Fáradékonyság, légszomj, szívdobogásérzet: halálos betegség első jelei lehetnek
Kezeltesd időben! Ezeket a tüneteket nem szabad hanyagolni.
Gyakran tapasztalod, hogy erőteljesebben és szabálytalanul ver a szíved? Indokolatlan légszomjat és mellkasi fájdalmat is érzel? Szokatlanul gyorsan elfáradsz? Ezek a tünetek pitvarfibrillációra is utalhatnak, hívja fel a figyelmet a jelenségre a Magyar Stroke Társaság.
Sajnos napjainkban ez a betegség egyre gyakoribb, és a kor előrehaladtával az érintettek aránya folyamatosan nő. Nagyon fontos ezért, hogy tisztában legyél a pitvarfibrilláció tüneteivel és kezelési lehetőségeivel, ugyanis megfelelő terápia mellett ezzel a betegséggel is teljes értékű életet lehet élni.
Mi zajlik a szívben ilyenkor?
Pitvarfibrilláció kialakulásakor a szív pumpafunkciója nem működik megfelelően, emiatt a pitvarokban lévő vér egy része nem áramlik át a kamrákba, hanem a pitvarban marad.
Ez azért veszélyes, mert az ott maradt vér megalvadhat, és vérrög keletkezhet belőle, amely a vérkeringésbe jutva elzárhatja az ereket, és akár stroke-ot, infarktust is okozhat, így kezeletlenül a probléma halálos kimenetelű is lehet. A pitvarfibrillációban szenvedők ötször nagyobb eséllyel kapnak stroke-ot, de a pitvarfibrilláció egyéb szívbetegségek előfutára is lehet.
Mit tehetsz, ha már kialakult a ritmuszavar?
Noha a pitvarfibrilláció önmagában - és nem következményeit tekintve - nem annyira súlyos betegség, nem szabad orvosi kezelés nélkül hagyni. Ma már rengeteg mód van arra, hogy valaki teljes életet éljen úgy, hogy közben a szívét is kíméli. Vannak azonban olyan szabályok, melyeket ebben az esetben is szükséges betartani.
Kiút a társfüggőségből - Hogyan szabadulj meg a mérgező kapcsolatoktól?
Knapek Éva klinikai szakpszichológus, tabuk nélkül beszél a társfüggőség jellemzőiről, és bemutatja a kialakulásának okait, a kapcsolati dinamikákat, és a felismeréshez vezető jeleket a saját életünkben, közeli kapcsolatainkban. A Femina Klub januári előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz hogyan léphetsz ki ezekből a helyzetekből, és hogyan alakíthatsz ki egészséges, egyenrangú kapcsolatokat.
További részletek: feminaklub.hu/
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2025. január 7. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
Az ideális testmozgás kiválasztása
A mozgásról ebben az esetben sem szabad megfeledkezni. A testmozgás jótékony hatással van a testsúlyra, a stresszre és a szorongásra is, melyekre pitvarfibrilláció mellett oda kell figyelni. Pitvarfibrilláló betegeknek nem szabad megerőltető, intenzív mozgást végezni, mert negatív hatása lehet, ezért ideális sport lehet például a jóga. A mozgásfajta kiválasztásánál mindenképpen egyeztetni kell a szakorvossal.
Ha van ilyen a füleden, szívbetegséged lehet: nézd meg a képet, és ellenőrizd!
Nézegess képeket!
ElolvasomAz egészséges táplálkozás létfontosságú
A megfelelő testmozgás mellett a másik alaptétel az egészséges táplálkozás. Szívbetegségeknél alacsony zsír- és sótartalmú diéták ajánlottak. Az alacsony zsírtartalmú ételek szintén segítenek szinten tartani a testsúlyt és a koleszterinszintet, az alacsonyabb sótartalmú ételek pedig a vérnyomásra hatnak kedvezően. Ajánlott több teljes kiőrlésű ételt, zöldséget és gyümölcsöt enni. Erősen ajánlott leszokni a dohányzásról, és ritkán fogyasztani alkoholt.
Fontos a megfelelő gyógyszerezés beállítása
A pitvarfibrillációban szenvedők esetében szükséges a szívfrekvencia helyreállításáról is dönteni, majd a tromboembóliás kockázat gyógyszeres csökkentése áll a terápiás ténykedés középpontjában, amit véralvadásgátló adásával oldalnak meg. Ma már kezelések széles választéka áll rendelkezésre. Léteznek olyan vérhígítók is, amelyek napi rendszerességgel és állandó adagban, szájon át szedhetőek, jelentősen megkönnyítve a terápia betartását a betegek számára.
- megelőzés
- tünetek és betegségek
- érrendszer
- stroke
- szív
- szívbetegség
- agy
- agyvérzés
- pitvarfibrillacio
- Életmód
OLVASD EL EZT IS!
- szívroham
- szívbetegség
Szívroham vagy reflux? Nagyon hasonlóak lehetnek a tünetek
- szívroham
- szívbetegség