Így jelzi a bőr a pajzsmirigybetegséget: a kéz és a láb túlzott izzadása is jelezheti a bajt
A pajzsmirigy működésének zavarára a bőr is sokféleképpen hívhatja fel a figyelmet.
A hormonális rendszert érintő zavarok az egész szervezet működését befolyásolhatják, és testszerte látható elváltozásokhoz vezethetnek. Ez alól a pajzsmirigybetegségek sem jelentenek kivételt.
A tünetek alapján mégsem mindig egyszerű a kórkép beazonosítása, hiszen azok meglehetősen szerteágazóak és általánosak lehetnek. A pajzsmirigyproblémákkal élők jellegzetes panasza például a testsúly változása, a menstruációs zavar, a haj és a körmök állapotának romlása, azonban a bőr is felhívhatja a figyelmet a szerv rendellenes működésére.
Pajzsmirigybetegségek bőrtünetei
A nyak elülső részén, a pajzsporcon elhelyezkedő belső elválasztású mirigy, a pajzsmirigy a hormontermelésen keresztül nélkülözhetetlen szerepet tölt be az anyagcsere szabályozásában, jóformán minden szervre hatással van.
Amennyiben túl sok hormont termel, túlműködésről, vagyis hipertireózisról, ha pedig túl keveset, alulműködésről, hipotireózisról van szó. A két állapot jellegzetesen eltérő tüneteket okoz, míg az előbbi egyebek mellett az anyagcsere felgyorsulásával, fogyással, nyugtalansággal, szapora szívveréssel és ingerlékenységgel, alvászavarokkal járhat, utóbbira a fáradtság, lassabb anyagcsere és szívverés, hízás, depresszió és székrekedés jellemző többek között.
A pajzsmirigy-túlműködés a következő bőrtünetekkel járhat:
- kipirulás, főleg az arcon és a kézen,
- meleg, nedves bőr,
- a bőr elvékonyodása,
- a kéz- és lábfejek túlzott izzadása.
A hipertireózist kísérheti a pajzsmirigy látható megnagyobbodása, golyva, más néven strúma. A kórkép hátterében állhat a pajzsmirigy gyulladása, a szervezet magas jódszintje, az agyalapi mirigy a szerv hormonelválasztását serkentő hormonjának túltermelődése, valamint autoimmun betegség, a Graves-Basedow-kór. A fokozott mentális és fizikai igénybevétellel járó időszak is növeli a rizikót.
A pajzsmirigy-alulműködésre a következő bőrelváltozások hívhatják fel a figyelmet:
- száraz, durva tapintású bőr,
- sápadtság,
- puffadtság,
- a tenyerek és a talpak sárgás elszíneződése,
- hideg kezek, lábak,
- lassú sebgyógyulás.
A hipotireózist is kísérheti golyva. Pajzsmirigy-alulműködéshez vezethet a szerv egy részének eltávolítása, általában fertőzés következtében kialakuló gyulladás, jódhiány, autoimmun betegség, például a krónikus gyulladással járó Hashimoto thyreoiditis, de lehet veleszületett probléma is.
A gomba ellenes plusz
A Micovag Plus hüvelykúp természetes eredetű összetevőkkel, tejsavval és kamillakivonattal egészíti ki a hüvelygomba kezelését. A tejsav visszaállítja a normál hüvelyi pH-t, így képes gátolni a gombák szaporodását, a kamillakivonat pedig enyhíti az égő érzést és csillapítja a kellemetlen viszketést. A Micovag Plus hüvelykúp a tünetek enyhítésével teszi teljessé a célzott gombaellenes terápiát. A gyógyszertárakban vény nélkül kapható gyógyászati segédeszköz.
A KOCKÁZATOKRÓL OLVASSA EL A HASZNÁLATI ÚTMUTATÓT, VAGY KÉRDEZZE MEG KEZELŐORVOSÁT!
Promóció
További látható elváltozások
A pajzsmirigyzavar a hajat, a körmöket és a hajas fejbőrt is érintheti. A haj többnyire elvékonyodik, töredezetté válik, sokan a hajhullás tapasztalásakor észlelik, hogy valami nincs rendben. A szemöldök is megritkulhat, a fejbőr száraz, viszkető lehet. A körmök könnyen törnek, elemelkedhetnek a körömágyról.
A fenti tünetek hátterében más betegségek, tápanyaghiányok is állhatnak, fontos, hogy az érintettek orvoshoz forduljanak velük. Pusztán a panaszok alapján nem állítható fel a diagnózis, ultrahangra és a hormonszintek vizsgálatára is szükség lehet.
Egészséges ételek, amik mégis ronthatják a pajzsmirigy működését
Az étkezés a pajzsmirigy épségének szempontjából is kulcsfontosságú, vannak bizonyos táplálékok, amelyek bár kifejezetten egészségesek, ezen a téren mégis problémához vezethetnek.
Egészséges ételek, amik mégis ronthatják a pajzsmirigy működését: gátolják a jód felvételét
A pajzsmirigyproblémával élőknek érdemes mértékkel fogyasztaniuk őket.
Elolvasom(Képek: Getty Images Hungary.)