve gyulladásgátló hatásának köszönhetően az emésztési bántalmaknak is remek ellenszere lehet. Ha gyakran szenvedsz székrekedéstől, gyomorfájdalomtól, próbáld ki a cickafarkból készült teát.

Egy teáskanál szárított gyógynövényt forrázz le két deciliter forró vízzel, és hagyd ázni tíz percig. Napi három-négy csészével is elfogyaszthatsz belőle, panaszaid pár nap alatt enyhülnek majd. Gyógyhatású kivonata is kapható, melyből körülbelül napi 150 cseppet kell teába csepegtetve elfogyasztanod.

Cikkünk a Reader's Digest A természet füvészkertje című könyve alapján készült.

Ezt is szeretjük