A stroke 6 figyelmeztető jele, amit nem vesznek komolyan
Ismerd fel a szélütés tüneteit még időben!
A szélütést - gutaütést, agyvérzést, stroke-ot - már az ókori görögök is ismerték, Hippokratész volt az első, aki körülírta a betegség tüneteit, következményeit. A legtöbben, ha a stroke kifejezést hallják, elsősorban agyvérzésre gondolnak. Az esetek jelentős részében - 80%-ában - azonban agyi infarktusról van szó: ilyenkor az agyat ellátó ér vagy erek záródnak el. A valódi agyvérzéses esetek száma - amikor az agyi ér megreped - csak körülbelül 20%.
Évente a világon mintegy másfél millió ember veszti életét agyi érkatasztrófa következtében, ugyanakkor a rokkantságok legnagyobb részéért is a stroke a felelős. Tudj meg többet róla, hogy szükség esetén felismerd a bajt, és segíthess!
Súlyos idegrendszeri tünetegyüttes
A szélütés az agyi keringés zavara miatt bekövetkező súlyos idegrendszeri károsodás. Hátterében elsősorban trombózis - helyi vérrögösödés -, embólia - verőér-elzáródás a vérárammal tovasodort vérrög által - és vérzés áll. Ha egy agyi érelzáródásnál az első három órában nem alkalmaznak vérrögoldó kezelést, később - a közben kialakuló maradandó károsodások miatt - ennek már gyakorlatilag nincs értelme.
Tehát az agyi érkatasztrófát követő első órák döntik el, hogy valaki életben marad-e, illetve tartós szövődmények lépnek-e fel. Így már a stroke gyanúja esetén is azonnal orvoshoz kell fordulni.
Így ismerd fel!
Míg a szívinfarktus igen erős fájdalommal jár, addig az agyi érkatasztrófa általában nem okoz kifejezett kellemetlenséget, így a betegek nem is veszik komolyan, nem fordulnak azonnal orvoshoz, gyakran csak napok múlva kerülnek kórházba.
A stroke 6 figyelmeztető jele
- Nyelési zavarok.
- Egyensúlyzavar, járásbizonytalanság.
- Látászavar, kettős látás, látótérkiesés.
- Féloldali végtaggyengeség, végtagzsibbadás.
- Beszédzavar: szóformálási nehézségek, akadozó beszéd.
- Féloldali bénulásos tünetek észlelése - a szájzug félrecsúszása.
A tünetek együtt és külön-külön is előfordulhatnak. A maradandó agyi károsodással járó állapotot megelőzhetik a fent felsorolt, de csak átmenetileg fennálló tünetek, amelyek percekre, néhány órára jelentkeznek, majd maguktól megszűnnek.
Ez az úgynevezett átmeneti agyi keringési zavar - TIA, RIND -, melyet szintén súlyos betegségként kell felfogni, hiszen, ha ilyenkor a beteg nem kerül azonnal kórházba, a következő roham gyakran már végzetes lehet.
A kivizsgálás menete
A rutinnak számító laboratóriumi vizsgálatok, mellkasröntgen és EKG mellett minden ilyen betegnél koponya CT-vizsgálatot kellene végezni a subarachnoidealis - agyhártya alatti - és állományvérzés kizárására. A carotis Doppler-vizsgálat - a fő nyaki verőerek ultrahangos vizsgálata - által a koponyán kívüli verőérszűkületet keresik. Az MR-angiográfia -mágneses rezonancia - segítségével történő képalkotó eljárás az érrendszerről - a nyaki ereken túl az agyállomány ereinek az állapotát is feltérképezi.
Komplex kezelés
Az agyi érkatasztrófát követően sajnos minden harmadik beteg életét veszti, a betegek egy részénél azonban idővel az idegrendszer legtöbb működése visszatér, így a kórházat elhagyva a gyógyszerek mellett alkalmazott rendszeres gyógytorna, testedzés segítségével újra képesek lehetnek önmaguk ellátására.
A teljes felgyógyulás ritka, a szélütés a legtöbb esetben maradandó károsodásokat okoz - beszédzavar, részleges mozgásképtelenség, koncentrációs problémák. Verőér-elzáródásnál a vérrögoldó kezelés volna a legcélravezetőbb megoldás, ám ennek az előfeltétele, hogy a beteg minél előbb kórházba kerüljön.
Rizikófaktorok
Érbetegségről lévén szó, a legkomolyabb rizikófaktor a dohányzás. Enyhe dohányosoknál a stroke előfordulási gyakorisága minimum kétszeres, míg az erős dohányzóknál akár négyszeres is lehet a nem dohányzókhoz viszonyítva.
A változókorról tabuk nélkül - Hogyan küzdj meg az életközepi válsággal nőként?
Iványi Orsolya, a menopauzaedukáció egyik legnagyobb hazai szószólója, tabuk nélkül beszél a változókor testi-lelki kihívásairól, és arról, hogyan élhetjük meg ezt az időszakot, mint új kezdetet. A Femina Klub novemberi előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz az életközepi krízisek kezelésére, és megtudhatod, hogyan értelmezhetjük újra önmagunkat, karrierünket és kapcsolatrendszerünket.
További részletek: feminaklub.hu/
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2024. november 27. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
Ma már egyre több tanulmány bizonyítja, hogy a mértékletes - maximum napi 240 ml bor, 720 ml sör, illetve 90 ml tömény ital - és jó minőségű alkohol fogyasztása némileg csökkenti a stroke kockázatát. A krónikus alkoholizmus viszont akár négyszeresére is növelheti a szélütés veszélyét. A stroke rizikóját egyes betegségek is növelhetik: így például a kezeletlen magas vérnyomás és a cukorbetegség.
Előfordult már stroke a családodban?
OLVASD EL EZT IS!
- szívroham
- agyvérzés
A magas vérnyomás 8 jellemző tünete
- tünet
- tünetek és betegségek
Hol fáj a hátad?
- tünetek és betegségek
- szédülés okai